fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaBiznesAgencja Fitch podnosi prognozę dla Polski

Agencja Fitch podnosi prognozę dla Polski

PKB Polski w 2021 roku ma wzrosnąć do 5,7 proc. We wcześniejszej prognozie znana agencja ratingowa prognozowała wzrost polskiego PKB w 2021 r. na poziomie 4,4 proc. Zmianę zawdzięczamy większemu, niż się spodziewano, odbiciu polskiej gospodarki w II kwartale.

„Polska gospodarka zanotowała mocne odbicie, ze wzrostem PKB do poziomów sprzed pandemii, czego nie odnotowały jeszcze główne gospodarki strefy euro. Mocniejszy niż oczekiwano wzrost PKB w II kw. (…) oraz rewizja danych za I kw. w górę (…) oznacza również rewizję naszych prognoz na 2021 r. do 5,7 proc. z 4,4 proc.” – napisali analitycy agencji Fitch w najnowszym raporcie.

Fitch odnosi się do czerwcowej rundy prognostycznej, natomiast w ostatnim dostępnym raporcie agencji ratingowej dot. Polski z 27 sierpnia napisano, że już wówczas Fitch podwyższył prognozę dynamiki polskiego PKB do 5,2 proc. z 4,4 proc., z szacunkami 4,5 proc. i 3,8 proc. dla 2022 i 2023 r. (bez zmian w najnowszej rundzie).

Jak ocenia Fitch, konsumpcja mocno rośnie, ale sytuacja w inwestycjach jest bardziej zmienna. Rozluźnienie restrykcji w maju wspiera odbudowę popytu krajowego, a ostatnie odczyty wskaźników o wysokiej częstotliwości sugerują utrzymanie 'momentum’ wzrostu w II połowie 2021 r.

„Nastroje konsumentów również stopniowo się odbudowują, choć badania sugerują, że zamiary gospodarstw domowych względem większych zakupów w najbliższym roku pozostają poniżej przedkryzysowych poziomów. Zaburzenia w łańcuchach dostaw oraz rosnąca obecność wariantu delta mogą być wyzwaniami dla gospodarki na przyszłość” – napisano w czwartkowym raporcie.

Fitch prognozuje podwyżkę stóp procentowych przez NBP o 15 pb. do końca bieżącego roku i dwie kolejne po 25 pb. w 2022 r. (stopa referencyjna na poziomie 0,75 proc. na koniec przyszłego roku), przy inflacji CPI na koniec 2021 r. na poziomie 4,8 proc. i 3,5 proc. na koniec 2022 r.

Agencja Fitch potwierdziła pod koniec sierpnia długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie „A-” z perspektywą stabilną.

1 października ocenie kredytowej Polski przyjrzy się S&P Global Ratings, a 29 października kwietnia Moody’s.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody’s – na poziomie „A2”. Rating Polski według Fitch i S&P to „A-„, jeden poziom niżej niż Moody’s. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

PAP Biznes

INNE Z TEJ KATEGORII

Szkic obrazu polskiej przedsiębiorczości

Co spowalnia rozwój rodzimych firm? Z jakimi problemami najczęściej borykają się start-upy? Co zaś znalazło uznanie w oczach przedsiębiorców?
3 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA