fbpx
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesCzy rozważasz emigrację zarobkową?

Czy rozważasz emigrację zarobkową?

Rośnie odsetek Polaków, którzy rozważają wyjazd z kraju w celach zarobkowych – poinformowało Radio Zet.

Badanie wykonane przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gi Group wykazało, że emigrację zarobkową rozważa niemal 18 proc. Polaków. W 2021 r. chęć wyjazdu deklarowało natomiast 16 proc. z nas. Poza tym aż pięciokrotnie wzrósł odsetek niezdecydowanych, co do tego, czy chce pozostać w kraju, czy wyjechać za pracą – z 2,7 proc. rok temu do 14,6 proc. obecnie.

Jeśli chodzi o chęć pozostania w kraju, to deklaruje ją 67,6 proc. Polaków. To zdecydowanie mniej niż w 2021 r., gdy takiej odpowiedzi udzieliło aż 81,2 proc. ankietowanych.

Skąd takie wyniki? Pogorszenie nastrojów na pewno wynika z niepewnej sytuacji gospodarczej skutkującej wysoką inflacją oraz ogólną drożyzną w kraju. Dyrektor zarządzająca Gi Group Temporary & Permanent Recruitment Anna Wesołowska zauważyła, że Polacy rozważają emigrację, mimo że kryzys dotknął całą Europę, co dodatkowo świadczy o złej opinii rodaków o polskiej gospodarce.

Przedstawicielka Gi Group ostrzega, że emigracja zarobkowa może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację na rynku pracy w Polsce, gdzie już dzisiaj brakuje rąk do pracy. Jak się bowiem okazuje, za lepszymi zarobkami chce wyjechać z ojczyzny aż 56 proc. Polaków w wieku 25-44 lat. Co trzeci Polak rozważający emigrację ma wykształcenie średnie lub zawodowe, a co piąty – wykształcenie wyższe. Bardziej chętni do wyjazdu są panowie niż panie, ale są to głównie mieszkańcy mniejszych miast i wsi.

Źródło: Radio Zet

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA