fbpx
sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaKraj800 plus przegłosowane! Rodzice dostaną więcej pieniędzy już za kilka miesięcy

800 plus przegłosowane! Rodzice dostaną więcej pieniędzy już za kilka miesięcy

Polski Sejm przegłosował propozycję, zgodnie z którą od 1 stycznia 2024 roku świadczenie 500 plus zostanie zwiększone do kwoty 800 złotych wypłacanych co miesiąc na każde dziecko.

Niższa izba polskiego parlamentu większością głosów – 406 za i 45 przeciw – przyjęła nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Teraz projekt trafi do Senatu.

Kto był za, a kto przeciw

Za zwiększeniem świadczenia 500 plus do 800 plus głosowało Prawo i Sprawiedliwość, Lewica oraz prawie cała Koalicja Obywatelska. Przeciwko były: Polska 2050, Porozumienie i Konfederacja. Sejm nie przychylił się do wniosku Konfederacji, która proponowała odrzucenie projektu ustawy w całości. Odrzucona została też poprawka Koalicji Polskiej, aby wyższe świadczenie trafiło do rodzin, w których pracuje co najmniej jedna osoba. Nie uzyskały też wystarczającego poparcia wnioski Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, zgodnie z którymi świadczenie w wyższej kwocie miałoby trafić do rodzin już od września obecnego roku.

Ile to będzie kosztować?

Zgodnie z przyjętymi zasadami, 800 złotych co miesiąc od początku przyszłego roku otrzymają rodzice na każde swoje dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Szacuje się, że zwiększenie wysokości tego świadczenia będzie kosztować przyszłoroczny budżet państwa 24 miliardy złotych.

PAP

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA