fbpx
niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesAkcje Philipa Morrisa rosną po tym, jak FDA wydała przełomowy certyfikat systemowi...

Akcje Philipa Morrisa rosną po tym, jak FDA wydała przełomowy certyfikat systemowi IQOS

Sytuacja Philipa Morrisa na giełdzie poprawiła się po tym, jak rządowa Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła IQOS-a jako produkt tytoniowy stwarzający mniejsze zagrożenie dla zdrowia użytkownika niż zwykle papierosy.

We wtorek FDA przyznała IQOS-owi oznaczenie MRTP (produkt tytoniowy o zmodyfikowanym ryzyku). W pewnym uproszczeniu jest to certyfikat rządowy, który potwierdza, że posiadający go wyrób tytoniowy stwarza mniejsze zagrożenie dla zdrowia w porównaniu z dostępnymi na rynku produktami (m.in. papierosami).

IQOS jest pierwszym, a zarazem jedynym elektronicznym produktem tytoniowym, który posiada zezwolenie na sprzedaż jako MRTP – podaje portal marketrealist.com. FDA potwierdziła, że produkt ten ogrzewa tytoń, ale go nie pali, przez co zmniejszeniu ulega produkcja szkodliwych substacji chemicznych. Agencja stwierdziła, że użytkowanie IQOS-ów jest mniej szkodliwe dla palaczy oraz osób w ich otoczeniu.

Dyrektor generalny Philip Morris André Calantzopoulos ocenił, że decyzja FDA jest „historycznym kamieniem milowym”. Wyjaśnił też, że nie wszyscy palacze zdecydują się na rzucenie papierosów. Ale od teraz firma może ich przekonywać, że wybór IQOS-ów będzie dla nich lepszym rozwiązaniem.

Na reakcję inwestorów nie trzeba było długo czekać. We wtorek akcje spółki wzrosły do najwyższego poziomu 73,21 dolarów. Na zamknięcie dnia ich wynik wyniósł 72,94 dolary. To wzrost o 3,3 proc. w porównaniu do ceny zamknięcia z poprzedniego dnia.

Według szacunków Philipa Morrisa 10,6 mln osób na całym świecie przerzuciło się na system IQOS. Spółka zakłada, że do 2025 roku liczba ta sięgnie 40 mln palących.

Źródło: money.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA