Na terenie Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych „Polfa” SA w Warszawie murowano kamień węgielny pod budowę Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych, a także leków immunosupresyjnych w Warszawie. Koszt budowy centrum to 400 mln zł. Finał prac zaplanowano na marzec 2023 roku.

Prezydent Andrzej Duda oraz prezes Polfy Tarchomin Jarosław Król podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych na terenie Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa S.A. w Warszawie. Fot. PAP/Andrzej Lange

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych wziął udział prezydent Andrzej Duda. Przypomniał podczas uroczystości, że Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” są najstarszymi w Polsce zakładami farmaceutycznymi – w 2023 r. będą obchodzić 200. rocznicę powstania.

Jak zaznaczył, zakłady te „wracają do swojej wielkiej tradycji zakładów pionierskich, świetnie rozwijających się, przyciągających nowoczesne kadry naukowe, przyciągających ludzi o ambicjach rozwojowych, zarówno osobistych, ale także o ambicjach, żeby w rozwój kraju, polskiej nauki, polskiej farmacji włożyć swoją osobista, własną cegiełkę”.

– Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych a także leków immunosupresyjnych to inwestycja w skali naszego kraju absolutnie przełomowa – oświadczył prezydent. Jak mówił, „dawno już w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o substancję państwową, nie było sytuacji, aby realizowano tak ambitną inwestycję, o tak dalekosiężnych celach rozwojowych i również o tak wysokich kosztach”.

Przygotowania do budowy fabryki leków onkologicznych i immunosupresyjnych wraz z laboratorium rozpoczęto w 2018 r. W grudniu 2019 r. został podwyższony kapitał zakładowy Polfy Tarchomin. Inwestycja ma być też sfinansowana z obecnej sprzedaży leków, płynów do dezynfekcji i maseczek medycznych. Wartość całej inwestycji to ponad 400 mln zł. Zakończenie prac zaplanowano na marzec 2023 r.

W planach jest również opracowanie nowej dla spółki grupy leków.

Poprzedni artykułNie możemy przespać okresu największego rozwoju innowacji
Następny artykułGAFA: czyli jeśli już sięgać do kieszeni, to do tych naprawdę głębokich