fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiNaukowcy chcą zmiany systemu podatkowego w Polsce

Naukowcy chcą zmiany systemu podatkowego w Polsce

Naukowcy i społecznicy skupieni w Polskiej Sieci Ekonomii napisali list otwarty skierowany do polityków, którzy będą tworzyć przyszły rząd, aby ci wdrożyli nowy model rozwojowy dla Polski.

W liście opublikowanym przez Polską Sieć Ekonomii napisano, że obecny model państwa nie prowadzi do dobrobytu i dlatego potrzebna jest zmiana strategii. Pod apelem podpisało się już ponad sto osób, wśród których znajdują się wykładowcy polskich uczelni, nie tylko kierunków ekonomicznych czy przedstawiciele instytutów naukowych.

Według twórców listu aktualnie stan finansów publicznych jest na tyle dobry, że obietnice wyborcze opozycji są możliwe do spełnienia. W związku z tym należy skupić się na wydatkach na edukację, naukę, zdrowie, mieszkalnictwo, transport oraz ochronę środowiska, a także zreformować system podatkowy w kierunku uczciwej progresji podatkowej, opodatkowania znacznych zysków i majątków oraz likwidacji przywilejów dla najbogatszych.

W środowisku naukowym badań nad gospodarką nie ma wątpliwości, że potencjał modelu rozwojowego III RP do dalszego podnoszenia jakości życia uległ wyczerpaniu. Oparcie rozwoju o napływ zagranicznego kapitału, eksport i mało innowacyjne podwykonawstwo doprowadziło do tego, że Polska to kraj o relatywnie niskich płacach, niskich podatkach dla największych korporacji i niskich nakładach na dobra publiczne i wspólne

– napisano w liście.

W związku z powyższym twórcy apelu chcą podwyżek dla pracowników sfery budżetowej, zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia do 8 proc. PKB oraz zmniejszenie nierówności w dostępie do niej. Poza tym Polska Sieć Ekonomii twierdzi, że Polskę stać na inwestycje w transport publiczny i mieszkania oraz transformację energetyczną.

W kwestiach dochodów budżetu naukowcy chcą zwiększenia progresji systemu podatkowo-składkowego oraz przeniesienia ciężaru podatkowego z pracy i konsumpcji na zyski i majątki. Ostrzegają przed podwyższaniem kwoty wolnej od podatku bez zwiększania opodatkowania najbogatszych, co może prowadzić w dalszą erozję bazy dochodów publicznych i oznaczać cios w samorządy.

Co więcej, autorom listu nie podobają się sygnały o wprowadzeniu kolejnych ulg w opłacaniu składki emerytalnej oraz o powrocie do ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zamiast ekspansji przywilejów podatkowych Polska Sieć Ekonomii wzywa do uproszczenia systemu podatkowo-składkowego.

Źródło: PLSE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Opublikowano projekt przepisów dotyczący dochodowych JPK

Od 1 stycznia 2025 r. dla największych podatników CIT obowiązkowe stanie się składanie JPK_KR. Równocześnie w życie wejdzie rozporządzenie MF w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić księgi podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
4 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA