fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaKraj800 plus. Czy waloryzacja przywróci pierwotną wartość świadczenia?

800 plus. Czy waloryzacja przywróci pierwotną wartość świadczenia?

Podczas konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości" prezes Jarosław Kaczyński ogłosił, że od nowego roku świadczenie z programu Rodzina 500 plus zostanie zwiększone do 800 zł. Przeciwko jest Konfederacja.

Jak informuje Onet premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w mediach społecznościowych, że na najbliższym posiedzeniu Rada Ministrów zajmie się propozycjami ogłoszonymi na konwencji PiS. Poza wzrostem świadczenia wychowawczego prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzone od nowego roku bezpłatnych leków dla osób 65+ oraz dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Ponadto zapowiedział też zniesienie opłat za przejazd dla samochodów osobowych na autostradach państwowych, a w przyszłości także na prywatnych.

Konfederacja przeciwko

Przeciwko waloryzacji świadczenia 500 plus jednoznacznie opowiedziała się Konfederacja. Politycy ugrupowania zwrócili uwagę, że program 800 plus będzie kosztował 64 mld zł rocznie, czyli o 24 mld zł więcej niż 500 plus, co stanowiłoby 10 proc. budżetu państwa.

– Nasi posłowie będą głosować przeciwko projektowi 800 plus. Uważamy ten projekt za szkodliwy i się z nim nie zgadzamy. Nie zgadzamy się z polityką PiS, którą rozpoczęło od samego początku w sprawie rozdawnictwa – oświadczył podczas konferencji prasowej w Sejmie Krzysztof Rzońca, sekretarz krajowy Nowej Nadziei. – Komu PiS zabierze w podatkach, żeby zrealizować swój program, który jest kiełbasą wyborczą, żeby przekupić Polaków ich własnymi pieniędzmi? – pytał.

Czy waloryzacja przywróci pierwotną wartość świadczenia?

500 zł, które w kwietniu 2016 r. wprowadzono w ramach programu Rodzina 500 Plus, w kwietniu br. warte było już tylko 335 zł. Czy podniesienie świadczenia do wysokości 800 zł zrekompensuje straty spowodowane inflacją? Tak, bo 800 zł z kwietnia 2016 r. – po siedmiu latach – warte było 537 zł. Jednak te 37 zł inflacja z pewnością zdąży pożreć do stycznia 2024 r., kiedy podwyżka ma nastąpić. A w kolejnych miesiącach te 800 zł będą warte jeszcze mniej.

Źródło: Onet, Biuro Prasowe Konfederacji
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.
2 MIN CZYTANIA

Samorządowiec aresztowany za złote monety

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego. Sąd zdecydował, że trafi do aresztu na trzy miesiące.
< 1 MIN CZYTANIA