fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeCzterodniowy tydzień pracy to przyszłość?

Czterodniowy tydzień pracy to przyszłość?

Prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, jest przekonany, że przyszłość gospodarki należy do czterodniowego tygodnia pracy, ale jego wprowadzenie musi zostać poprzedzone dogłębną analizą.

Ekspert podkreślił, że tego typu reforma mogłaby się odbyć wyłącznie wówczas, gdy nie oznaczałaby wzrostu kosztów pracy i szkód dla gospodarki. Co istotne, zdaniem prof. Męciny wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy wiązałoby się też z obniżeniem wynagrodzeń, a także zmniejszeniem liczby pracowników.

Ekonomista podkreślił, że ograniczenie tygodnia pracy zmniejszyłoby produktywność i to odbiłoby się na obniżce płac o ok. 20 proc.

„Doświadczenia francuskie z końca lat 80-tych ubiegłego wieku pokazały, że redukcja czasu pracy wcale nie była kompensowana wzrostem wydajności, a na przerzucanie kosztów takiego rozwiązania na pracodawców nie może być zgody. Prowadziłoby to do zmniejszenia konkurencyjności firm i kłopotów w całej gospodarce. Znowu odwołując się do doświadczeń prosperity z 2019 roku i dynamiki wzrostu wynagrodzeń na poziomie 7-8 proc. można by sobie wyobrazić zamrożenie płac i proporcjonalną redukcję czasu pracy rozłożoną na 2-3 lata” – wyjaśnił prof. Męcina.

Ekspert Konfederacji Lewiatan wskazał również sektory, które w pierwszej kolejności mogą rozważyć czterodniowy tydzień pracy i byłyby to przede wszystkim sfery gospodarki inwestujące i rozwijające automatyzację oraz robotyzację. Przede wszystkim byłyby to sektory przemysłowe oraz nowoczesne usługi.

„Musimy być gotowi na takie nowe idee, bo taka będzie przyszłość rynku pracy, ale równocześnie potrzebna jest deklaracja, że gospodarka na tym nie ucierpi, a skoro zyskają pracownicy, za tymi rozwiązaniami muszą iść zobowiązania i inwestycje publicznie” – podsumował prof. Męcina.

Czy czterodniowy tydzień pracy to dobry pomysł?

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA