fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKraj800 plus przegłosowane! Rodzice dostaną więcej pieniędzy już za kilka miesięcy

800 plus przegłosowane! Rodzice dostaną więcej pieniędzy już za kilka miesięcy

Polski Sejm przegłosował propozycję, zgodnie z którą od 1 stycznia 2024 roku świadczenie 500 plus zostanie zwiększone do kwoty 800 złotych wypłacanych co miesiąc na każde dziecko.

Niższa izba polskiego parlamentu większością głosów – 406 za i 45 przeciw – przyjęła nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Teraz projekt trafi do Senatu.

Kto był za, a kto przeciw

Za zwiększeniem świadczenia 500 plus do 800 plus głosowało Prawo i Sprawiedliwość, Lewica oraz prawie cała Koalicja Obywatelska. Przeciwko były: Polska 2050, Porozumienie i Konfederacja. Sejm nie przychylił się do wniosku Konfederacji, która proponowała odrzucenie projektu ustawy w całości. Odrzucona została też poprawka Koalicji Polskiej, aby wyższe świadczenie trafiło do rodzin, w których pracuje co najmniej jedna osoba. Nie uzyskały też wystarczającego poparcia wnioski Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, zgodnie z którymi świadczenie w wyższej kwocie miałoby trafić do rodzin już od września obecnego roku.

Ile to będzie kosztować?

Zgodnie z przyjętymi zasadami, 800 złotych co miesiąc od początku przyszłego roku otrzymają rodzice na każde swoje dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Szacuje się, że zwiększenie wysokości tego świadczenia będzie kosztować przyszłoroczny budżet państwa 24 miliardy złotych.

PAP

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA