fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaPaństwo woli nic niż miliard złotych i kopalnię

Państwo woli nic niż miliard złotych i kopalnię

Zdaniem eksperta górniczego dr. inż. Jerzego Markowskiego, byłego wiceministra gospodarki i byłego dyrektora kopalni „Budryk”, likwidacja kopalni "Krupiński" to zbrodnia na majątku państwa.

1 lipca br. formalnie została zakończona likwidacja kopalni węgla kamiennego „Krupiński” w Suszcu (woj. śląskie). Pod ziemią pozostało 870 mln ton wysokogatunkowego węgla koksowniczego.

Miliard na likwidację

Państwo polskie wydało w ciągu ostatnich trzech lat miliard złotych na likwidację kopalni Krupiński, która w ogóle nie musiałaby być zlikwidowana, a nawet jak miało w niej być zaprzestane wydobycie, to byli tacy, którzy chcieli ją od państwa kupić. To spowodowałoby, że państwo nie musiałoby wydawać pieniędzy na likwidację kopalni oraz powstałaby produkcja węgla, co zmniejszyłoby import surowca do Polski

– mówi dr inż. Jerzy Markowski w rozmowie z serwisem tarnogorski.info.

Kopalnia „Krupiński” była nowoczesną, czwartą najnowszą kopalnią węgla w Polsce. Zakład postanowiły zlikwidować rządy Platformy Obywatelskiej, a plan ten zrealizowały już rządy PiS. Bardzo intensywna likwidacja kopalni rozpoczęła się 31 marca 2017 r. pomimo apeli związkowców i lokalnej społeczności. Wtedy to zakład został przekazany z Jastrzębskiej Spółki Węglowej do górniczej trupiarni, czyli Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Główny szyb kopalni zasypano w 2021 r.

Państwo niezainteresowane inwestorami

Jak uszczegóławia w rozmowie z tarnogorski.info dr Markowski: „kierownictwo kopalni, na trzy lata przed zamknięciem, poszerzyło swój obszar koncesyjny o partię złoża na północ, uzyskując dostęp do kolejnych 170 mln ton węgla”. Rządu nie interesowało nawet to, że byli inwestorzy, którzy chcieli przejąć kopalnię. Wolało ją zlikwidować ogromnym kosztem dla podatników.

Źródło: tarnogorski.info

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA