fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaBiznesAlarm! Słabnie sektor odzieżowy, motoryzacyjny oraz rolnictwo

Alarm! Słabnie sektor odzieżowy, motoryzacyjny oraz rolnictwo

Już nie tylko branże fitness, hotelowa, turystyczna i eventów przeżywają poważne problemy. Skutki pandemii coraz mocniej odczuwa też handel. Źle się dzieje w sektorze motoryzacyjnym i rolniczym, a nawet w opierającym się dotąd koronakryzysowi – budowniczym.

Raport „Restrukturyzacja przedsiębiorstw – analiza i omówienie postępowań restrukturyzacyjnych za III kwartał 2020 roku” został przygotowany przez firmę doradczą MGW CCG. Powstał na podstawie twardych danych z „Listy upadłości firm i upadłości konsumenckiej w IV kwartale br.” i dotyczy postępowań restrukturyzacyjnych prowadzonych przez sądy gospodarcze.
Ten raport powinien być lekturą obowiązkową nie tylko dla decydentów, ale także dla wszystkich zainteresowanych gospodarką. To, czego nie da się wyczytać ze spóźnionych analiz GUS, podsumowań i prognoz think tanków, tu znajduje swoje konkretne odbicie w liczbach.

Motoryzacja i drobny handel w opałach

Restrukturyzacja na ogół nie oznacza nic dobrego. Jakkolwiek by ją nazwać, a jest jej kilka rodzajów, jest próbą ratowania firmy lub, co najmniej, skierowania jej na całkiem nową drogę rozwoju. Czasem próbą rozpaczliwą, bo prowadzoną w trudnych warunkach braku płynności, utraty zaufania partnerów biznesowych i silnej konkurencji.

Według raportu, w III kwartale br. najwięcej restrukturyzowanych przedsiębiorstw należało do branży handlowej. Niestety, małe i średnie firmy przeżywają poważne kłopoty. Pozbawione wystarczającego zaplecza kapitałowego, nie są w stanie stawić czoła dużym koncernom mającym pieniądze na rozbudowanie i wypromowanie sprzedaży e-commerce. Z raportu wynika też, że coraz częściej kłopoty sygnalizują dobrze rozpoznawalne brandy modowe.

Drugą, dużą grupą firm, które wchodzą w postępowania restrukturyzacyjne są firmy motoryzacyjne lub pośrednio związane z motoryzacją. Nie powinno to dziwić. W czasie „narodowej kwarantanny” wielu Polaków odstawiło samochody. Uderzeniem w rynek są obecnie coraz częstsze kwarantanny i izolacje pracowników oraz kierowanie ich do zdalnej pracy w domu.

Na trzecim miejscu, pod względem otwierania postępowań restrukturyzacyjnych, jest rolnictwo – systematycznie rośnie liczba niewypłacalnych firm z sektora przetwórstwa rolno-spożywczego.

Branża budowlana się kruszy

Alarmujący jest wzrost niewypłacalności w branży budowlanej, która dotąd mocno opierała się pandemii i lockdownowi. Branża budowlana jest swoistym papierkiem lakmusowym kondycji gospodarczej. Na przykład w USA, podawana cyklicznie liczba nowych domów stanowi jeden z ważniejszych wskaźników koniunktury gospodarczej. Reagują na niego rynki finansowe i kapitałowe.

W III kwartale br. w polskiej „budowlance” otwarto najwięcej postępowań restrukturyzacyjnych od początku 2018 roku. Przy tym nie w segmencie budownictwa wielkopowierzchniowego, ale mieszkań dla ludności. Bardzo dużo restrukturyzacji przypadło na sierpień i wrzesień, czyli cykliczny szczyt sezonu w tej branży!

Zobowiązania wobec PFR

Raport mówi także o przyszłości. W drugim kwartale 2021 roku wielu przedsiębiorców będzie musiało rozpocząć spłatę pożyczek udzielanych przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR). MGW CCG szacuje, że średni poziom umorzenia zobowiązań wobec PFR będzie wynosił jedynie 40 – zamiast oczekiwanych 75 procent. Stosunkowo krótki okres ich spłaty oraz kryzys wywołany drugą falą pandemii, przyczynią się do zwiększania liczby niewypłacalnych firm. Wielu przedsiębiorców będzie musiało też zwrócić nienależnie pobrane dotacje.

Wykorzystać każde wsparcie

Zwracamy jeszcze raz uwagę na to, że w III kwartale br. weszło w życie uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne w ramach „ustawy o pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców”. Jest ono proste i nie wymaga decyzji sądu. Warto się nim bliżej zainteresować.

Rząd kilkakrotnie sygnalizował, że ma jeszcze niewykorzystane środki z wiosenno-letnich tarcz antykryzysowych. Mogą to być pożyczki, ale i gwarancje lub poręczenia. Naprawdę warto się zorientować, z jakiego wsparcia firma mogłaby jeszcze skorzystać. Nawet gdyby miała to być tylko czasowa ulga przyznana przez ZUS. Warto też przyjrzeć się leasingowi i factoringowi. Firmy leasingowe i factoringowe stale dopasowują swoją ofertę do szybko zmieniającej się sytuacji. Ich pomoc może zapobiec niewypłacalności i konieczności pilnej restrukturyzacji przedsiębiorstwa.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA