fbpx
środa, 4 października, 2023
Strona głównaKraj4 maja otwarte zostaną hotele, ruszy handel i ogródki restauracyjne

4 maja otwarte zostaną hotele, ruszy handel i ogródki restauracyjne

Po długim weekendzie majowym stopniowo ma zostać odmrażana gospodarka - zadeklarował szef resortu rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Wicepremier Jarosław Gowin podczas poniedziałkowego spotkania z Radą Przedsiębiorczości miał zgodzić się z jej przedstawicielami, że przy zachowaniu reżimu sanitarnego oraz zasady maksymalnego obłożenia rezerwacji na poziomie 50 proc. dostępnych miejsc, hotele można otworzyć zaraz po weekendzie majowym, czyli już od 4 maja. Odpowiedzialny za gospodarkę minister miał zadeklarować także gotowość do odmrożenia, również od 4 maja, handlu oraz uruchomienia gastronomii w ogródkach restauracyjnych.

Szczegóły dotyczące rozmrażania gospodarki mamy poznać w środę. – W środę o g. 10:00 odbędzie się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tam zapadną ostateczne decyzje. I w zależności od ich ostatecznego kształtu, również dotyczącego tego terminarza, te decyzje zostaną w środę zaprezentowane – przyznał pytany przez dziennikarzy Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W miniony piątek rzecznik rządu Piotr Müller mówił, że plan zdejmowania obostrzeń w maju będzie kompleksowy. – Będzie pokazywał, w jakich terminach i pod jakimi warunkami będą otwierane poszczególne gałęzie – stwierdził na antenie Radia Gdańsk.

Warto przypomnieć, że z szacunków, jakie przedstawiała niedawno „Rzeczpospolita”, wynika, że zamykanie gospodarki kosztuje dziennie ok. 1,3 mld zł. Dane to efekt przeliczenia strat PKB w 2020 r. z uwzględnieniem inflacji. Lockdown ogłoszony do 9 kwietnia to dla polskiej gospodarki koszt przekraczający 25 mld zł.

Według Polskiej Rady Centrów Handlowych dotychczasowe 15 tygodni lockdownów spowodowało straty w obrotach sklepów i usług przekraczające 33 mld zł.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy muszą pożyczać pieniądze na jedzenie

Wysoka inflacja najbardziej uderza w ubogich Polaków, którzy przyznają, że w ciągu ostatniego roku ich sytuacja finansowa się pogorszyła.
2 MIN CZYTANIA

Wyborcze manipulacje cenami paliw

Politycy Konfederacji złożyli w Ministerstwie Aktywów Państwowych interwencję poselską dotyczącą obecnej sytuacji związanej z dostępnością paliwa w Polsce oraz manipulacjami jego cenami przez rząd.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja uruchomiła petycję ws. niekontrolowanej imigracji

Konfederacja zachęca do podpisania petycji do premiera Mateusza Morawieckiego w kwestii powstrzymania niekontrolowanej i masowej imigracji do Polski oraz zniesienia wszystkich programów socjalnych dla cudzoziemców.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

ORLEN wspiera polskich rolników i dba o środowisko

Bazując na surowcach od polskich rolników, Grupa ORLEN będzie rozwijać produkcję biopaliw, na co przeznaczy do 2030 r. 15 mld zł. Działania te pozytywnie wpłyną na rozwój krajowego rolnictwa. W ramach rozwijania tego sektora w Jedliczu powstanie instalacja wytwarzająca bioetanol drugiej generacji, czyli powstający z produktów niespożywczych. W Kętrzynie z kolei – największa w Polsce tłocznia rzepaku.
4 MIN CZYTANIA

Skuteczny sposób na rosyjski szantaż gazowy

Polska stała się prawdziwym liderem. Zapoczątkowała trend, za którym inne kraje europejskie powinny podążać. To historia, która powinna być głośno opowiedziana całemu światu – mówił podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prof. Jeffrey Sonnenfeld, podkreślając, że suwerenność energetyczna i zerwanie zależności gazowej od Rosji jest sukcesem Polaków i podstawą rozwoju gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej.
4 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na Green Gas Poland 2023 – V Forum Biogazu i Biometanu

1 grudnia w VARSOVIA APARTAMENTY KASPRZAKA – RESTAURACJA FIRST FLOOR odbędzie się cykliczne branżowe wydarzenie Green Gas Poland 2023 – V Forum Biogazu i Biometanu. Impreza rokrocznie przyciąga uwagę przedsiębiorców oraz pasjonatów energii odnawialnej. „Forum Polskiej Gospodarki” objęło patronatem medialnym to wydarzenie.
3 MIN CZYTANIA