Niższa izba polskiego parlamentu większością głosów – 406 za i 45 przeciw – przyjęła nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Teraz projekt trafi do Senatu.
Kto był za, a kto przeciw
Za zwiększeniem świadczenia 500 plus do 800 plus głosowało Prawo i Sprawiedliwość, Lewica oraz prawie cała Koalicja Obywatelska. Przeciwko były: Polska 2050, Porozumienie i Konfederacja. Sejm nie przychylił się do wniosku Konfederacji, która proponowała odrzucenie projektu ustawy w całości. Odrzucona została też poprawka Koalicji Polskiej, aby wyższe świadczenie trafiło do rodzin, w których pracuje co najmniej jedna osoba. Nie uzyskały też wystarczającego poparcia wnioski Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, zgodnie z którymi świadczenie w wyższej kwocie miałoby trafić do rodzin już od września obecnego roku.
Ile to będzie kosztować?
Zgodnie z przyjętymi zasadami, 800 złotych co miesiąc od początku przyszłego roku otrzymają rodzice na każde swoje dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Szacuje się, że zwiększenie wysokości tego świadczenia będzie kosztować przyszłoroczny budżet państwa 24 miliardy złotych.
PAP