PSL zaapelowało do rządu o obniżenie akcyzy na paliwo i do prezesa PKN ORLEN Daniela Obajtka o obniżenie marży, którą na paliwo nakłada narodowy koncern.

Pixabay.com

Przypomnijmy, że obecnie ceny paliwa w Polsce sięgają lub nawet przekraczają 6 zł za litr. Według posła Krzysztofa Paszyka zmniejszenie akcyzy i marży na paliwo pozwoliłby obniżyć jego cenę na stacjach benzynowych o około złotówkę.

– Chcielibyśmy dzisiaj zaproponować i zachęcić rządzących do tego, żeby obniżyć zarówno akcyzę – to jest zadanie dla rządu, dla ministra finansów – jak również marżę, którą narodowy koncern paliwowy, jakim jest ORLEN, nakłada – oświadczył Paszyk. – Naprawdę panie prezesie Obajtek czas pomyśleć o Polakach, a nie o kupowaniu kolejnych wydawnictw prasowych, o jakichś pseudoinwestycjach. Pan jest powołany do swojej pracy po to, aby dbać o sytuację i stabilizować cenowo to, co dzieje się na stacjach paliw. Nie chcielibyśmy, aby stacje naszego narodowego koncernu stały się jakimiś elitarnymi miejscami, na które będziemy jeździć kupować paliwo – dodał poseł ludowców.

Analitycy e-petrol przypomnieli, że cena benzyny – jak dotąd najwyższa – obowiązywała już na polskich stacjach wiosną 2012 i oraz wiosną i latem 2013 roku. Poza wysokimi cenami benzyny i oleju napędowego, rekordowo wysoka jest również cena autogazu, która sięga nawet 3,11 zł.

Poprzedni artykułPopulacja Rosji gwałtownie się kurczy
Następny artykułAlert podatkowy: ulgi podatkowe w Polskim Ładzie