fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaKrajZ jakim długiem rodzi się każde polskie dziecko?

Z jakim długiem rodzi się każde polskie dziecko?

Każdy Polak, rodząc się, ma już na koncie prawie 40 tys. zł długu! O tym fakcie 1 czerwca przypomniały wrocławskie organizacje wolnościowe, które zorganizowały happening: Dzień Dziecka Zadłużonego.

Organizatorzy rozdawali w parku dzieciom balony, a dorosłym ulotki informacyjne, na których można znaleźć dokładne dane dotyczące obecnego zadłużenia:

– Dług publiczny: 1 478 985 578 960 zł!

– Dług poza kontrolą parlamentu: 329 128 171 004 zł!

– Roczny koszt obsługi długu to już ponad 80 mld zł!

– W ciągu 10 lat dług publiczny wzrósł prawie dwukrotnie!

W radosnej, kolorowej atmosferze organizatorzy przypominali o poważnym problemie rosnącego długu publicznego, który będą spłacać właśnie najmłodsi. W rozmowie z dziennikarzami i zainteresowanymi osobami wskazywali m.in. na nieudolną politykę rządu i krótkowzroczność władzy.

– W obliczu sytuacji kryzysowych takich jak min. pandemia czy konflikt zbrojny, zdrowe finanse publiczne pozwalają na bardzo elastyczne dostosowanie narzędzi do zagrożenia. Obecnie, przez politykę ciągłego zadłużania Polaków, takiego komfortu w sytuacji kryzysowej mieć nie będziemy. Warto pamiętać, że obecnie coraz większe kwoty znajdują się poza kontrolą parlamentu, który to jako jedyny, raz na cztery lata służy obywatelom, żeby jakkolwiek dyscyplinować władzę w wydawaniu publicznych pieniędzy – powiedział Maciej Wachowski z KoLibra.

Uczestnicy happeningu zauważyli, że przez nieudolną politykę rządzących nowo narodzone dziecko już na starcie ma na barkach 40 tys. zł, które będzie musiało spłacić.

– Zadłużenie Skarbu Państwa sięga takich kwot, że każdy Polak, rodząc się, ma już na koncie prawie 40 tys. zł długu! Przy okazji 1 czerwca chcemy zaznaczyć, że niegodziwością jest życie na koszt przyszłych pokoleń. Fryderyk Bastiat, francuski ekonomista, mówił, że „Życie na kredyt to zjadanie przyszłości”. Rząd w Polsce, generując coraz to nowe długi swoją niegospodarnością, zjada naszą przyszłość! Zjada przyszłość naszych dzieci. Ponadto uczy fałszywych wzorców, szkodliwych, demoralizujących nawyków życia na kredyt. Mając na uwadze dobro dzieci, dobro przyszłych pokoleń Polaków, takiej polityce zadłużania oraz promowaniu wypaczonego, pasożytniczego stylu życia na cudzy koszt wśród młodych pokoleń stanowczo się sprzeciwiamy – mówiła Marta Czech z Konfederacji Korony Polskiej.

Wrocławski happening z okazji Dnia Dziecka Zadłużonego został zorganizowany przez: Koliber Wrocław, partię Wolność, Akademię Patriotów, Pobudkę, Konfederację Korony Polskiej,Stowarzyszenie Libertariańskie i Stowarzyszenie Konserwatywno-Liberalne KoLiber.

– Politycy zamiast dbać o przyszłość pokoleń i pozostawić im bogatą oraz dostatnią Polskę, zadłużają się na potęgę, aby kupić głosy i wygrać kolejne wybory. Nie interesuje ich co będzie za 10 czy 20 lat. W tej historii są jednak poza politykami i obecnymi beneficjentami jeszcze dzieci, które nie będą miały wyboru i zostaną zmuszone do zmierzenia się z konsekwencjami takiej polityki. Wysoki dług publiczny może doprowadzić do kryzysu gospodarczego, który pociąga za sobą bezrobocie, spadek PKB, niższe wynagrodzenia, a przez nadmierne zadłużenie zagraniczne państwa tracą swoją suwerenność – dodała Halszka Bielecka z Akademii Patriotów.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA