fbpx
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatAfrykański kraj zakazuje eksportu „białego złota”

Afrykański kraj zakazuje eksportu „białego złota”

Zimbabwe wprowadziło zakaz sprzedaży za granicę nieprzetworzonego litu.

Zakaz eksportu tzw. surowego litu wprowadzony przez władze Zimbabwe ma na celu powstrzymanie handlu tym surowcem przez osoby, które prowadzą wydobycie na własną rękę i handlują tym surowcem.

Rząd szacuje, że sprzedaż nieprzetworzonego surowca generuje straty sięgające równowartości 1,7 mld euro rocznie. Dlatego eksport zostanie ograniczony, a pozostający w kraju metal będzie przetwarzany w lokalnych fabrykach. W ten sposób kraj będzie czerpał większe benefity z posiadanych bogactw naturalnych.

Zimbabwe jest jednym z najuboższych krajów Afryki, który od kilku dekad jest pogrążony w kryzysie gospodarczym i trapiony hiperinflacją. Jedną z szans na rozwój jest eksploatacja potężnych, największych na kontynencie, złóż litu.

Cena tego surowca nazywanego „białym złotem” wzrosła w ostatnich dwóch latach na światowych giełdach o 1100 procent. Jest on niezbędny do produkcji akumulatorów czy baterii do elektrycznych samochodów, ale też smartfonów czy komputerów.

W Zimbabwe działają już takie chińskie firmy jak Zhejiang Huayou Cobalt, Sinomine Resource Group i Chengxin Lithium Group. Tylko w zeszłym roku zainwestowały w tym kraju 678 mln dolarów. Zajmują się wydobyciem i przetwarzaniem litu, przez co będą zwolnione z zakazu eksportu.

Reuters, africanews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA