fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaEnergetykaPrawie miliard złotych za Bogdankę

Prawie miliard złotych za Bogdankę

W ramach wymuszonego przez Unię Europejską ostatniego etapu niszczenia polskiego górnictwa węglowego Skarb Państwa zamierza odkupić od koncernu energetycznego Enea akcje kopalni Bogdanka na Lubelszczyźnie.

Jak podała kontrolowana przez państwo spółka Enea, otrzymała ona od Skarbu Państwa ofertę nabycia pakietu 21,96 mln akcji Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A. po cenie 45 zł za akcję. Daje to łączną kwotę ok. 988,3 mln zł. Enea odpowiedziała, że zapozna się z ofertą, a „jej ewentualna akceptacja będzie uzależniona od pozyskania przez spółkę niezbędnych zgód korporacyjnych”.

Znaczenie Bogdanki

Według złożonej propozycji cena za pakiet akcji Bogdanki, która jest najefektywniejszą kopalnią węgla kamiennego w Polsce, miałaby zostać zapłacona w formie „skarbowych papierów wartościowych przekazanych za pośrednictwem Funduszu Reprywatyzacji” – informuje serwis Business Insider Polska.

Na koniec 2022 r. spółka LW Bogdanka miała 16,5-proc. udział w rynku węgla kamiennego i 21,7-proc. udział w rynku węgla energetycznego w Polsce oraz 27,1-proc. w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej. W 2022 r. skonsolidowane przychody spółki wyniosły 2,45 mld zł.

Bogdanka w NABE?

Enea już w czerwcu 2022 r. podpisała ze Skarbem Państwa list intencyjny dotyczący potencjalnego nabycia przez Skarb Państwa 21 962 189 akcji Bogdanki, stanowiących 64,57 proc. akcji w kapitale zakładowym. Mniejszościowymi właścicielami LW Bogdanka jest akcjonariat rozproszony, w tym przede wszystkim różnorakie fundusze inwestycyjne. Z kolei do Skarbu Państwa należy ponad 52 proc. Grupy Kapitałowej Enea. W marcu br. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapewniał, że Bogdanka nie wejdzie do „państwowej trupiarni węglowej” o nazwie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego.

Źródło: businessinsider.com.pl
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Eurokraci chcą ograniczyć prawo jazdy kategorii B

Pod niezużywającym się pretekstem ekologicznym posłowie do Parlamentu Europejskiego debatowali nad tym, by prawo jazdy kategorii B umożliwiało prowadzenie samochodów o wadze tylko do 1,8 tony.
2 MIN CZYTANIA

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Wzrośnie opłata mocowa

Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki, w przyszłym roku podwyższone zostaną stawki tzw. opłaty mocowej, która jest elementem rachunków za energię elektryczną.
2 MIN CZYTANIA