fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatAdministracja Donalda Trumpa za wszelką cenę chce wyprowadzić z Chin kluczowe gałęzie...

Administracja Donalda Trumpa za wszelką cenę chce wyprowadzić z Chin kluczowe gałęzie przemysłu

Agencja powiązana z doradcą i zięciem prezydenta Donalda Trumpa otrzymała zadanie przeciwdziałania agresywnym chińskim programom kredytowym oraz ma współpracować z Pentagonem nad pozbawieniem reżimu komunistycznego kontroli nad istotnymi łańcuchami dostaw.

– Powiedzieli, że to może być bardzo udana współpraca – poinformował Adam Boehler, dyrektor generalny amerykańskiej Międzynarodowej Korporacji Finansów i Rozwoju, powołując się na swoją rozmowę z przywódcami Pentagonu. Boehler jest przedsiębiorcą związanym z służbą zdrowia i jego relacje z Jaredem Kushnerem (zięciem oraz doradca ds. umów handlowych i Bliskiego Wschodu w gabinecie Donalda Trumpa) sięgają jeszcze lat studiów.

Agencja pomaga amerykańskim firmom zakorzenić się w krajach rozwijających się na całym świecie. Teoretycznie, ponieważ posiada wiedzę techniczną, która pomaga amerykańskim i zachodnim firmom inwestować za granicą, posiada też wiedzę, mogącą pomóc firmom działającym obecnie w Chinach przenieść się do Stanów Zjednoczonych lub gdzie indziej. To, że Pekinu jest w stanie zamrozić dostępu USA do materiałów medycznych produkowanych przez amerykańskie firmy w Chinach, podkreśla ryzyko konfliktu gospodarczego w zakresie bezpieczeństwa narodowego.

– Reakcja na pandemię COVID-19 ukazała to, co Departament Obrony zawsze wiedział, silny krajowy łańcuch dostaw ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa gospodarczego i narodowego – powiedziała podsekretarz stanu w Departamencie Obrony Ellen Lord. – Departament Obrony zobowiązuje się, we współpracy z innymi agencjami federalnymi, sprowadzić wszystkie dostępne narzędzia pomagające w reakcji na COVID-19.

Rola MKFiR w tych staraniach wyrosła z wysiłków administracji, aby uzyskać dostęp do zasobów medycznych potrzebnych do przetrwania pandemii w marcu. Boehler został wciągnięty w prace grupy zadaniowej koronawirusa Białego Domu, aby pomóc znaleźć wentylatory. – Blisko współpracuję z Jaredem, gdy sprawa dotyka Jareda – powiedział Boehler. – A więc niektóre z moich działań w MKFiR dotykają jego portfolio, a niektóre nie.

Kushner jest postacią polaryzującą specjalistów z Waszyngtonu, jednak Boehler jest szanowany nawet przez osoby sceptyczne wobec zięcia prezydenta. – Nie ma wątpliwości, że jest kompetentny – powiedział bliski obserwator MKFiR. – Jest prawdopodobnie jedną z najbardziej kompetentnych osób w administracji.

Trump powołał się na ustawę o produkcji obronnej z czasów wojny w Korei, która upoważniła go do zlecenia amerykańskim firmom produkcji wentylatorów dla pacjentów z koronawirusem, co zdaniem Boehlera przyniosło korzyści krajowej opiece zdrowotnej i polityce zagranicznej USA. Administracja ostatecznie miała wystarczającą dużo wentylatorów, aby zapewnić pomoc humanitarną zagranicznym partnerom, takim jak Salwador. – Wraz z prezydentem brałem udział w szeregu rozmów szefów państw, podczas których byliśmy w stanie zapewnić wentylatory krajom rozwijającym się, które ich potrzebują – powiedział Boehler. – Morał z tego taki, że nasze zdolności produkcyjne mają ogromne znaczenie dla Stanów Zjednoczonych i naszych sojuszników w krajach rozwijających się.

Darowizny takie stanowią przeciwwagę dla tak zwanej „dyplomacji maskowej”, którą Chiny wprowadziły w celu dostarczenia sprzętu medycznego innym krajom i poprawienia swojego wizerunku w miarę rozprzestrzeniania się pandemii z Wuhan do Europy, USA i krajów rozwijających się. Wkrótce Trump ponownie powołał się na wspomnianą ustawę, instruując zespół Boehlera, aby „ponownie sprowadził krytyczne gałęzie przemysłu do naszego kraju”, jak podał to w maju dyrektor generalny agencji.

Rozszerzenie jego portfolio sprawiło, że niektórzy obserwatorzy MKFiR niepokoją się, że agencja może nie mieć wystarczających środków finansowych lub personelu, aby odnieść sukces w swojej nowej roli, jednocześnie wypełniając swoją oryginalną misję zapewnienia alternatywy krajom zagrożonych wpadnięciem w „pułapki zadłużenia”, które Chiny zastawiają w celu przejęcia kontroli nad strategiczną infrastrukturą na całym świecie. – Ledwo wystarcza im ludzi, aby wykonać zadanie, które mają do wykonania – powiedział
obserwator MKFIR.

Boehler przyznał, że jest to problem, podkreślił jednak, że nie pozwala, aby inicjatywy związane z pandemią „odwracały uwagę” od pierwotnej misji organizacji. – Moje zadanie w tym wszystkim polega na tym, aby pytać, jak możemy wykonać to perfekcyjnie – stwierdził.

Aby rozwiać wątpliwości, wskazał na ostatnie inwestycje wysokości 1 miliarda dolarów i podkreślił, że 100 milionów dolarów na wspólny projekt z Pentagonem pochodzi z kasy Departamentu Obrony. Jeśli Boehler odniesie sukces jako szef swojej agencji, a Trump ponownie wygra wybory, istnieje duża szansa, że jego rola w MKFiR nie będzie jego ostatnią pracą w administracji. Niektórzy twierdzą, że Boehler ma zadatki na sekretarza handlu podczas hipotetycznej drugiej kadencji. – Nie ulega wątpliwości, że ma świetne powiązania – powiedział były starszy doradca kongresowy zaangażowany w opracowanie prawa, dzięki któremu powstała MKFIR. – Biorąc pod uwagę silną więź, którą utrzymuje z Kushnerem, nie widzę żadnych ograniczeń.

Źródło: Joel Gehrke/Washington Examiner

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA