fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesAgeizm w Polsce to poważny problem?

Ageizm w Polsce to poważny problem?

Polscy pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby po pięćdziesiątym roku życia – wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Eksperyment PIE, polegający na wysyłaniu zgłoszeń do pracy przez fikcyjne osoby w wieku 28 lat i 52 lat, wykazał, że kandydaci poniżej trzydziestki otrzymywali zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną średnio dwa razy częściej niż osoby po pięćdziesiątce.

– Wyniki jednoznacznie wskazują na występowanie zjawiska ageizmu w tych obszarach rynku pracy zarówno w przypadku ofert zawierających minimalne wymagania stawiane kandydatom, jak i w przypadku procesów rekrutacyjnych na stanowiska, na które wymagane jest posiadanie doświadczenia branżowego – powiedziała Agnieszka Wincewicz-Price, kierownik zespołu ekonomii behawioralnej w PIE.

Dyskryminacja kandydatów ze względu na wiek jest szczególnie widoczna w Warszawie, gdzie młodsi kandydaci byli zapraszani na rozmowę aż cztery razy częściej niż starsi. PIE zauważyło jednak, że ageizm nie jest widoczny w ogłoszeniach o pracę, bo na 473 przeanalizowane ogłoszenia rekrutacyjne, tylko 27 razy w różnej formie użyto określenia „młody”.

„W większości przypadków odnosiło się ono do zespołu, raz pojawiło się w kontekście wyprawki dla młodych rodziców. Określenia, które stereotypowo przypisywane są osobom młodym, takie jak energiczny czy dynamiczny pojawiły się odpowiednio 7 i 29 razy. Również w tym przypadku odnosiły się one jednak przede wszystkim do opisu środowiska pracy lub zespołu, nie do wymagań stawianym kandydatom” – wyjaśniono.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA