fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatAdministracja Donalda Trumpa za wszelką cenę chce wyprowadzić z Chin kluczowe gałęzie...

Administracja Donalda Trumpa za wszelką cenę chce wyprowadzić z Chin kluczowe gałęzie przemysłu

Agencja powiązana z doradcą i zięciem prezydenta Donalda Trumpa otrzymała zadanie przeciwdziałania agresywnym chińskim programom kredytowym oraz ma współpracować z Pentagonem nad pozbawieniem reżimu komunistycznego kontroli nad istotnymi łańcuchami dostaw.

– Powiedzieli, że to może być bardzo udana współpraca – poinformował Adam Boehler, dyrektor generalny amerykańskiej Międzynarodowej Korporacji Finansów i Rozwoju, powołując się na swoją rozmowę z przywódcami Pentagonu. Boehler jest przedsiębiorcą związanym z służbą zdrowia i jego relacje z Jaredem Kushnerem (zięciem oraz doradca ds. umów handlowych i Bliskiego Wschodu w gabinecie Donalda Trumpa) sięgają jeszcze lat studiów.

Agencja pomaga amerykańskim firmom zakorzenić się w krajach rozwijających się na całym świecie. Teoretycznie, ponieważ posiada wiedzę techniczną, która pomaga amerykańskim i zachodnim firmom inwestować za granicą, posiada też wiedzę, mogącą pomóc firmom działającym obecnie w Chinach przenieść się do Stanów Zjednoczonych lub gdzie indziej. To, że Pekinu jest w stanie zamrozić dostępu USA do materiałów medycznych produkowanych przez amerykańskie firmy w Chinach, podkreśla ryzyko konfliktu gospodarczego w zakresie bezpieczeństwa narodowego.

– Reakcja na pandemię COVID-19 ukazała to, co Departament Obrony zawsze wiedział, silny krajowy łańcuch dostaw ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa gospodarczego i narodowego – powiedziała podsekretarz stanu w Departamencie Obrony Ellen Lord. – Departament Obrony zobowiązuje się, we współpracy z innymi agencjami federalnymi, sprowadzić wszystkie dostępne narzędzia pomagające w reakcji na COVID-19.

Rola MKFiR w tych staraniach wyrosła z wysiłków administracji, aby uzyskać dostęp do zasobów medycznych potrzebnych do przetrwania pandemii w marcu. Boehler został wciągnięty w prace grupy zadaniowej koronawirusa Białego Domu, aby pomóc znaleźć wentylatory. – Blisko współpracuję z Jaredem, gdy sprawa dotyka Jareda – powiedział Boehler. – A więc niektóre z moich działań w MKFiR dotykają jego portfolio, a niektóre nie.

Kushner jest postacią polaryzującą specjalistów z Waszyngtonu, jednak Boehler jest szanowany nawet przez osoby sceptyczne wobec zięcia prezydenta. – Nie ma wątpliwości, że jest kompetentny – powiedział bliski obserwator MKFiR. – Jest prawdopodobnie jedną z najbardziej kompetentnych osób w administracji.

Trump powołał się na ustawę o produkcji obronnej z czasów wojny w Korei, która upoważniła go do zlecenia amerykańskim firmom produkcji wentylatorów dla pacjentów z koronawirusem, co zdaniem Boehlera przyniosło korzyści krajowej opiece zdrowotnej i polityce zagranicznej USA. Administracja ostatecznie miała wystarczającą dużo wentylatorów, aby zapewnić pomoc humanitarną zagranicznym partnerom, takim jak Salwador. – Wraz z prezydentem brałem udział w szeregu rozmów szefów państw, podczas których byliśmy w stanie zapewnić wentylatory krajom rozwijającym się, które ich potrzebują – powiedział Boehler. – Morał z tego taki, że nasze zdolności produkcyjne mają ogromne znaczenie dla Stanów Zjednoczonych i naszych sojuszników w krajach rozwijających się.

Darowizny takie stanowią przeciwwagę dla tak zwanej „dyplomacji maskowej”, którą Chiny wprowadziły w celu dostarczenia sprzętu medycznego innym krajom i poprawienia swojego wizerunku w miarę rozprzestrzeniania się pandemii z Wuhan do Europy, USA i krajów rozwijających się. Wkrótce Trump ponownie powołał się na wspomnianą ustawę, instruując zespół Boehlera, aby „ponownie sprowadził krytyczne gałęzie przemysłu do naszego kraju”, jak podał to w maju dyrektor generalny agencji.

Rozszerzenie jego portfolio sprawiło, że niektórzy obserwatorzy MKFiR niepokoją się, że agencja może nie mieć wystarczających środków finansowych lub personelu, aby odnieść sukces w swojej nowej roli, jednocześnie wypełniając swoją oryginalną misję zapewnienia alternatywy krajom zagrożonych wpadnięciem w „pułapki zadłużenia”, które Chiny zastawiają w celu przejęcia kontroli nad strategiczną infrastrukturą na całym świecie. – Ledwo wystarcza im ludzi, aby wykonać zadanie, które mają do wykonania – powiedział
obserwator MKFIR.

Boehler przyznał, że jest to problem, podkreślił jednak, że nie pozwala, aby inicjatywy związane z pandemią „odwracały uwagę” od pierwotnej misji organizacji. – Moje zadanie w tym wszystkim polega na tym, aby pytać, jak możemy wykonać to perfekcyjnie – stwierdził.

Aby rozwiać wątpliwości, wskazał na ostatnie inwestycje wysokości 1 miliarda dolarów i podkreślił, że 100 milionów dolarów na wspólny projekt z Pentagonem pochodzi z kasy Departamentu Obrony. Jeśli Boehler odniesie sukces jako szef swojej agencji, a Trump ponownie wygra wybory, istnieje duża szansa, że jego rola w MKFiR nie będzie jego ostatnią pracą w administracji. Niektórzy twierdzą, że Boehler ma zadatki na sekretarza handlu podczas hipotetycznej drugiej kadencji. – Nie ulega wątpliwości, że ma świetne powiązania – powiedział były starszy doradca kongresowy zaangażowany w opracowanie prawa, dzięki któremu powstała MKFIR. – Biorąc pod uwagę silną więź, którą utrzymuje z Kushnerem, nie widzę żadnych ograniczeń.

Źródło: Joel Gehrke/Washington Examiner

INNE Z TEJ KATEGORII

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.