fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesAktywiści chcą zakazu ferm przemysłowych

Aktywiści chcą zakazu ferm przemysłowych

Koalicja Społeczna Stop Fermom Przemysłowym wspólnie z Koalicją Żywa Ziemia wzywają do wprowadzenia zakazu funkcjonowania ferm przemysłowych w Polsce.

Aktywiści opracowali w kwestii zakazu funkcjonowania ferm przemysłowych wspólne stanowisko zarzucając kolejnym rządom „marazm”, a nawet niechęć do wprowadzenia odpowiednich przepisów.

Według Koalicji Społecznej Stop Fermom Przemysłowym oraz Koalicji Żywej Ziemi funkcjonowanie ferm przemysłowych szkodzi lokalnym społecznościom.

„Osoby mieszkające w pobliżu fermy zmagają się z plagami owadów, hałasem i drogami niszczonymi przez ciężki transport zwierząt i paszy. Obecność dużej liczby zwierząt hodowlanych wiąże się też z ogromną skalą uciążliwości odorowych i negatywnym wpływem na stan zdrowia mieszkańców” – wskazują aktywiści.

Poza konsekwencjami zdrowotnymi, istnienie ferm negatywnie wpływa na wartość pobliskich nieruchomości, a także uniemożliwia rozwój działalności gospodarczej i turystycznej w regionie.

Innym powodem dla zakazania funkcjonowania ferm ma być ich negatywny wpływ na środowisko i klimat. Mowa głównie o zanieczyszczeniu środowiska, ale też o wzmożonej emisji gazów cieplarnianych.

Aktywiści wskazują również, że zwierzęta hodowane w fermach przemysłowych są faszerowane antybiotykami. To z kolei odbija się na zdrowiu ludzi, u których rośnie ryzyko antybiotykoodporności. Poza tym powodami do wprowadzenia zakazu istnienia takich ferm ma być rozwój chorób odzwierzęcych, a także cierpienie samych zwierząt hodowanych przemysłowo.

W związku z powyższym aktywiści przygotowali petycję, której celem jest zakazanie powstawania nowych ferm przemysłowych w Polsce.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA