fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanse32 tysiące złotych długu na każdego Polaka!

32 tysiące złotych długu na każdego Polaka!

Ministerstwo Finansów poinformowało, że według wstępnych szacunkowych danych, zadłużenie Skarbu Państwa na koniec grudnia 2022 r. wyniosło ok. 1238,4 mld zł, co oznaczało wzrost o 27,6 mld zł (+2,3 proc.) m/m i wzrost o 100,4 mld zł (+8,8 proc.) r/r.

Z danych zaprezentowanych przez resort wynika, że wartość długu krajowego wyniosła ok. 949,7 mld zł, a wartość długu w walutach obcych sięgnęła ok. 288,7 mld zł (czyli 23,3 proc. całego długu Skarbu Państwa).

– Oznacza, że każda czteroosobowa rodzina jest zadłużona już na 130 tys. zł, a to jest tylko dług jawny – powiedział na konferencji prasowej poseł Konrad Berkowicz z Konfederacji, zaznaczając, że do tego dochodzi jeszcze dług ukryty.

Według posła Berkowicza, „wzrost zadłużenia nabiera coraz większego tempa i będzie tylko gorzej”.

– To oficjalne zadłużenie wzrosło od początku minionego roku już o 100 mld zł, a ostatni miesiąc to kolejne 27 mld zł – dodał.

Poseł zwrócił uwagę, iż dwa lata temu Konfederacja postulowała, aby zakazać uchwalania budżetu z deficytem, jednak – jak podkreślił – „wszystkie partie w Sejmie to zignorowały”.

Z kolei były europoseł Robert Jarosław Iwaszkiewicz wskazał na pozabudżetowe zadłużenie państwa. Według niego, „rząd wyprowadził 422 mld zł bez kontroli parlamentu, bez wiedzy Polaków”. Aby zobrazować skalę tego zadłużenia, ocenił, że za 422 mld zł można wybudować np. 300 stadionów narodowych.

– Komisja Europejska prognozuje na przyszły rok dla Polski koszty obsługi samej obsługi długu na 100 mld zł. Nie wiedzieć czemu, rząd określa je na 66 mld. Ciekawe czemu? Otóż różnica bierze się stąd, że rząd nie pokazuje właśnie kosztów obsługi tego ukrytego długu – powiedział Iwaszkiewicz, który jest członkiem Rady Liderów Konfederacji.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA