fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaArchiwumAbascal i jego gra o przyszłość europejskiej prawicy

Abascal i jego gra o przyszłość europejskiej prawicy

W tym tygodniu miało miejsce spotkanie przedstawicieli europejskiej prawicy, którzy zjechali do Rzymu, aby uczestniczyć w Konferencji na temat „Narodowego Konserwatyzmu”. W wydarzeniu tym uczestniczył również przewodniczący Santiago Abascal, który ewidentnie szuka swojego miejsca wśród zagranicznych partii. Lider hiszpańskiej partii VOX musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jego formacji bliżej do ugrupowania węgierskiego premiera Viktora Orbana (Fidesz), czy do partii Marion Le Pen, siostrzenicy Marine Le Pen.

I chociaż obie frakcje są zaliczane do tzw. „skrajnej prawicy”, to różnic między nimi jest sporo. Zwłaszcza jeżeli chodzi o ochronę chrześcijańskiej spuścizny. I tak na przykład podczas spotkania w Rzymie premier Węgier podkreślał znaczenie chrześcijańskich korzeni Europy, podczas gdy Le Pen, mówiąc o początkach Starego Kontynentu, nie wspomniała ani razu o Chrystusie. Innymi słowy, Santiago Abascal musi wybrać pomiędzy zlaicyzowaną Marion Le Pen, a chrześcijańskimi Orbanem i Jarosławem Kaczyńskim.

Zdaniem hiszpańskiej prasy, Abascal nie będzie miał łatwej decyzji, zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń. W tym tygodniu Europejska Partia Ludowa (EPL) podtrzymała ogłoszone w 2019 r. zawieszenie Fideszu. Według Ludowców, formacja Orbana nie jest w pełni demokratyczna. Ich zdaniem Fidesz atakuje trójpodział władzy – głównie niezależność sądów – a także niezależność instytucji europejskich. Zdecydowana część członków Europejskiej Partii Ludowej uważa także, że Fidesz powinien zostać wydalony z ugrupowania.

Alternatywą dla Orbana, i być może także dla Abascala, jest Partia Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w skład której wchodzą między innymi Bracia Włosi (wł. Fratelli d’Italia) pod przewodnictwem Giorgii Meloni, która broniła zarówno formacji Orbana, jak i Kaczyńskiego. Jej zdaniem oba ugrupowania – jak powiedziała – „są nieustannie atakowane przez postępowe media europejskie”.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA