W liście opublikowanym przez Polską Sieć Ekonomii napisano, że obecny model państwa nie prowadzi do dobrobytu i dlatego potrzebna jest zmiana strategii. Pod apelem podpisało się już ponad sto osób, wśród których znajdują się wykładowcy polskich uczelni, nie tylko kierunków ekonomicznych czy przedstawiciele instytutów naukowych.
Według twórców listu aktualnie stan finansów publicznych jest na tyle dobry, że obietnice wyborcze opozycji są możliwe do spełnienia. W związku z tym należy skupić się na wydatkach na edukację, naukę, zdrowie, mieszkalnictwo, transport oraz ochronę środowiska, a także zreformować system podatkowy w kierunku uczciwej progresji podatkowej, opodatkowania znacznych zysków i majątków oraz likwidacji przywilejów dla najbogatszych.
W środowisku naukowym badań nad gospodarką nie ma wątpliwości, że potencjał modelu rozwojowego III RP do dalszego podnoszenia jakości życia uległ wyczerpaniu. Oparcie rozwoju o napływ zagranicznego kapitału, eksport i mało innowacyjne podwykonawstwo doprowadziło do tego, że Polska to kraj o relatywnie niskich płacach, niskich podatkach dla największych korporacji i niskich nakładach na dobra publiczne i wspólne
– napisano w liście.
W związku z powyższym twórcy apelu chcą podwyżek dla pracowników sfery budżetowej, zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia do 8 proc. PKB oraz zmniejszenie nierówności w dostępie do niej. Poza tym Polska Sieć Ekonomii twierdzi, że Polskę stać na inwestycje w transport publiczny i mieszkania oraz transformację energetyczną.
W kwestiach dochodów budżetu naukowcy chcą zwiększenia progresji systemu podatkowo-składkowego oraz przeniesienia ciężaru podatkowego z pracy i konsumpcji na zyski i majątki. Ostrzegają przed podwyższaniem kwoty wolnej od podatku bez zwiększania opodatkowania najbogatszych, co może prowadzić w dalszą erozję bazy dochodów publicznych i oznaczać cios w samorządy.
Co więcej, autorom listu nie podobają się sygnały o wprowadzeniu kolejnych ulg w opłacaniu składki emerytalnej oraz o powrocie do ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zamiast ekspansji przywilejów podatkowych Polska Sieć Ekonomii wzywa do uproszczenia systemu podatkowo-składkowego.