fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaBiznesA czy ty pracujesz na dwa etaty?

A czy ty pracujesz na dwa etaty?

Z uwagi na brak pieniędzy przeszło 40 proc. aktywnych zawodowo Polaków jest zatrudnionych w dwóch miejscach pracy lub pracuje po godzinach.

Aż 41 proc. Polaków pracujących zawodowo podejmuje się zleceń poza swoim głównym miejscem zatrudnienia – wynika z badania „Jak dorabiają Polacy” przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Gi Group, które opublikowano w portalu Puls HR. Głównym powodem jest chęć dorobienia do głównej pensji. Co więcej, niemal połowa ankietowanych planuje kontynuować lub podjąć dodatkową pracę w ciągu najbliższego półrocza.

Z badania agencji Tikrow wynika natomiast, że Polacy pracują po godzinach, bo potrzebują pieniędzy na dodatkowe wydatki, na co wskazało 64 proc. ankietowanych. Z kolei 56 proc. przepytanych musi dorabiać przez wysokie ceny i rosnące koszty życia codziennego. W efekcie, 55 proc. osób pracujących na dwa etaty zarobione w ten sposób pieniądze przekazuje na codzienne wydatki, a około 25 proc. na wakacje albo sprzęt lub meble.

Zainteresowanie pracą dodatkową nie dziwi, jeżeli weźmiemy pod uwagę obecną koniunkturę, wahania inflacji, spadającą siłę nabywczą oraz niepewność przyszłości. Jednocześnie dowodzi tego, że Polacy przejęli inicjatywę – szukają dodatkowych możliwości zarobkowania, by poprawić swoją sytuację finansową. Coraz częściej też – co wynika z różnych naszych badań – rozglądają się za zwiększeniem możliwości rozwoju zawodowego i są w coraz większym stopniu otwarci na podwyższanie oraz zmianę kwalifikacji

– powiedziała Anna Wesołowska, dyrektor zarządzająca Gi Group Poland.

Dane zebrane przez Gi Group pokazują, że dodatkową pracę częściej podejmują osoby młode, gdyż wśród pracowników poniżej 34 lat odsetek ten sięga niemal 49 proc., a u osób powyżej 50 lat jest to ok. 32 proc. Co druga osoba podejmująca pracę dodatkową poświęca jej od 1 do 9 godzin tygodniowo, 30 proc. – od 10 do 19 godzin, a ok. 10 proc. przeznacza na nią od 20 do 29 godzin. Tylko (aż) 4 proc. ankietowanych przeznacza na drugą pracę od 30 do 40 godzin w tygodniu.

Źródło: Puls HR
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA