fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesAkcesja Ukrainy do UE katastrofą dla polskiego rolnictwa

Akcesja Ukrainy do UE katastrofą dla polskiego rolnictwa

Ewentualne wstąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej byłoby olbrzymim problemem dla polskich rolników.

Jeśli Ukraina wejdzie do Unii Europejskiej, to może przejąć unijny rynek rolny. Według ekspertów wypowiadających się dla „Rzeczpospolitej” mowa tu praktycznie o wszystkich produktach rolnych.

Jak zauważa Grzegorz Rykaczewski, ekspert sektora rolno-spożywczego w Banku Pekao, Ukraina ma ogromne możliwości produkcyjne w rolnictwie, a przewagą tej branży nad Unią jest olbrzymia konkurencyjność cen. Już teraz w Unii jest duża obecność ukraińskich zbóż i roślin oleistych, ale w przyszłości problem ten może dotyczyć też innych towarów, również tych mięsnych, ale i owoców. Ukraina jest poważnym graczem choćby na rynku jabłek, czyli towaru, w którym dużym producentem jest również Polska.

– Ukraina ma tanie zboże, a także rośliny oleiste. To oznacza, że ma także tanie pasze. A kto ma tanie pasze, ten ma tanią produkcję mięsną. Tak w Ukrainie jest szczególnie w przypadku jaj. Mamy więc już problem mięsa drobiowego i jaj – zauważył z kolei Jakub Olipra, starszy ekonomista Credit Agricole Bank Polska, ekspert ds. żywności. – Konkurencję na poziomie rolnictwa będziemy mieli praktycznie we wszystkim. Zboża, mięso, nabiał, owoce i warzywa – dodał.

W związku z potężną pozycją rolną Ukrainy ewentualne rozmowy akcesyjne do UE będą bardzo ciężkie. Jednocześnie eksperci prognozują dalsze pogarszanie się nastrojów wśród rolników, bo poza problemem ukraińskim są też wymogi unijne dotyczące promocji zrównoważonego rolnictwa, które ma być jak najmniej szkodliwe dla środowiska.

Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA