fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaŚwiat52,1 proc. – Argentyna tonie w spirali inflacji

52,1 proc. – Argentyna tonie w spirali inflacji

Relacjom ze skromnych weekendowych obchodów drugiej rocznicy objęcia prezydentury przez lewicowego polityka Alberto Fernandeza towarzyszyły w argentyńskich mediach spory, jak wyrwać kraj ze spirali inflacji, która przybrała najwyższe rozmiary w całym regionie.

Inflacja w Argentynie jest najwyższa w całym regionie po wenezuelskiej: wskutek ogromnego deficytu fiskalnego ceny artykułów konsumpcyjnych wzrosły w tym roku o 52,1 proc.

Główne uroczystości rocznicowe odbyły się w Buenos Aires. Tego dnia Argentyna obchodziła także rocznicę przywrócenia w 1983 roku demokracji wraz z objęciem prezydentury przez Raula Alfonisna, co oznaczało koniec jednej z najbardziej krwawych dyktatur wojskowych w Ameryce Łacińskiej.

W obchodach z okazji rocznicy objęcia urzędu przez Alberto Fernandeza wzięli udział dwaj lewicowi eksprezydenci: Brazylii Luiz Inacio „Lula” da Silva i Urugwaju – Jose „Pepe” Mujica.

Szef państwa argentyńskiego, które nawiązuje do peronistowskiej tradycji, przedstawił przede wszystkim przyczyny szalejącej w kraju inflacji: „musieliśmy działać tak, aby dać wsparcie ekonomiczne tym, w których pandemia uderzyła najsilniej i kupić miliony szczepionek…To było 730 dni słusznych posunięć, ale i błędów”.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ogłosił podczas obchodów rocznicowych w Bueons Aires, że „dokonano postępów” i „osiągnięto ogólne porozumienie” z delegacją argentyńską w toku rozmów prowadzonych w Waszyngtonie w sprawie zrefinansowania 44 miliardów dolarów długu zaciągniętego przez Argentynę w 2018 roku. Jednak kraj, jak podkreślili przedstawiciele MFW, musi przede wszystkim zahamować „uporczywą, wysoką inflację”, wielokrotnie przekraczającą jej wysokość w innych krajach Ameryki Łacińskiej.

Zespół ekonomistów i socjologów Uniwersytetu Katolickiego Argentyny (UCA), jednej z uczelni o najwyższym prestiżu w regionie, w opublikowanym 7 grudnia raporcie o stanie gospodarki i warunkach społeczno-ekonomicznych, w jakich żyje ludność kraju, stwierdza lekką poprawę: ta część ludności kraju, która utraciła pracę wskutek spadku aktywności gospodarczej w kraju w następstwie pandemii COVID-19, zmalała z 14, 2 proc. do 9,1 proc., co oznacza powrót do poziomu bezrobocia w Argentynie z roku 2014.

„Niemniej jednak – czytamy w raporcie UCA – przeciętne dochody miesięczne Argentyńczyków, którzy mają stałą pracę, utrzymują się na poziomie równym 505 dolarom USA, ale dochód tych, którzy pracują bez umów, wynosi średnio równowartość 186 dolarów miesięcznie”.

Według raportu, w październiku 2021 roku 43,8 proc. Argentyńczyków pozostawało w „strefie ubóstwa”, a 8,8 proc. „żyło w nędzy”.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA