fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaKrajEuroremonty będą kosztowały 1,5 biliona złotych!

Euroremonty będą kosztowały 1,5 biliona złotych!

Oszacowano, że całościowy koszt dostosowania polskich budynków do unijnych regulacji wyniesie gigantyczną kwotę 1,5 biliona złotych.

Unia Europejska prowadzi politykę, której celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) do 2050 r. wszystkie budynki na terenie Unii Europejskiej mają być zeroemisyjne.

Ponad połowa PKB

Według serwisu Nowości Dziennik Toruński w Polsce około 70 proc. domów jednorodzinnych i budynków wielorodzinnych wymaga modernizacji. Aby budynki były bezemisyjne, konieczne są bardzo drogie remonty. Obliczono, że całościowy koszt dostosowania wszystkich budynków w Polsce do unijnych regulacji będzie kosztowało gigantyczną kwotę 1,5 bln zł. To więcej niż połowa aktualnego rocznego Produktu Krajowego Brutto Polski. Pewne wyjątki dotyczą wyłącznie dla zabytków i innych budynków chronionych oraz dla mieszkań z zasobu socjalnego. Wydatki na remonty będą musieli ponieść właściciele budynków.

Jakie sankcje?

Serwis Nowości Dziennik Toruński informuje, że „budynki i mieszkania, które (…) nie będą spełniać określonych w dyrektywie minimalnych norm charakterystyki energetycznej, nie będą mogły być sprzedane lub wynajęte bez przeprowadzenia wcześniej ich modernizacji pod względem energetycznym. Dostosowanie do norm wymaga m.in. instalowania nowych okien, docieplenia ścian, wymiany instalacji grzewczych na bardziej efektywne oraz korzystania z energii odnawialnej”.

Co więcej, na właścicieli, którzy nie przeprowadzą w swoich nieruchomościach modernizacji zgodnie z unijnymi wymogami, mają być nakładane kary finansowe.

Źródło: nowosci.com.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA