fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesA czy ty pracujesz na dwa etaty?

A czy ty pracujesz na dwa etaty?

Z uwagi na brak pieniędzy przeszło 40 proc. aktywnych zawodowo Polaków jest zatrudnionych w dwóch miejscach pracy lub pracuje po godzinach.

Aż 41 proc. Polaków pracujących zawodowo podejmuje się zleceń poza swoim głównym miejscem zatrudnienia – wynika z badania „Jak dorabiają Polacy” przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Gi Group, które opublikowano w portalu Puls HR. Głównym powodem jest chęć dorobienia do głównej pensji. Co więcej, niemal połowa ankietowanych planuje kontynuować lub podjąć dodatkową pracę w ciągu najbliższego półrocza.

Z badania agencji Tikrow wynika natomiast, że Polacy pracują po godzinach, bo potrzebują pieniędzy na dodatkowe wydatki, na co wskazało 64 proc. ankietowanych. Z kolei 56 proc. przepytanych musi dorabiać przez wysokie ceny i rosnące koszty życia codziennego. W efekcie, 55 proc. osób pracujących na dwa etaty zarobione w ten sposób pieniądze przekazuje na codzienne wydatki, a około 25 proc. na wakacje albo sprzęt lub meble.

Zainteresowanie pracą dodatkową nie dziwi, jeżeli weźmiemy pod uwagę obecną koniunkturę, wahania inflacji, spadającą siłę nabywczą oraz niepewność przyszłości. Jednocześnie dowodzi tego, że Polacy przejęli inicjatywę – szukają dodatkowych możliwości zarobkowania, by poprawić swoją sytuację finansową. Coraz częściej też – co wynika z różnych naszych badań – rozglądają się za zwiększeniem możliwości rozwoju zawodowego i są w coraz większym stopniu otwarci na podwyższanie oraz zmianę kwalifikacji

– powiedziała Anna Wesołowska, dyrektor zarządzająca Gi Group Poland.

Dane zebrane przez Gi Group pokazują, że dodatkową pracę częściej podejmują osoby młode, gdyż wśród pracowników poniżej 34 lat odsetek ten sięga niemal 49 proc., a u osób powyżej 50 lat jest to ok. 32 proc. Co druga osoba podejmująca pracę dodatkową poświęca jej od 1 do 9 godzin tygodniowo, 30 proc. – od 10 do 19 godzin, a ok. 10 proc. przeznacza na nią od 20 do 29 godzin. Tylko (aż) 4 proc. ankietowanych przeznacza na drugą pracę od 30 do 40 godzin w tygodniu.

Źródło: Puls HR
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA