fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaForum inwestycji400 mln zł na budowę polskiego centrum produkcji leków onkologicznych

400 mln zł na budowę polskiego centrum produkcji leków onkologicznych

Na terenie Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych "Polfa" SA w Warszawie murowano kamień węgielny pod budowę Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych, a także leków immunosupresyjnych w Warszawie. Koszt budowy centrum to 400 mln zł. Finał prac zaplanowano na marzec 2023 roku.

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych wziął udział prezydent Andrzej Duda. Przypomniał podczas uroczystości, że Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” są najstarszymi w Polsce zakładami farmaceutycznymi – w 2023 r. będą obchodzić 200. rocznicę powstania.

Jak zaznaczył, zakłady te „wracają do swojej wielkiej tradycji zakładów pionierskich, świetnie rozwijających się, przyciągających nowoczesne kadry naukowe, przyciągających ludzi o ambicjach rozwojowych, zarówno osobistych, ale także o ambicjach, żeby w rozwój kraju, polskiej nauki, polskiej farmacji włożyć swoją osobista, własną cegiełkę”.

– Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych a także leków immunosupresyjnych to inwestycja w skali naszego kraju absolutnie przełomowa – oświadczył prezydent. Jak mówił, „dawno już w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o substancję państwową, nie było sytuacji, aby realizowano tak ambitną inwestycję, o tak dalekosiężnych celach rozwojowych i również o tak wysokich kosztach”.

Przygotowania do budowy fabryki leków onkologicznych i immunosupresyjnych wraz z laboratorium rozpoczęto w 2018 r. W grudniu 2019 r. został podwyższony kapitał zakładowy Polfy Tarchomin. Inwestycja ma być też sfinansowana z obecnej sprzedaży leków, płynów do dezynfekcji i maseczek medycznych. Wartość całej inwestycji to ponad 400 mln zł. Zakończenie prac zaplanowano na marzec 2023 r.

W planach jest również opracowanie nowej dla spółki grupy leków.

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA