fbpx
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaŚwiatAfrykański kraj zakazuje eksportu „białego złota”

Afrykański kraj zakazuje eksportu „białego złota”

Zimbabwe wprowadziło zakaz sprzedaży za granicę nieprzetworzonego litu.

Zakaz eksportu tzw. surowego litu wprowadzony przez władze Zimbabwe ma na celu powstrzymanie handlu tym surowcem przez osoby, które prowadzą wydobycie na własną rękę i handlują tym surowcem.

Rząd szacuje, że sprzedaż nieprzetworzonego surowca generuje straty sięgające równowartości 1,7 mld euro rocznie. Dlatego eksport zostanie ograniczony, a pozostający w kraju metal będzie przetwarzany w lokalnych fabrykach. W ten sposób kraj będzie czerpał większe benefity z posiadanych bogactw naturalnych.

Zimbabwe jest jednym z najuboższych krajów Afryki, który od kilku dekad jest pogrążony w kryzysie gospodarczym i trapiony hiperinflacją. Jedną z szans na rozwój jest eksploatacja potężnych, największych na kontynencie, złóż litu.

Cena tego surowca nazywanego „białym złotem” wzrosła w ostatnich dwóch latach na światowych giełdach o 1100 procent. Jest on niezbędny do produkcji akumulatorów czy baterii do elektrycznych samochodów, ale też smartfonów czy komputerów.

W Zimbabwe działają już takie chińskie firmy jak Zhejiang Huayou Cobalt, Sinomine Resource Group i Chengxin Lithium Group. Tylko w zeszłym roku zainwestowały w tym kraju 678 mln dolarów. Zajmują się wydobyciem i przetwarzaniem litu, przez co będą zwolnione z zakazu eksportu.

Reuters, africanews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA