fbpx
poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaŚwiatAfrykańskie państwa chcą być jak Unia Europejska

Afrykańskie państwa chcą być jak Unia Europejska

Wspólnota Wschodnioafrykańska przyjęła kolejnego członka, a docelowo zamierza przekształcić się w unię polityczną z własną walutą.

Wspólnota Wschodnioafrykańska jest regionalną organizacją międzynarodową funkcjonującą od 2000 roku. W jej skład wchodzą takie państwa jak Demokratyczna Republika Konga, Burundi, Kenia, Sudan Południowy, Rwanda, Uganda, Tanzania oraz Somalia. 

W ostatnich dniach do organizacji dołączyła Somalia, której wniosek akcesyjny został pozytywnie rozpatrzony po ponad 10 latach od wpłynięcia. Teraz władze tego kraju do sześciu miesięcy muszą dokonać ratyfikacji, potwierdzającej ich uczestnictwo we Wspólnocie. 

Czy Somalia się nadaje? 

Akcesja Somalii budziła duże kontrowersje ze względu na niestabilność wewnętrzną tego kraju, w którym działają dżihadystyczne bojówki grupy Al-Shabaab. Ponadto cały czas kontrolę nad północnym regionem państwa nazywanym Somalilandem, sprawuje separatystyczny rząd. 

Władze Organizacji mają jednak nadzieję, że Somalia będzie cennym członkiem. Jej największymi atutami ma być duży sektor rybołówstwa oraz długa linia brzegowa, dająca możliwość eksportu drogą morską towarów do wszystkich krajów bloku. 

Wspólnota Wschodnioafrykańska jest organizacją, której członkowie tworzą już strefę wolnego handlu oraz wspólną unię celną. Docelowo trwają prace nad przygotowaniem konstytucji, która ma przekształcić tę grupę w federację państw, ze wspólnymi instytucjami politycznymi oraz własną walutą. 

african.business, eac.int

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA