fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaPrawie miliard złotych za Bogdankę

Prawie miliard złotych za Bogdankę

W ramach wymuszonego przez Unię Europejską ostatniego etapu niszczenia polskiego górnictwa węglowego Skarb Państwa zamierza odkupić od koncernu energetycznego Enea akcje kopalni Bogdanka na Lubelszczyźnie.

Jak podała kontrolowana przez państwo spółka Enea, otrzymała ona od Skarbu Państwa ofertę nabycia pakietu 21,96 mln akcji Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A. po cenie 45 zł za akcję. Daje to łączną kwotę ok. 988,3 mln zł. Enea odpowiedziała, że zapozna się z ofertą, a „jej ewentualna akceptacja będzie uzależniona od pozyskania przez spółkę niezbędnych zgód korporacyjnych”.

Znaczenie Bogdanki

Według złożonej propozycji cena za pakiet akcji Bogdanki, która jest najefektywniejszą kopalnią węgla kamiennego w Polsce, miałaby zostać zapłacona w formie „skarbowych papierów wartościowych przekazanych za pośrednictwem Funduszu Reprywatyzacji” – informuje serwis Business Insider Polska.

Na koniec 2022 r. spółka LW Bogdanka miała 16,5-proc. udział w rynku węgla kamiennego i 21,7-proc. udział w rynku węgla energetycznego w Polsce oraz 27,1-proc. w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej. W 2022 r. skonsolidowane przychody spółki wyniosły 2,45 mld zł.

Bogdanka w NABE?

Enea już w czerwcu 2022 r. podpisała ze Skarbem Państwa list intencyjny dotyczący potencjalnego nabycia przez Skarb Państwa 21 962 189 akcji Bogdanki, stanowiących 64,57 proc. akcji w kapitale zakładowym. Mniejszościowymi właścicielami LW Bogdanka jest akcjonariat rozproszony, w tym przede wszystkim różnorakie fundusze inwestycyjne. Z kolei do Skarbu Państwa należy ponad 52 proc. Grupy Kapitałowej Enea. W marcu br. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapewniał, że Bogdanka nie wejdzie do „państwowej trupiarni węglowej” o nazwie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego.

Źródło: businessinsider.com.pl
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA