fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaAktualizacja polityki energetycznej Polski

Aktualizacja polityki energetycznej Polski

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że polityka energetyczna Polski wymaga aktualizacji.

Anna Moskwa powiedziała, że aktualizacja jest podyktowana między innymi wyzwaniami energetycznymi wynikającymi z wojny na Ukrainie. W nowym dokumencie ma się znaleźć miejsce dla małych reaktorów jądrowych oraz położony zostanie większy nacisk na odnawialne źródła energii.

Polityka energetyczna Polski do 2040 r. to dokument wymagający aktualizacji. Już teraz wiemy, że będziemy mieli więcej odnawialnych źródeł energii. Sama fotowoltaika przerosła nasze oczekiwania i na pewno przekroczymy cele zakładane na 2030 r. Do tego dochodzą jeszcze lądowa i morska energetyka wiatrowa – powiedziała minister klimatu i środowiska.

Obecne założenia PEP2040 mówią, że w 2030 r. udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie co najmniej 23 proc. – nie mniej niż 32 proc. w produkcji energii elektrycznej, 28 proc. w ciepłownictwie, 14 proc. w transporcie. Zgodnie z planem w 2030 r. energetyka wiatrowa na morzu ma osiągnąć moc zainstalowaną na poziomie 5,9 GW, a w 2040 r. – 11 GW. W przypadku fotowoltaiki moc zainstalowana ma w 2030 r. wynieść ok. 5-7 GW, a w 2040 r. – 10-16 GW.

Anna Moskwa wyjaśniła, że dzisiaj w PEP2040 nie ma żadnej wzmianki o małych modułowych reaktorach jądrowych (SMR i MMR). Rząd chciałby natomiast, żeby odegrały one znaczną rolę w zaopatrywaniu w energię dużych zakładów przemysłowych i dlatego pracuje nad odpowiednimi rozwiązaniami prawnymi. Inwestycje w tym zakresie mają prowadzić KGHM oraz PKN Orlen.

Ponadto, szefowa resortu klimatu i środowiska chce, aby w aktualizacji polityki energetycznej pojawiły się wzmianki o rozwoju elektrowni szczytowo-pompowych i małych elektrowniach wodnych.

– Przyglądamy się również stabilnym źródłom. Zgodnie z umową społeczną przewidujemy powolne ograniczanie wykorzystania węgla, ale w obecnej sytuacji wojny na Ukrainie musimy się przyjrzeć harmonogramowi wyłączania niektórych małych bloków węglowych. Rozmawialiśmy już w tej sprawie ze spółkami energetycznymi i będziemy chcieli przedłużać żywotność niektórych bloków węglowych poprzez ich modernizację. To przy rosnącej ilości odnawialnej energii pozwoli też stabilizować system – dodała minister Moskwa.

PEP2040 została przyjęta w ubiegłym roku. Zakłada ona wdrożenie energetyki jądrowej w 2033 r., ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 30 proc. do 2030 r. oraz wzrost efektywności energetycznej o 23 proc. do 2030 r. w stosunku do prognoz zużycia energii pierwotnej z 2007 r.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA