fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaBiznesAktywiści chcą zakazu ferm przemysłowych

Aktywiści chcą zakazu ferm przemysłowych

Koalicja Społeczna Stop Fermom Przemysłowym wspólnie z Koalicją Żywa Ziemia wzywają do wprowadzenia zakazu funkcjonowania ferm przemysłowych w Polsce.

Aktywiści opracowali w kwestii zakazu funkcjonowania ferm przemysłowych wspólne stanowisko zarzucając kolejnym rządom „marazm”, a nawet niechęć do wprowadzenia odpowiednich przepisów.

Według Koalicji Społecznej Stop Fermom Przemysłowym oraz Koalicji Żywej Ziemi funkcjonowanie ferm przemysłowych szkodzi lokalnym społecznościom.

„Osoby mieszkające w pobliżu fermy zmagają się z plagami owadów, hałasem i drogami niszczonymi przez ciężki transport zwierząt i paszy. Obecność dużej liczby zwierząt hodowlanych wiąże się też z ogromną skalą uciążliwości odorowych i negatywnym wpływem na stan zdrowia mieszkańców” – wskazują aktywiści.

Poza konsekwencjami zdrowotnymi, istnienie ferm negatywnie wpływa na wartość pobliskich nieruchomości, a także uniemożliwia rozwój działalności gospodarczej i turystycznej w regionie.

Innym powodem dla zakazania funkcjonowania ferm ma być ich negatywny wpływ na środowisko i klimat. Mowa głównie o zanieczyszczeniu środowiska, ale też o wzmożonej emisji gazów cieplarnianych.

Aktywiści wskazują również, że zwierzęta hodowane w fermach przemysłowych są faszerowane antybiotykami. To z kolei odbija się na zdrowiu ludzi, u których rośnie ryzyko antybiotykoodporności. Poza tym powodami do wprowadzenia zakazu istnienia takich ferm ma być rozwój chorób odzwierzęcych, a także cierpienie samych zwierząt hodowanych przemysłowo.

W związku z powyższym aktywiści przygotowali petycję, której celem jest zakazanie powstawania nowych ferm przemysłowych w Polsce.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA