fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznes815 milionów zł rekompensat dla sektorów energochłonnych

815 milionów zł rekompensat dla sektorów energochłonnych

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki poinformował, że do 70 przedsiębiorstw działających w 16 sektorach i podsektorach energochłonnych trafiło ponad 815 mln zł pomocy publicznej w formie rekompensat za rok 2020.

Największe sumy otrzymały takie branże, jak hutnictwo, przemysł chemiczny, papierniczy, nawozów sztucznych czy górnictwo rud żelaza. Wypłat dokonuje Bank Gospodarstwa Krajowego ze specjalnego Funduszu Rekompensat Kosztów Pośrednich.

System został wprowadzony w 2019 r. Wtedy prezes URE przyznał 340 mln zł rekompensat za rok 2019. Rozwiązanie to ma na celu ograniczenie ryzyka przeniesienia produkcji do krajów, w których nie jest prowadzona tak absurdalna – jak w Unii Europejskiej – polityka energetyczno-klimatyczna.

Jak to funkcjonuje?

Firmy z sektorów energochłonnych najpierw rujnowane są unijnym podatkiem od dwutlenku węgla, a potem drobna część z tych kosztów jest im refundowana z budżetu państwa w postaci rekompensat. Mało tego, część z tych pieniędzy, które ma budżet ze sprzedaży darmowych uprawnień do emisji CO2, pozyskał wcześniej od tych samych firm, które… otrzymują rekompensaty.

Ten absurdalny system musi upaść.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA