fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaPodatkiAlert podatkowy: wsparcie w zakresie inwestycji

Alert podatkowy: wsparcie w zakresie inwestycji

W ramach współpracy z jedną z najbardziej renomowanych spółek doradztwa podatkowego – Martini i Wspólnicy Sp. z o.o. – na łamach serwisu fpg24.pl sukcesywnie publikujemy najważniejsze alerty podatkowe przygotowane przez Naszych Partnerów. Dziś o wsparciu w zakresie inwestycji.

Projekt z dnia 26 lipca 2021 r. zapowiadający zmiany podatkowe w ramach tzw. Polskiego Ładu, przewiduje korzystne dla podatników ulgi związane z inwestycją przede wszystkim w alternatywne spółki inwestycyjne („ASI”) oraz fundusze venture capital. Zgodnie z projektem, zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2022 r.

W ramach Polskiego Ładu zapowiedziano zwiększenie zakresu zwolnienia z podatku CIT dla zysków osiąganych przez ASI ze zbycia udziałów (akcji). Planowane zmiany zakładają zmniejszenie wymogu minimalnego udziału kapitałowego ASI z 10 proc. do 5 proc. w Spółce, której udziały (akcje) są zbywane. Warunek nieprzerwanego posiadania udziałów przez okres dwóch lat ma pozostać bez zmian.

Ponadto inwestorzy, będący osobami fizycznymi uzyskają możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania 50 proc. wydatków przeznaczonych na objęcie udziałów (akcji) alternatywnej spółki inwestycyjnej lub spółki, w której ASI posiada co najmniej 5 proc. udziałów (akcji). Maksymalna wartość omawianego odliczenia to 250.000 zł w roku podatkowym.

Z preferencji będą mogły skorzystać osoby, które spełnią dodatkowe warunki, tj. będą posiadać dane udziały (akcje) przez co najmniej dwa lata oraz zawrą umowę inwestycyjną z ASI.

Inwestorzy indywidualni (osoby fizyczne), którzy zdecydują się na nabycie lub objęcie akcji w ramach pierwszej oferty publicznej danej spółki i zachowają nabyte akcje przez co najmniej trzy lata, zostaną zwolnieni z podatku od zysków ze sprzedaży tych akcji. Z omawianej ulgi nie będą mogli skorzystać inwestorzy, którzy w okresie 2 lat poprzedzających dzień objęcia lub nabycia akcji wykazywali powiązania z przedmiotową spółką.

Należy jednak pamiętać, że projekt nie jest ostateczny i może ulec zmianie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Zwrot za dojazd i nocleg pracownika będzie kosztem

Pracodawca, który pracownikom zdalnym zwraca wydatki za dojazd do biura i nocleg może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Ważne jest, aby były spełnione ustawowe warunki rozliczania ponoszonych kwot w kosztach.
3 MIN CZYTANIA

Kroplówka dla mikroprzedsiębiorców

Forsowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wakacje od ZUS dla mikroprzedsiebiorców mogą realnie pomóc najmniejszym firmom w kraju, a dodatkowo nie są nadmiernym obciążeniem dla budżetu. Wciąż jednak jest to tylko doraźna pomoc w czasach, które wymagają rozwiązań systemowych.
4 MIN CZYTANIA

Dochody spółki cywilnej w fundacji rodzinnej pozbawią preferencji

Przystąpienie przez fundację rodzinną do spółki cywilnej wykracza poza zakres ustawy o fundacji rodzinnej. To oznacza utratę preferencji dla fundacji i bez znaczenia jest rodzaj działalności wykonywanej przez spółkę cywilną.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Alert podatkowy: ulgi podatkowe w Polskim Ładzie

W ramach współpracy z jedną z najbardziej renomowanych spółek doradztwa podatkowego – Martini i Wspólnicy Sp. z o.o. – na łamach serwisu fpg24.pl sukcesywnie publikujemy najważniejsze alerty podatkowe przygotowane przez Naszych Partnerów. Dziś o ulgach podatkowych w Polskim Ładzie.
5 MIN CZYTANIA

Alert podatkowy: minimalny podatek dochodowy dla nierentownych podatników CIT

W ramach współpracy z jedną z najbardziej renomowanych spółek doradztwa podatkowego – Martini i Wspólnicy Sp. z o.o. – na łamach serwisu fpg24.pl sukcesywnie publikujemy najważniejsze alerty podatkowe przygotowane przez Naszych Partnerów. Dziś o minimalnym podatku dochodowym dla nierentownych podatników CIT.
2 MIN CZYTANIA

Alert podatkowy: preferencje podatkowe dla spółek holdingowych

W ramach współpracy z jedną z najbardziej renomowanych spółek doradztwa podatkowego – Martini i Wspólnicy Sp. z o.o. – na łamach serwisu fpg24.pl sukcesywnie publikujemy najważniejsze alerty podatkowe przygotowane przez Naszych Partnerów. Dziś o preferencjach podatkowych dla spółek holdingowych.
2 MIN CZYTANIA