fbpx
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaHistoria50 lat temu Chiny otworzyły się na USA

50 lat temu Chiny otworzyły się na USA

21 lutego 1972 r., w szczytowym momencie zimnej wojny, prezydent USA Richard Nixon przyleciał z wizytą do komunistycznych Chin (wcześniej sojusznika Związku Radzieckiego). Wizyta ta z czasem diametralnie zmieniła stosunki amerykańsko-chińskie i pozycję Chin w świecie, w sposób wówczas niewyobrażalny. Głównym amerykańskim przeciwnikiem był wtedy Związek Sowiecki, dziś są nim Chiny, które łączą z Rosją strategiczne relacje. Czy dziś uda się Amerykanom wciągnąć Rosję do antychińskiego bloku? Czy podobna odwilż w chińsko-amerykańskich relacjach jak 50 lat temu jest możliwa?

Relacje między Chinami a Stanami Zjednoczonymi zawsze były wyzwaniem, a po pół wieku od wizyty Nixona w Państwie Środka są bardziej napięte niż kiedykolwiek. Zimna wojna już dawno się skończyła, ale po obu stronach istnieją obawy, że może rozpocząć się nowa. Ameryka obawia się, że demokratyczny świat, który zatriumfował nad Związkiem Radzieckim, może zostać zakwestionowany przez autorytarny model potężnych i wciąż rosnących Chin.

Nixon wylądował w Pekinie w szary zimowy poranek 50 lat temu. Na billboardach widniały tam wtedy jeszcze takie hasła jak: „Precz z amerykańskim imperializmem” – kończyła się „rewolucja kulturalna”, która za głównych wrogów uznawała inteligencję, „burżuazję” i „imperializm zachodni”.

Podróż Nixona w 1972 r., która obejmowała spotkania z przewodniczącym Mao Zedongiem i wizytę na Wielkim Murze, doprowadziła do nawiązania stosunków dyplomatycznych USA z CHRL w 1979 r. i równoległego zerwania formalnych więzi z Tajwanem, który USA uznawału za rząd Chin od przejęcia przez komunistów władzy na kontynencie w 1949 r.

Wizyta amerykańskiego prezydenta w Chinach była możliwa po pogorszeniu się relacji Chin ze Związkiem Radzieckim, które starły się – nawet zbrojnie – wzdłuż swojej granicy w 1969 r. Doszło do różnic ideologicznych wewnątrz bloku komunistycznego, a Chiny pragnęły pójść własną, komunistyczną drogą, reprezentując Trzeci Świat. Nie uznawały protekcji starszego brata w Moskwie. Mao widział Stany Zjednoczone jako potencjalną przeciwwagę dla zagrożenia sowiecką inwazją. Dla obu stron była to przyjaźń zrodzona raczej z okoliczności niż z naturalnych sympatii.

Nixon z kolei, uwikłany u siebie w Aferę Watergate, starał się z wyizolować Związek Radziecki i wyjść z długiej i krwawej wojny w Wietnamie, która podzieliła amerykańskie społeczeństwo. Miał nadzieję, że Chiny, sojusznik komunistycznego Wietnamu Północnego w walce ze wspieranym przez USA Południem, mogą odegrać ważną rolę w rozwiązaniu konfliktu.

Od roku 1972 minęło 50 lat. Od tamtego czasu Stany Zjednoczone stały się dla Chin ogromnym rynkiem, napędzając błyskawiczny wzrost chińskiej gospodarki, tworząc z ubogiego kraju drugą co do wielkości gospodarkę świata. Dla Chin wizyta Nixona była też początkiem otwarcia na świat. Dwa lata po śmierci Mao w 1976 r. nowy przywódca Deng Xiaoping zapoczątkował erę częściowej chińskiej liberalizacji gospodarczej, tworząc mieszankę kapitalizmu i rządów jednej partii, która przetrwała do dziś.

Wielu postrzega wizytę Nixona w Chinach jako czas, w którym oba kraje poszukiwały komunikacji i wzajemnego zrozumienia, pomimo dzielących ich różnic. To samo podejście miałoby być dziś kluczem do przezwyciężenia obecnego impasu. Podobnie jak w czasach Wojny w Wietnamie, amerykańskie społeczeństwo także dziś jest podzielone, tym razem w wyniku podejścia do pandemii i ostatnich wyborów prezydenckich. Oba kraje stoją w obliczu nowego krajobrazu geopolitycznego, ale od porównań z przeszłością trudno uciec.

Obecne stosunki chińsko-amerykańskie są jednak diametralnie inne od tych amerykańsko-sowieckich sprzed 50 lat. Nie tylko ze względu na inny układ sił w świecie, ale także pozycję USA i Chin. Rosyjscy i chińscy przywódcy wspólnie przeciwstawiają się dziś amerykańskiej, demokratycznej dominacji i reagują na amerykańskie zarzuty o autorytarne działania i ekspansję. Kiedyś wspólnie walczyły z „amerykańskim imperializmem”.

Historia lubi się powtarzać. Niektórzy mówią jednak, że jako farsa. Jak będzie w tym wypadku?

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

1058. rocznica Chrztu Polski i… Narodowy Marsz Życia

14 kwietnia 966 r. książę Mieszko I przyjął chrzest, który stał się początkiem naszej państwowości. W dniu kolejnej rocznicy tego wydarzenia odbył się w Warszawie Narodowy Marsz Życia pod hasłem „Niech żyje Polska” .
4 MIN CZYTANIA

Mistrz inżynierii mostowej i wielki polski filantrop

W tym roku mija 160 lat od otwarcia pierwszego warszawskiego stalowego mostu na Wiśle. Zaprojektował go Stanisław Kierbedź. Inny jego słynny most, zbudowany w Petersburgu, tak bardzo spodobał się carowi, że monarcha – jak głosi anegdota – spacerując po nim z Kierbedziem, z każdym mijanym przęsłem awansował konstruktora. Tym sposobem na końcu mostu Kierbedź był już generał-majorem.
10 MIN CZYTANIA

Gorzkie żale – historia arcydzieła o męce Boga-Człowieka

W polskiej tradycji nieodłącznym elementem Wielkiego Postu są Gorzkie Żale – popularne nabożeństwo i polskie arcydzieło zbioru pieśni o Męce Pańskiej.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA