fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaForum inwestycji400 mln zł na budowę polskiego centrum produkcji leków onkologicznych

400 mln zł na budowę polskiego centrum produkcji leków onkologicznych

Na terenie Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych "Polfa" SA w Warszawie murowano kamień węgielny pod budowę Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych, a także leków immunosupresyjnych w Warszawie. Koszt budowy centrum to 400 mln zł. Finał prac zaplanowano na marzec 2023 roku.

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych wziął udział prezydent Andrzej Duda. Przypomniał podczas uroczystości, że Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” są najstarszymi w Polsce zakładami farmaceutycznymi – w 2023 r. będą obchodzić 200. rocznicę powstania.

Jak zaznaczył, zakłady te „wracają do swojej wielkiej tradycji zakładów pionierskich, świetnie rozwijających się, przyciągających nowoczesne kadry naukowe, przyciągających ludzi o ambicjach rozwojowych, zarówno osobistych, ale także o ambicjach, żeby w rozwój kraju, polskiej nauki, polskiej farmacji włożyć swoją osobista, własną cegiełkę”.

– Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych a także leków immunosupresyjnych to inwestycja w skali naszego kraju absolutnie przełomowa – oświadczył prezydent. Jak mówił, „dawno już w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o substancję państwową, nie było sytuacji, aby realizowano tak ambitną inwestycję, o tak dalekosiężnych celach rozwojowych i również o tak wysokich kosztach”.

Przygotowania do budowy fabryki leków onkologicznych i immunosupresyjnych wraz z laboratorium rozpoczęto w 2018 r. W grudniu 2019 r. został podwyższony kapitał zakładowy Polfy Tarchomin. Inwestycja ma być też sfinansowana z obecnej sprzedaży leków, płynów do dezynfekcji i maseczek medycznych. Wartość całej inwestycji to ponad 400 mln zł. Zakończenie prac zaplanowano na marzec 2023 r.

W planach jest również opracowanie nowej dla spółki grupy leków.

INNE Z TEJ KATEGORII

Lekarze chcą ograniczenia dostępności nikotyny w Polsce

Polskie środowisko lekarskie zaapelowało do rządu o znaczne ograniczenie sprzedaży wyborów nikotynowych w Polsce. Celem jest ochrona zdrowia.
2 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy zaczęli masowo chorować po pandemii COVID-19

Po zakończeniu pandemii koronawirusa znacznie wzrosła liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy nie pracują z powodów zdrowotnych.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA