fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajCzterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.

51 proc. polskich przedsiębiorstw twierdzi, że przejście na 4-dniowy tydzień pracy w ich branży jest niemożliwe z uwagi na specyfikę działalności – wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Większe przekonanie co do możliwości skrócenia tygodnia pracy wyrażają największe firmy.

Badanie opublikowane w „Tygodniku Gospodarczym” wykazało, że 36 proc. dużych i 35 proc. średnich firm w Polsce w ogóle nie planuje wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy, mimo że uznaje takie rozwiązanie za możliwe biorąc pod uwagę specyfikę działalności przedsiębiorstwa. Wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy jest całkowicie niemożliwe według 47 proc. dużych i 52 proc. średnich firm. Plany dotyczące jego wprowadzenia ma z kolei 10 proc. dużych i 8 proc. średnich przedsiębiorstw, a 8 proc. dużych i 5 proc. średnich firm rozważa taką możliwość.

Najmniej skłonne do wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy są przedsiębiorstwa z sektora administracji, bo aż 46 proc. z nich udzieliło odpowiedzi, że jest to „możliwe, ale nieplanowane”. Jeśli chodzi o brak możliwości wprowadzenia krótszego tygodnia pracy, to najczęściej taką odpowiedź wskazywały firmy z branży usług profesjonalnych oraz przemysłu lekkiego (po 61 proc.).

Tymczasem eksperymenty z wykorzystaniem 4-dniowego tygodnia pracy prowadzono lub planuje się to zrobić w wielu krajach, m.in. w Japonii, Islandii, Szkocji, Belgii czy Hiszpanii. W Niemczech wprowadzenie tego rozwiązania proponował w zeszłym roku największy (liczący 2,2 mln członków) związek zawodowy IG Metall, wspierając się nie tylko argumentacją dotyczącą wzrostu efektywności oraz satysfakcji z pracy, ale również odwołując się do 4-dniowego tygodnia pracy jako metody adaptacji do permanentnego niedoboru pracowników

– napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Pilotażowy program wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy przeprowadzono w 2022 roku w Wielkiej Brytanii. Jak się okazało, aż 51 proc. firm, które wzięły udział w tym pilotażu zdecydowało się wprowadzić krótszy tydzień pracy na stałe po roku od zakończenia eksperymentu, a bezpośrednio po pilotażu było to 30 proc. przedsiębiorstw. Skrócenie tygodnia pracy poprawiło dobrostan pracowników oraz zmniejszyło ich rotację.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA