fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaBiznesA czy ty założyłbyś własny biznes?

A czy ty założyłbyś własny biznes?

Polacy nie są przekonani do zakładania własnego biznesu – wynika z badania przygotowanego dla firmy Assay Group.

Co więcej, nawet będąc bez pracy własny biznes założyłoby zaledwie 7 proc. Polaków, a aż trzy czwarte z ankietowanych skupiłoby się na szukaniu pracy na etat. Wśród osób prowadzących biznes, w razie kłopotów, po raz kolejny na założenie własnej firmy zdecydowałoby się 35 proc. respondentów. Oznacza to, że Polacy w życiu zawodowym stawiają przede wszystkim na stabilizację i brak ryzyka. Nie oznacza to jednak, że Polacy wcale nie chcą mieć własnej firmy. Gotowość do rozpoczęcia swojego biznesu wyraża 15 proc. Polaków, a około połowa z nich chciałaby zrobić to w ciągu najbliższych 2 lat, a reszta później.

Polacy nie są przekonani do zakładania własnego biznesu, bo nie przekonuje ich do tego sytuacja polityczno-gospodarcza w kraju, czego wyrazem są wysoka inflacja, rosnące koszty życia i niestabilność, a także sytuacja globalna z wojną na Ukrainie i kryzysem energetycznym na czele.

Raport Assay Group wykazał, że dzisiaj firmę prowadzi 5 proc. Polaków, a dominują wśród nich jednoosobowe działalności gospodarcze oraz mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 9 pracowników. Takie podmioty stanowią ponad 80 proc. wszystkich firm. Większość polskich przedsiębiorstw jest też stosunkowo młodych, bo istnieją na rynku nie dłużej niż dekadę. Poza tym, dominują firmy z sektora usług, których roczny dochód nie przekracza 300 tys. zł.

Dzisiaj prawie 30 proc. osób myśli o zamknięciu działalności lub firmy, a ponad 20 proc. chce ją sprzedać w całości lub częściowo. Większość przedsiębiorców zadeklarowało natomiast, że w poprzednim roku ich firmy przyniosły zyski.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA