fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaŚwiatAfrykański kraj zakazuje eksportu „białego złota”

Afrykański kraj zakazuje eksportu „białego złota”

Zimbabwe wprowadziło zakaz sprzedaży za granicę nieprzetworzonego litu.

Zakaz eksportu tzw. surowego litu wprowadzony przez władze Zimbabwe ma na celu powstrzymanie handlu tym surowcem przez osoby, które prowadzą wydobycie na własną rękę i handlują tym surowcem.

Rząd szacuje, że sprzedaż nieprzetworzonego surowca generuje straty sięgające równowartości 1,7 mld euro rocznie. Dlatego eksport zostanie ograniczony, a pozostający w kraju metal będzie przetwarzany w lokalnych fabrykach. W ten sposób kraj będzie czerpał większe benefity z posiadanych bogactw naturalnych.

Zimbabwe jest jednym z najuboższych krajów Afryki, który od kilku dekad jest pogrążony w kryzysie gospodarczym i trapiony hiperinflacją. Jedną z szans na rozwój jest eksploatacja potężnych, największych na kontynencie, złóż litu.

Cena tego surowca nazywanego „białym złotem” wzrosła w ostatnich dwóch latach na światowych giełdach o 1100 procent. Jest on niezbędny do produkcji akumulatorów czy baterii do elektrycznych samochodów, ale też smartfonów czy komputerów.

W Zimbabwe działają już takie chińskie firmy jak Zhejiang Huayou Cobalt, Sinomine Resource Group i Chengxin Lithium Group. Tylko w zeszłym roku zainwestowały w tym kraju 678 mln dolarów. Zajmują się wydobyciem i przetwarzaniem litu, przez co będą zwolnione z zakazu eksportu.

Reuters, africanews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA