fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajRząd wywołał wzrosty cen mieszkań

Rząd wywołał wzrosty cen mieszkań

Uruchomiony na początku lipca rządowy program "Bezpieczny kredyt 2 proc.", czyli program dopłat do kredytu mieszkaniowego, już spowodował, że zaczęły rosnąć ceny mieszkań na rynku.

Zgodnie z programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” dopłata do rat kredytu mieszkaniowego wynosi różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc.

Wzrosty cen w całej Polsce

Z analizy serwisu zametr.pl wynika, że „przed ogłoszeniem programu Bezpieczny kredyt 2 proc., od lipca do grudnia 2022 r., blisko 12 tys. ogłoszeń w Warszawie obniżyło swoją cenę, przy ponad 2,2 tys. ofert, gdzie cena wzrosła. W następnym półroczu, już po ogłoszeniu programu, widać wyraźne odwrócenie trendu. Liczba ogłoszeń ze spadkiem ceny zmniejszyła się o 37 proc. do 7,4 tys. ofert, natomiast liczba ofert z podwyżkami wzrosła aż o 86 proc., do 4,2 tys.”.

Jak czytamy na stronach biznes.interia.pl: „w okresie od ogłoszenia programu Bezpieczny kredyt 2 proc. do końca czerwca ceny nieruchomości w Warszawie na rynku pierwotnym wzrosły o 8,4 proc., a na rynku wtórnym o 6,6 proc.”. Podobnie sytuacja wygląda w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku czy Poznaniu.

Socjaliści z PiS i PO

Jednym słowem, być może program rządowy pomoże garstce ludzi, ale zaszkodzi tym, którzy nie załapią się na program, a mieszkanie będą musieli kupić.

Socjaliści z PiS i PO wespół w zespół uchwalili kredyt 2 proc. Konfederacja była przeciw, bo efekt był łatwy do przewidzenia – wzrost cen mieszkań o prawie 10 proc., a za dopłatę do odsetek płacą wszyscy podatnicy. Na głupców nie ma innego lekarstwa – jesienią trzeba odsunąć ich od władzy

– skomentował na FB poseł Konfederacji Stanisław Tyszka.

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Eurokraci chcą ograniczyć prawo jazdy kategorii B

Pod niezużywającym się pretekstem ekologicznym posłowie do Parlamentu Europejskiego debatowali nad tym, by prawo jazdy kategorii B umożliwiało prowadzenie samochodów o wadze tylko do 1,8 tony.
2 MIN CZYTANIA

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Wzrośnie opłata mocowa

Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki, w przyszłym roku podwyższone zostaną stawki tzw. opłaty mocowej, która jest elementem rachunków za energię elektryczną.
2 MIN CZYTANIA