fbpx
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajAktywność kobiet kluczem do zdrowej gospodarki

Aktywność kobiet kluczem do zdrowej gospodarki

Konfederacja Lewiatan przygotowała raport, którego celem jest zwiększenie aktywności ekonomicznej Polek.

Ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka podkreślił fakt, że aktywizacja kobiet na rynku pracy jest kluczem do rozwoju polskiej gospodarki.

– W wielu aspektach trwanie przy obecnych politykach społecznych, rynku pracy czy rozwiązaniach fiskalnych, z roku na rok będzie pogarszać sytuację ekonomiczną kobiet, a co za tym idzie również i gospodarczą – ostrzegł Zielonka.

W raporcie „Poprawa sytuacji kobiet w zatrudnieniu” wskazano cztery główne obszary dotykające życia kobiet, w których potrzebne są zmiany. Pierwsza zmiana miałaby dotyczyć wzrostu dostępu do dobrej jakości opieki i edukacji dla dzieci, przez zwiększenie liczby miejsc w żłobkach oraz wyższe subsydiowanie zatrudnienia dodatkowej opieki dla dziecka w wieku do 3 lat. Dzięki temu kobietom byłoby łatwiej wrócić na rynek pracy.

Poza tym, Konfederacja Lewiatan apeluje o wsparcie zmian w dominującym modelu rodziny.

„Warunki do łączenia funkcji rodzicielskich i uczestnictwa na rynku pracy obejmują trzy elementy. Jeden dotyczy rozwiązań polityki rodzinnej i możliwości łączenia pracy zawodowej z rodziną, czyli wypełniania funkcji rodzicielskich i uczestnictwa w rynku pracy. Kolejny – to struktury rynku pracy, związane z możliwością podjęcia i utrzymania pracy, korzystania z elastycznych form zatrudnienia i organizacji pracy. Trzeci z nich, to element kulturowy dotyczący postrzegania ról społecznych kobiet i mężczyzn (zaangażowanie ojców w opiekę nad dziećmi)” – wskazała Konfederacja Lewiatan.

W raporcie wezwano również do modyfikacji systemu wsparcia rodziny (m.in. przez zmianę zasad funkcjonowania programu 500+) poprzez przyznawanie świadczenia dzieciom, których opiekunowie prawni są obecni na rynku pracy.

Ostatnim punktem raportu Konfederacji Lewiatan jest poprawa dostępności do opieki zdrowotnej dla osób w wieku przedemerytalnym, aby w ten sposób zadbać o ich aktywność zawodową.

Maleje liczba kobiet w biznesie

Jak wygląda aktywność zawodowa Polek?

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Po co nam samorządy [WYWIAD]

Samorządy mają już (po przełomie w 1989 r.) ponad 30 lat. Dobiega końca 8. – wydłużona o pół roku – kadencja. O pracy samorządowca opowiada nam Jerzy Zięty – krakowski radny, dziennikarz, organizator targów zdrowej żywności i koncertów muzycznych.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA