fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaPodatkiAlert podatkowy: Polski Ład – istotne zmiany dla przedsiębiorców

Alert podatkowy: Polski Ład – istotne zmiany dla przedsiębiorców

W ramach współpracy z jedną z najbardziej renomowanych spółek doradztwa podatkowego – Martini i Wspólnicy Sp. z o.o. – na łamach serwisu fpg24.pl sukcesywnie publikujemy najważniejsze alerty podatkowe przygotowane przez Naszych Partnerów. Dziś o Polskim Ładzie i istotnych zmianach dotyczących przedsiębiorców.

W ramach programu określonego Polskim Ładem, rząd zapowiedział tzw. reset podatkowy, przede wszystkim w zakresie podatków dochodowych i składki zdrowotnej.

Poniżej przedstawiamy kluczowe zmiany z perspektywy przedsiębiorców:

 1. Zastąpienie ryczałtowej składki zdrowotnej dla osób prowadzących działalność gospodarczą składką liczoną od dochodu według stawki 9%, bez prawa odliczenia jej od podatku. Na gruncie przepisów o ubezpieczeniach społecznych, za osoby prowadzące działalność gospodarczą uznaje się także m. in. wspólników spółki jawnej i komandytowej oraz wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
 2. W wyniku wprowadzenia tej zmiany łączne obciążenia osób prowadzących działalność gospodarczą oraz wspólników spółek jawnych wzrosną o 9% do 28%, nie licząc daniny solidarnościowej (19% PIT plus składka zdrowotna w wysokości 9%). Warto zaznaczyć, że na ten moment nie przewiduje się żadnego limitu dla składki zdrowotnej.
 3. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. PLN oraz drugiego progu podatkowego do 120 tys. PLN rocznie dla osób rozliczających się według skali podatkowej (17%/32%). W odniesieniu do kwoty wolnej od podatku, aktualnie nie ma informacji czy ta kwota będzie również obowiązywała w rozliczeniach przedsiębiorców.
 4. Pełne oskładkowanie umów zlecenia, a w dalszej perspektywie – wprowadzenie jednego kontraktu na pracę. Może to mieć istotne znaczenie z punktu widzenia kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców zatrudniających osoby na podstawie umów cywilnoprawnych.

Ponadto, w ramach Polskiego Ładu zapowiedziano następujące programy:

 • Wprowadzenie ulgi na automatyzację i robotyzację;
 • Wprowadzenie ulgi na prototypy;
 • Rozszerzenie zakresu ulgi B+R oraz IP BOX;
 • Ulga na IPO, mająca na celu zmniejszenie kosztów wejścia na giełdę;
 • Rozszerzenie estońskiego CIT dla większej liczby firm;
 • Łatwiejszy dostęp do finansowania Venture Capital;
 • Rozwiązania prawne dotyczące planowania i realizacji procesów sukcesyjnych sukcesji – wprowadzenie fundacji rodzinnych;
 • Wprowadzenie Interpretacji 590, mających na celu zapewnienie pewności opodatkowania w pierwszych latach inwestycji;
 • Uproszczenia w zakresie Cen Transferowych;
 • Inne zachęty w zakresie podatku dochodowego;
 • Grupy VAT, dzięki którym rozliczenia wewnątrz grup kapitałowych nie będą objęte podatkiem VAT;
 • Możliwość opodatkowania VAT dla instytucji finansowych;
 • Ryczałt od dochodów zagranicznych dla nierezydentów.

Przewidywaną datą wejścia w życie ww. zmian jest styczeń 2022 r., jednakże warto zaznaczyć, iż aktualnie nie powstały jeszcze żadne projekty nowelizacji ustaw. W związku z tym nie mamy pełnego obrazu, jaki kształt przybiorą ostatecznie zapowiadane zmiany.

W świetle zapowiedzianej nowelizacji dotyczącej składki zdrowotnej rekomendujemy przegląd form i struktur prowadzonej działalności pod kątem ich przyszłej efektywności.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia znalazła sposób na to, by mieć nowe źródło dochodu

Komisja Europejska przygotowała przepisy, które pozwolą na zasilenie unijnego budżetu dodatkowymi środkami od państw członkowskich, w których swoje siedziby mają międzynarodowe korporacje.
< 1 MIN CZYTANIA

Krótszy tydzień pracy może dać firmom sporo korzyści [WYWIAD]

Wiele firm na świecie, ale również w Polsce testuje krótszy, np. czterodniowy tydzień pracy. W większości przypadków takie eksperymenty dają bardzo pozytywne rezultaty, korzystne i dla pracodawców, i pracowników – mówi w rozmowie z nami Jarosław Sobkowiak, prezes zarządu BDO Advisory.
3 MIN CZYTANIA

Na co zwrócić uwagę przygotowując się do przejścia na obligatoryjny KSeF

Od 1 lipca 2024 r. większość firm będzie musiała obowiązkowo stosować Krajowy System e-Faktur (KSeF). Tylko za pomocą tego ministerialnego systemu możliwe będzie dokumentowanie sprzedaży. Aby sprawnie na KSeF przejść, przygotowania do niego trzeba rozpocząć jak najszybciej.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Alert podatkowy: ulgi podatkowe w Polskim Ładzie

W ramach współpracy z jedną z najbardziej renomowanych spółek doradztwa podatkowego – Martini i Wspólnicy Sp. z o.o. – na łamach serwisu fpg24.pl sukcesywnie publikujemy najważniejsze alerty podatkowe przygotowane przez Naszych Partnerów. Dziś o ulgach podatkowych w Polskim Ładzie.
5 MIN CZYTANIA

Alert podatkowy: minimalny podatek dochodowy dla nierentownych podatników CIT

W ramach współpracy z jedną z najbardziej renomowanych spółek doradztwa podatkowego – Martini i Wspólnicy Sp. z o.o. – na łamach serwisu fpg24.pl sukcesywnie publikujemy najważniejsze alerty podatkowe przygotowane przez Naszych Partnerów. Dziś o minimalnym podatku dochodowym dla nierentownych podatników CIT.
2 MIN CZYTANIA

Alert podatkowy: wsparcie w zakresie inwestycji

W ramach współpracy z jedną z najbardziej renomowanych spółek doradztwa podatkowego – Martini i Wspólnicy Sp. z o.o. – na łamach serwisu fpg24.pl sukcesywnie publikujemy najważniejsze alerty podatkowe przygotowane przez Naszych Partnerów. Dziś o wsparciu w zakresie inwestycji.
2 MIN CZYTANIA