fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatAgresywna operacja Pekinu przeciwko zagranicznym krytykom

Agresywna operacja Pekinu przeciwko zagranicznym krytykom

Dyrektor FBI mówi, że operacja Fox Hunt to spisek Pekinu w celu stłumienia protestów chińskiej diaspory.

Nie minęło pięć miesięcy od rozpoczęcia operacji Fox Hunt, kiedy chińska policja ogłosiła, że schwytała już 288 uciekinierów ukrywających się za granicą. Był listopad 2014 r., a azjatycki gigant był dumny z brutalnej kampanii antykorupcyjnej, rozpoczętej przez prezydenta Xi Jinpinga, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Trzy lata wcześniej raport Chińskiego Banku Ludowego ujawnił, że około 18 000 skorumpowanych chińskich urzędników i wyższej kadry kierowniczej państwowych przedsiębiorstw uciekło z ponad 130 miliardami dolarów skradzionych z publicznych kont. Ich główne miejsca schronienia to Stany Zjednoczone, Kanada i Australia, czyli kraje, które nie mają umowy o ekstradycji z Chinami. Szczególnie ten pierwszy był ulubionym celem ucieczki. Chińskie media informowały, że w Los Angeles schroniło się ponad tysiąc skorumpowanych urzędników.

W sierpniu 2015 r., miesiąc przed pierwszą oficjalną wizytą chińskiego prezydenta w Stanach Zjednoczonych, Pekin oskarżył władze USA o „brak współpracy w zakresie zatrzymania zbiegów”. Na co Waszyngton odpowiedział, oskarżając azjatyckiego giganta o rozmieszczenie „tajnych agentów”. Ówczesny rząd Baracka Obamy wysłał ostrzeżenie do Pekinu, aby przestał wysyłać agentów z wizami biznesowymi lub turystycznymi w ramach operacji Fox Hunt. Zwłaszcza po tym, jak urzędnicy amerykańscy potępili taktykę zastraszania i groźby stosowane przez Chińczyków, by sprowadzić uciekinierów do domu.

Chiny informowały, że wszystko to jest fantazją FBI, ponieważ chińscy oficerowie legalnie przemierzali Stany Zjednoczone. To były publiczne oskarżenia, którymi przerzucały się strony. Inna sprawa jest taka, że urzędnicy amerykańscy byli przekonani, że wiele rzekomych skorumpowanych urzędników chińskich to dysydenci reżimu. Tymczasem ci, którzy uciekli, mieli zostać zatrzymani za swoje działania, a nie z powodu wojny Xi Jinpinga z korupcją, która w jego kraju doprowadziła już do oskarżenia ponad miliona urzędników na wszystkich poziomach.

Dyrektor FBI Christopher Wray rozmawiał w Hudson Institute w Waszyngtonie o operacji Fox Hunt i jej obecnym celu. Według niego, Pekin uknuł spisek mający zmusić uciekinierów do powrotu do Chin. Wray powiedział, że głównym celem operacji było teraz stłumienie sprzeciwu diaspory. – Chiny opisują operację Fox Hunt jako rodzaj międzynarodowej kampanii przeciwko korupcji. Tak nie jest. Xi radykalnie dąży do zaatakowania chińskich obywateli, których uważa za groźnych i którzy mieszkają poza Chinami. Mówimy o rywalach politycznych, dysydentach i krytykach, którzy starają się ujawnić rozległe przypadki łamania praw człowieka – powiedział Wray, adwokat i były urzędnik wyższego szczebla, który został wybrany przez Trumpa w 2017 r. na stanowisko dyrektora FBI.

Wray wyszczególnił niektóre taktyki, których używają chińscy agenci, by pozyskać uciekinierów. „Na przykład kiedy nie byli w stanie zlokalizować celu, rząd chiński wysłał emisariusza, aby odwiedził jego rodzinę w Stanach Zjednoczonych. Przesłanie przekazane przez emisariusza przedstawiało dwie możliwości: natychmiastowego powrotu do Chin lub popełnienia samobójstwa”.

Jego opinia została wyrażona w przemówieniu na temat zagrożenia bezpieczeństwa stwarzanego przez Chiny. Wray podkreślał, że „praca kontrwywiadu w Pekinie była największym długoterminowym zagrożeniem dla informacji i własności intelektualnej Stanów Zjednoczonych”. Dyrektor wskazał, że prawie połowa z 5000 toczących się spraw kontrwywiadu FBI była związana z Chinami. – Otwieramy jedną z tych spraw co 10 godzin – powiedział.

Ponadto Wray zauważył, że Chiny wykorzystują „presję i perswazję pośredników w kontaktach z urzędnikami federalnymi, stanowymi i lokalnymi, a także korporacjami i mediami USA, aby uzyskać poparcie dla ich pozycji w polityce zagranicznej Chin”. Zwłaszcza podczas pandemii koronawirusa. Na koniec zwrócił uwagę, że FBI bada – przy ponad tysiącu otwartych spraw – rolę kraju azjatyckiego w przypadkach masowego piractwa i szpiegostwa w Stanach Zjednoczonych.

W tych pandemicznych miesiącach napięcia między dwiema potęgami światowymi nadal rosną. Oskarżenia i obelgi są wystrzeliwane codziennie z obu stron. Prezydent Donald Trump nadal odnosi się do „chińskiego wirusa”, kiedy mówi lub pisze o koronawirusie na Twitterze. To rozwściecza Pekin, który wykorzystuje swoje propagandowe media, by odpowiedzieć, nazywając go „szalonym starcem, który pozwala swojemu ludowi umrzeć, nie podejmując zdecydowanych działań przeciwko pandemii”.

Źródło: Lucas De La Cal/El Mundo

 

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA