Każdy Polak, rodząc się, ma już na koncie prawie 40 tys. zł długu! O tym fakcie 1 czerwca przypomniały wrocławskie organizacje wolnościowe, które zorganizowały happening: Dzień Dziecka Zadłużonego.

Organizatorzy rozdawali w parku dzieciom balony, a dorosłym ulotki informacyjne, na których można znaleźć dokładne dane dotyczące obecnego zadłużenia:

– Dług publiczny: 1 478 985 578 960 zł!

– Dług poza kontrolą parlamentu: 329 128 171 004 zł!

– Roczny koszt obsługi długu to już ponad 80 mld zł!

– W ciągu 10 lat dług publiczny wzrósł prawie dwukrotnie!

W radosnej, kolorowej atmosferze organizatorzy przypominali o poważnym problemie rosnącego długu publicznego, który będą spłacać właśnie najmłodsi. W rozmowie z dziennikarzami i zainteresowanymi osobami wskazywali m.in. na nieudolną politykę rządu i krótkowzroczność władzy.

– W obliczu sytuacji kryzysowych takich jak min. pandemia czy konflikt zbrojny, zdrowe finanse publiczne pozwalają na bardzo elastyczne dostosowanie narzędzi do zagrożenia. Obecnie, przez politykę ciągłego zadłużania Polaków, takiego komfortu w sytuacji kryzysowej mieć nie będziemy. Warto pamiętać, że obecnie coraz większe kwoty znajdują się poza kontrolą parlamentu, który to jako jedyny, raz na cztery lata służy obywatelom, żeby jakkolwiek dyscyplinować władzę w wydawaniu publicznych pieniędzy – powiedział Maciej Wachowski z KoLibra.

Uczestnicy happeningu zauważyli, że przez nieudolną politykę rządzących nowo narodzone dziecko już na starcie ma na barkach 40 tys. zł, które będzie musiało spłacić.

– Zadłużenie Skarbu Państwa sięga takich kwot, że każdy Polak, rodząc się, ma już na koncie prawie 40 tys. zł długu! Przy okazji 1 czerwca chcemy zaznaczyć, że niegodziwością jest życie na koszt przyszłych pokoleń. Fryderyk Bastiat, francuski ekonomista, mówił, że „Życie na kredyt to zjadanie przyszłości”. Rząd w Polsce, generując coraz to nowe długi swoją niegospodarnością, zjada naszą przyszłość! Zjada przyszłość naszych dzieci. Ponadto uczy fałszywych wzorców, szkodliwych, demoralizujących nawyków życia na kredyt. Mając na uwadze dobro dzieci, dobro przyszłych pokoleń Polaków, takiej polityce zadłużania oraz promowaniu wypaczonego, pasożytniczego stylu życia na cudzy koszt wśród młodych pokoleń stanowczo się sprzeciwiamy – mówiła Marta Czech z Konfederacji Korony Polskiej.

Wrocławski happening z okazji Dnia Dziecka Zadłużonego został zorganizowany przez: Koliber Wrocław, partię Wolność, Akademię Patriotów, Pobudkę, Konfederację Korony Polskiej,Stowarzyszenie Libertariańskie i Stowarzyszenie Konserwatywno-Liberalne KoLiber.

– Politycy zamiast dbać o przyszłość pokoleń i pozostawić im bogatą oraz dostatnią Polskę, zadłużają się na potęgę, aby kupić głosy i wygrać kolejne wybory. Nie interesuje ich co będzie za 10 czy 20 lat. W tej historii są jednak poza politykami i obecnymi beneficjentami jeszcze dzieci, które nie będą miały wyboru i zostaną zmuszone do zmierzenia się z konsekwencjami takiej polityki. Wysoki dług publiczny może doprowadzić do kryzysu gospodarczego, który pociąga za sobą bezrobocie, spadek PKB, niższe wynagrodzenia, a przez nadmierne zadłużenie zagraniczne państwa tracą swoją suwerenność – dodała Halszka Bielecka z Akademii Patriotów.

Poprzedni artykułChińska firma buduje sieć satelitarną. Chce zapewnić dokładniejszą nawigację dla pojazdów autonomicznych.
Następny artykułWarto wspierać startupy, których pomysły zmienią na lepsze życie milionów ludzi