fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaArchiwumAbascal i jego gra o przyszłość europejskiej prawicy

Abascal i jego gra o przyszłość europejskiej prawicy

W tym tygodniu miało miejsce spotkanie przedstawicieli europejskiej prawicy, którzy zjechali do Rzymu, aby uczestniczyć w Konferencji na temat „Narodowego Konserwatyzmu”. W wydarzeniu tym uczestniczył również przewodniczący Santiago Abascal, który ewidentnie szuka swojego miejsca wśród zagranicznych partii. Lider hiszpańskiej partii VOX musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jego formacji bliżej do ugrupowania węgierskiego premiera Viktora Orbana (Fidesz), czy do partii Marion Le Pen, siostrzenicy Marine Le Pen.

I chociaż obie frakcje są zaliczane do tzw. „skrajnej prawicy”, to różnic między nimi jest sporo. Zwłaszcza jeżeli chodzi o ochronę chrześcijańskiej spuścizny. I tak na przykład podczas spotkania w Rzymie premier Węgier podkreślał znaczenie chrześcijańskich korzeni Europy, podczas gdy Le Pen, mówiąc o początkach Starego Kontynentu, nie wspomniała ani razu o Chrystusie. Innymi słowy, Santiago Abascal musi wybrać pomiędzy zlaicyzowaną Marion Le Pen, a chrześcijańskimi Orbanem i Jarosławem Kaczyńskim.

Zdaniem hiszpańskiej prasy, Abascal nie będzie miał łatwej decyzji, zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń. W tym tygodniu Europejska Partia Ludowa (EPL) podtrzymała ogłoszone w 2019 r. zawieszenie Fideszu. Według Ludowców, formacja Orbana nie jest w pełni demokratyczna. Ich zdaniem Fidesz atakuje trójpodział władzy – głównie niezależność sądów – a także niezależność instytucji europejskich. Zdecydowana część członków Europejskiej Partii Ludowej uważa także, że Fidesz powinien zostać wydalony z ugrupowania.

Alternatywą dla Orbana, i być może także dla Abascala, jest Partia Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w skład której wchodzą między innymi Bracia Włosi (wł. Fratelli d’Italia) pod przewodnictwem Giorgii Meloni, która broniła zarówno formacji Orbana, jak i Kaczyńskiego. Jej zdaniem oba ugrupowania – jak powiedziała – „są nieustannie atakowane przez postępowe media europejskie”.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Niemcy w „chińskim szoku” – sprowadziły z Chin więcej samochodów niż wyeksportowały

Po raz pierwszy w historii Niemcy importują z Chin więcej samochodów niż ich eksportują. Od stycznia do sierpnia 2022 r. sprowadziły z Państwa Środka 1,8 mln samochodów, a wyeksportowały 1,7 mln.
5 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Nowy Jork nie daje sobie rady z napływem nielegalnych imigrantów

Nowy Jork dusi się pod napływem 70 tysięcy imigrantów. Władze domagają się większego wsparcia i rozdzielenia na inne miasta opieki nad osobami ubiegającymi się o azyl.
3 MIN CZYTANIA