fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaKrajPodatnicy sfinansują więcej bezpłatnych leków

Podatnicy sfinansują więcej bezpłatnych leków

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę rozszerzającą program bezpłatnych leków, za które zapłacą nie pacjenci, ale podatnicy. Z programu, oprócz seniorów 75+, skorzystają także osoby powyżej 65. roku życia oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia.

Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, na wprowadzeniu rozszerzonego programu bezpłatnych leków w aptece zaoszczędzi 16 mln Polaków. Pomysłodawcą tego rozwiązania jest premier Jarosław Kaczyński.

Rozszerzenie programu

Do tej pory z programu korzystały osoby powyżej 75. roku życia. Teraz dołączą do nich osoby powyżej 65. roku życia (11,5 mln) oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia.

Po latach, po wielu dyskusjach, po wielu konsultacjach, doszliśmy do wniosku, że te dwie kluczowe grupy społeczne – czyli nasze dzieci (od niemowlaków począwszy, a na młodzieży skończywszy, do 18. roku życia) oraz nasi seniorzy (którzy przechodzą na emeryturę lub już są na emeryturze, czyli ci, którzy przekroczyli 65. rok życia) – powinni otrzymać większe wsparcie od państwa

– powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Tysiące bezpłatnych leków

Do tej pory lista bezpłatnych leków refundowanych pieniędzmi podatników przez państwo obejmowała ponad 2 tys. pozycji. To była prawie połowa wszystkich dostępnych produktów w aptece. Tylko w 2022 r. z programu skorzystało 2,7 mln seniorów, którzy otrzymali ponad 76 mln opakowań bezpłatnych leków – skrupulatnie wylicza Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Nowe listy na swojej stronie opublikuje Ministerstwo Zdrowia. Nowa lista dla seniorów to prawie 3,8 tys. bezpłatnych leków. Oprócz niej będzie także lista z lekami dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, która będzie zawierać ponad 2,8 tys. leków.

I tylko tych podatników szkoda…

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA