fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaAktualizacja polityki energetycznej Polski

Aktualizacja polityki energetycznej Polski

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że polityka energetyczna Polski wymaga aktualizacji.

Anna Moskwa powiedziała, że aktualizacja jest podyktowana między innymi wyzwaniami energetycznymi wynikającymi z wojny na Ukrainie. W nowym dokumencie ma się znaleźć miejsce dla małych reaktorów jądrowych oraz położony zostanie większy nacisk na odnawialne źródła energii.

Polityka energetyczna Polski do 2040 r. to dokument wymagający aktualizacji. Już teraz wiemy, że będziemy mieli więcej odnawialnych źródeł energii. Sama fotowoltaika przerosła nasze oczekiwania i na pewno przekroczymy cele zakładane na 2030 r. Do tego dochodzą jeszcze lądowa i morska energetyka wiatrowa – powiedziała minister klimatu i środowiska.

Obecne założenia PEP2040 mówią, że w 2030 r. udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie co najmniej 23 proc. – nie mniej niż 32 proc. w produkcji energii elektrycznej, 28 proc. w ciepłownictwie, 14 proc. w transporcie. Zgodnie z planem w 2030 r. energetyka wiatrowa na morzu ma osiągnąć moc zainstalowaną na poziomie 5,9 GW, a w 2040 r. – 11 GW. W przypadku fotowoltaiki moc zainstalowana ma w 2030 r. wynieść ok. 5-7 GW, a w 2040 r. – 10-16 GW.

Anna Moskwa wyjaśniła, że dzisiaj w PEP2040 nie ma żadnej wzmianki o małych modułowych reaktorach jądrowych (SMR i MMR). Rząd chciałby natomiast, żeby odegrały one znaczną rolę w zaopatrywaniu w energię dużych zakładów przemysłowych i dlatego pracuje nad odpowiednimi rozwiązaniami prawnymi. Inwestycje w tym zakresie mają prowadzić KGHM oraz PKN Orlen.

Ponadto, szefowa resortu klimatu i środowiska chce, aby w aktualizacji polityki energetycznej pojawiły się wzmianki o rozwoju elektrowni szczytowo-pompowych i małych elektrowniach wodnych.

– Przyglądamy się również stabilnym źródłom. Zgodnie z umową społeczną przewidujemy powolne ograniczanie wykorzystania węgla, ale w obecnej sytuacji wojny na Ukrainie musimy się przyjrzeć harmonogramowi wyłączania niektórych małych bloków węglowych. Rozmawialiśmy już w tej sprawie ze spółkami energetycznymi i będziemy chcieli przedłużać żywotność niektórych bloków węglowych poprzez ich modernizację. To przy rosnącej ilości odnawialnej energii pozwoli też stabilizować system – dodała minister Moskwa.

PEP2040 została przyjęta w ubiegłym roku. Zakłada ona wdrożenie energetyki jądrowej w 2033 r., ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 30 proc. do 2030 r. oraz wzrost efektywności energetycznej o 23 proc. do 2030 r. w stosunku do prognoz zużycia energii pierwotnej z 2007 r.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Nie tylko Konfederacja przeciwko zmianom ustawy wiatrakowej

Nie tylko politycy Konfederacji sprzeciwiają się proponowanemu poselskiemu projektowi nowelizacji ustawy wiatrakowej, wskazując na konkretne zagrożenia z tym związane.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Oto najlepsza szkoła biznesowa w Polsce

Akademia Leona Koźmińskiego z dobrym wynikiem znalazła się na prestiżowej liście 90 najlepszych biznesowych szkół w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Port Gdańsk najlepszy w Europie!

W 2022 roku port w Gdańsku po raz kolejny odnotował największy przyrost wolumenu przeładunku towarów w całej Europie.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi sprzedawców AGD i RTV

Pogarsza się sytuacja finansowa sklepów, które zajmują się sprzedażą elektroniki i sprzętów AGD. Dowodem na to jest restrukturyzacja spółki NEONET.
2 MIN CZYTANIA