Badanie wykonane przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gi Group wykazało, że emigrację zarobkową rozważa niemal 18 proc. Polaków. W 2021 r. chęć wyjazdu deklarowało natomiast 16 proc. z nas. Poza tym aż pięciokrotnie wzrósł odsetek niezdecydowanych, co do tego, czy chce pozostać w kraju, czy wyjechać za pracą – z 2,7 proc. rok temu do 14,6 proc. obecnie.
Jeśli chodzi o chęć pozostania w kraju, to deklaruje ją 67,6 proc. Polaków. To zdecydowanie mniej niż w 2021 r., gdy takiej odpowiedzi udzieliło aż 81,2 proc. ankietowanych.
Skąd takie wyniki? Pogorszenie nastrojów na pewno wynika z niepewnej sytuacji gospodarczej skutkującej wysoką inflacją oraz ogólną drożyzną w kraju. Dyrektor zarządzająca Gi Group Temporary & Permanent Recruitment Anna Wesołowska zauważyła, że Polacy rozważają emigrację, mimo że kryzys dotknął całą Europę, co dodatkowo świadczy o złej opinii rodaków o polskiej gospodarce.
Przedstawicielka Gi Group ostrzega, że emigracja zarobkowa może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację na rynku pracy w Polsce, gdzie już dzisiaj brakuje rąk do pracy. Jak się bowiem okazuje, za lepszymi zarobkami chce wyjechać z ojczyzny aż 56 proc. Polaków w wieku 25-44 lat. Co trzeci Polak rozważający emigrację ma wykształcenie średnie lub zawodowe, a co piąty – wykształcenie wyższe. Bardziej chętni do wyjazdu są panowie niż panie, ale są to głównie mieszkańcy mniejszych miast i wsi.
Źródło: Radio Zet