fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaKrajAktywność kobiet kluczem do zdrowej gospodarki

Aktywność kobiet kluczem do zdrowej gospodarki

Konfederacja Lewiatan przygotowała raport, którego celem jest zwiększenie aktywności ekonomicznej Polek.

Ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka podkreślił fakt, że aktywizacja kobiet na rynku pracy jest kluczem do rozwoju polskiej gospodarki.

– W wielu aspektach trwanie przy obecnych politykach społecznych, rynku pracy czy rozwiązaniach fiskalnych, z roku na rok będzie pogarszać sytuację ekonomiczną kobiet, a co za tym idzie również i gospodarczą – ostrzegł Zielonka.

W raporcie „Poprawa sytuacji kobiet w zatrudnieniu” wskazano cztery główne obszary dotykające życia kobiet, w których potrzebne są zmiany. Pierwsza zmiana miałaby dotyczyć wzrostu dostępu do dobrej jakości opieki i edukacji dla dzieci, przez zwiększenie liczby miejsc w żłobkach oraz wyższe subsydiowanie zatrudnienia dodatkowej opieki dla dziecka w wieku do 3 lat. Dzięki temu kobietom byłoby łatwiej wrócić na rynek pracy.

Poza tym, Konfederacja Lewiatan apeluje o wsparcie zmian w dominującym modelu rodziny.

„Warunki do łączenia funkcji rodzicielskich i uczestnictwa na rynku pracy obejmują trzy elementy. Jeden dotyczy rozwiązań polityki rodzinnej i możliwości łączenia pracy zawodowej z rodziną, czyli wypełniania funkcji rodzicielskich i uczestnictwa w rynku pracy. Kolejny – to struktury rynku pracy, związane z możliwością podjęcia i utrzymania pracy, korzystania z elastycznych form zatrudnienia i organizacji pracy. Trzeci z nich, to element kulturowy dotyczący postrzegania ról społecznych kobiet i mężczyzn (zaangażowanie ojców w opiekę nad dziećmi)” – wskazała Konfederacja Lewiatan.

W raporcie wezwano również do modyfikacji systemu wsparcia rodziny (m.in. przez zmianę zasad funkcjonowania programu 500+) poprzez przyznawanie świadczenia dzieciom, których opiekunowie prawni są obecni na rynku pracy.

Ostatnim punktem raportu Konfederacji Lewiatan jest poprawa dostępności do opieki zdrowotnej dla osób w wieku przedemerytalnym, aby w ten sposób zadbać o ich aktywność zawodową.

Maleje liczba kobiet w biznesie

Jak wygląda aktywność zawodowa Polek?

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA