Co więcej, nawet będąc bez pracy własny biznes założyłoby zaledwie 7 proc. Polaków, a aż trzy czwarte z ankietowanych skupiłoby się na szukaniu pracy na etat. Wśród osób prowadzących biznes, w razie kłopotów, po raz kolejny na założenie własnej firmy zdecydowałoby się 35 proc. respondentów. Oznacza to, że Polacy w życiu zawodowym stawiają przede wszystkim na stabilizację i brak ryzyka. Nie oznacza to jednak, że Polacy wcale nie chcą mieć własnej firmy. Gotowość do rozpoczęcia swojego biznesu wyraża 15 proc. Polaków, a około połowa z nich chciałaby zrobić to w ciągu najbliższych 2 lat, a reszta później.
Polacy nie są przekonani do zakładania własnego biznesu, bo nie przekonuje ich do tego sytuacja polityczno-gospodarcza w kraju, czego wyrazem są wysoka inflacja, rosnące koszty życia i niestabilność, a także sytuacja globalna z wojną na Ukrainie i kryzysem energetycznym na czele.
Raport Assay Group wykazał, że dzisiaj firmę prowadzi 5 proc. Polaków, a dominują wśród nich jednoosobowe działalności gospodarcze oraz mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 9 pracowników. Takie podmioty stanowią ponad 80 proc. wszystkich firm. Większość polskich przedsiębiorstw jest też stosunkowo młodych, bo istnieją na rynku nie dłużej niż dekadę. Poza tym, dominują firmy z sektora usług, których roczny dochód nie przekracza 300 tys. zł.
Dzisiaj prawie 30 proc. osób myśli o zamknięciu działalności lub firmy, a ponad 20 proc. chce ją sprzedać w całości lub częściowo. Większość przedsiębiorców zadeklarowało natomiast, że w poprzednim roku ich firmy przyniosły zyski.
PAP