fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaFinanse32 tysiące złotych długu na każdego Polaka!

32 tysiące złotych długu na każdego Polaka!

Ministerstwo Finansów poinformowało, że według wstępnych szacunkowych danych, zadłużenie Skarbu Państwa na koniec grudnia 2022 r. wyniosło ok. 1238,4 mld zł, co oznaczało wzrost o 27,6 mld zł (+2,3 proc.) m/m i wzrost o 100,4 mld zł (+8,8 proc.) r/r.

Z danych zaprezentowanych przez resort wynika, że wartość długu krajowego wyniosła ok. 949,7 mld zł, a wartość długu w walutach obcych sięgnęła ok. 288,7 mld zł (czyli 23,3 proc. całego długu Skarbu Państwa).

– Oznacza, że każda czteroosobowa rodzina jest zadłużona już na 130 tys. zł, a to jest tylko dług jawny – powiedział na konferencji prasowej poseł Konrad Berkowicz z Konfederacji, zaznaczając, że do tego dochodzi jeszcze dług ukryty.

Według posła Berkowicza, „wzrost zadłużenia nabiera coraz większego tempa i będzie tylko gorzej”.

– To oficjalne zadłużenie wzrosło od początku minionego roku już o 100 mld zł, a ostatni miesiąc to kolejne 27 mld zł – dodał.

Poseł zwrócił uwagę, iż dwa lata temu Konfederacja postulowała, aby zakazać uchwalania budżetu z deficytem, jednak – jak podkreślił – „wszystkie partie w Sejmie to zignorowały”.

Z kolei były europoseł Robert Jarosław Iwaszkiewicz wskazał na pozabudżetowe zadłużenie państwa. Według niego, „rząd wyprowadził 422 mld zł bez kontroli parlamentu, bez wiedzy Polaków”. Aby zobrazować skalę tego zadłużenia, ocenił, że za 422 mld zł można wybudować np. 300 stadionów narodowych.

– Komisja Europejska prognozuje na przyszły rok dla Polski koszty obsługi samej obsługi długu na 100 mld zł. Nie wiedzieć czemu, rząd określa je na 66 mld. Ciekawe czemu? Otóż różnica bierze się stąd, że rząd nie pokazuje właśnie kosztów obsługi tego ukrytego długu – powiedział Iwaszkiewicz, który jest członkiem Rady Liderów Konfederacji.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA