fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaEnergetykaPaństwo woli nic niż miliard złotych i kopalnię

Państwo woli nic niż miliard złotych i kopalnię

Zdaniem eksperta górniczego dr. inż. Jerzego Markowskiego, byłego wiceministra gospodarki i byłego dyrektora kopalni „Budryk”, likwidacja kopalni "Krupiński" to zbrodnia na majątku państwa.

1 lipca br. formalnie została zakończona likwidacja kopalni węgla kamiennego „Krupiński” w Suszcu (woj. śląskie). Pod ziemią pozostało 870 mln ton wysokogatunkowego węgla koksowniczego.

Miliard na likwidację

Państwo polskie wydało w ciągu ostatnich trzech lat miliard złotych na likwidację kopalni Krupiński, która w ogóle nie musiałaby być zlikwidowana, a nawet jak miało w niej być zaprzestane wydobycie, to byli tacy, którzy chcieli ją od państwa kupić. To spowodowałoby, że państwo nie musiałoby wydawać pieniędzy na likwidację kopalni oraz powstałaby produkcja węgla, co zmniejszyłoby import surowca do Polski

– mówi dr inż. Jerzy Markowski w rozmowie z serwisem tarnogorski.info.

Kopalnia „Krupiński” była nowoczesną, czwartą najnowszą kopalnią węgla w Polsce. Zakład postanowiły zlikwidować rządy Platformy Obywatelskiej, a plan ten zrealizowały już rządy PiS. Bardzo intensywna likwidacja kopalni rozpoczęła się 31 marca 2017 r. pomimo apeli związkowców i lokalnej społeczności. Wtedy to zakład został przekazany z Jastrzębskiej Spółki Węglowej do górniczej trupiarni, czyli Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Główny szyb kopalni zasypano w 2021 r.

Państwo niezainteresowane inwestorami

Jak uszczegóławia w rozmowie z tarnogorski.info dr Markowski: „kierownictwo kopalni, na trzy lata przed zamknięciem, poszerzyło swój obszar koncesyjny o partię złoża na północ, uzyskując dostęp do kolejnych 170 mln ton węgla”. Rządu nie interesowało nawet to, że byli inwestorzy, którzy chcieli przejąć kopalnię. Wolało ją zlikwidować ogromnym kosztem dla podatników.

Źródło: tarnogorski.info

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kolejny przykład marnotrawstwa i generowania strat przez dotacje

Wielomilionowa sieć szkieletowa szerokopasmowego internetu, zbudowana przy współfinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej, pozostaje niewykorzystana i generuje coroczne straty.
2 MIN CZYTANIA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA