fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatAfrykańscy przywódcy przyniosą pokój Ukrainie?

Afrykańscy przywódcy przyniosą pokój Ukrainie?

Delegacja przywódców państw afrykańskich odbywa podróż, w ramach której odwiedzi Warszawę, Kijów i Sankt Petersburg, gdzie ma rozmawiać m.in. o procesie pokojowym.

Organizatorem i inicjatorem wyprawy afrykańskich liderów do Europy jest francuski dyplomata i przedsiębiorca Jean-Yves Ollivier, który był architektem wielu porozumień pokojowych na Czarnym Lądzie.

Podróż po Europie Wschodniej

Przedwczoraj z prezydentem Polski Andrzejem Dudą spotkali się Azali Assoumani (prezydent Komorów), Hakainde Hichilema (prezydent Zambii) oraz Cyril Ramaphosa (przywódca Republiki Południowej Afryki). Spotkania dotyczyły wzajemnej współpracy między Polską a ich państwami, ale też sytuacji na Ukrainie.

Następnie liderzy afrykańskich państw udali się do Kijowa, gdzie dołączyli do prezydentów Egiptu, Senegalu i Ugandy. Podczas ich rozmów z Wołodymyrem Zełenskim miasto było ostrzeliwane przez rosyjskie rakiety.

Teraz politycy udadzą się do Sankt Petersburga na spotkanie z Władimirem Putinem.

Dlaczego Afryce zależy na pokoju?

Celem przywódców państw afrykańskich jest skłonienie stron konfliktu do zawarcia porozumienia pokojowego. Wojna na Ukrainie jest szczególnie dotkliwa dla krajów ich regionu ponieważ utrudniła i podniosła koszty sprowadzanej, głównie z Ukrainy, żywności oraz rosyjskich nawozów.

Ukraina mocno zabiega o poparcie dla swojej sprawy wśród afrykańskich państw. Kilka miesięcy temu Wołodymyr Zełenski uruchomił program Żywność z Ukrainy, który przewiduje dostawy niezbędnych produktów do najbardziej potrzebujących i zagrożonych głodem regionów Afryki. Ponadto zapowiedział utworzenie 10 nowych ambasad swojego kraju na tym kontynencie.

kyivindependent.com, Reuters, csis.org, prezydent.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA