fbpx
środa, 12 czerwca, 2024
Strona głównaKraj800 plus. Czy waloryzacja przywróci pierwotną wartość świadczenia?

800 plus. Czy waloryzacja przywróci pierwotną wartość świadczenia?

Podczas konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości" prezes Jarosław Kaczyński ogłosił, że od nowego roku świadczenie z programu Rodzina 500 plus zostanie zwiększone do 800 zł. Przeciwko jest Konfederacja.

Jak informuje Onet premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w mediach społecznościowych, że na najbliższym posiedzeniu Rada Ministrów zajmie się propozycjami ogłoszonymi na konwencji PiS. Poza wzrostem świadczenia wychowawczego prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzone od nowego roku bezpłatnych leków dla osób 65+ oraz dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Ponadto zapowiedział też zniesienie opłat za przejazd dla samochodów osobowych na autostradach państwowych, a w przyszłości także na prywatnych.

Konfederacja przeciwko

Przeciwko waloryzacji świadczenia 500 plus jednoznacznie opowiedziała się Konfederacja. Politycy ugrupowania zwrócili uwagę, że program 800 plus będzie kosztował 64 mld zł rocznie, czyli o 24 mld zł więcej niż 500 plus, co stanowiłoby 10 proc. budżetu państwa.

– Nasi posłowie będą głosować przeciwko projektowi 800 plus. Uważamy ten projekt za szkodliwy i się z nim nie zgadzamy. Nie zgadzamy się z polityką PiS, którą rozpoczęło od samego początku w sprawie rozdawnictwa – oświadczył podczas konferencji prasowej w Sejmie Krzysztof Rzońca, sekretarz krajowy Nowej Nadziei. – Komu PiS zabierze w podatkach, żeby zrealizować swój program, który jest kiełbasą wyborczą, żeby przekupić Polaków ich własnymi pieniędzmi? – pytał.

Czy waloryzacja przywróci pierwotną wartość świadczenia?

500 zł, które w kwietniu 2016 r. wprowadzono w ramach programu Rodzina 500 Plus, w kwietniu br. warte było już tylko 335 zł. Czy podniesienie świadczenia do wysokości 800 zł zrekompensuje straty spowodowane inflacją? Tak, bo 800 zł z kwietnia 2016 r. – po siedmiu latach – warte było 537 zł. Jednak te 37 zł inflacja z pewnością zdąży pożreć do stycznia 2024 r., kiedy podwyżka ma nastąpić. A w kolejnych miesiącach te 800 zł będą warte jeszcze mniej.

Źródło: Onet, Biuro Prasowe Konfederacji
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA