fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaKrajAlkohol można sprowadzać przez internet

Alkohol można sprowadzać przez internet

Naczelny Sąd Administracyjny rozwiał wątpliwości dotyczące odpowiedzi na pytanie: czy można sprzedawać alkohol przez internet?

Prawomocny wyrok NSA w sprawie internetowej sprzedaży alkoholu dotyczy konkretnego przypadku. W 2017 roku jeden z krakowskich urzędników dokonał zakupu butelki wina przez sieć. Zamówienie zostało zrealizowane w sklepie internetowym firmy, mającej również swój stacjonarny oddział, który posiadał koncesję na sprzedaż alkoholu. Po zarejestrowaniu całego zdarzenia, koncesja została odebrana przez władze miasta.

Ukarany przedsiębiorca nie zgodził się z zasadnością tego działania i złożył pozew do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten przychylił się do jego argumentacji. W orzeczeniu uwzględniono, że sprzedaż nie odbywała się z niezależnego sklepu internetowego, ale powiązanego z lokalem, który posiadał pozwolenie na prowadzenie sprzedaży alkoholu.

Sprawa następnie trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Tam również znalazły aprobatę argumenty mówiące o tym, że ustawodawca w przepisach podlegających sporowi nie uregulował kwestii formy zawierania umowy. Dlatego, skoro transakcja trunków przez internet nie jest zakazana, w takim razie nie można za nią stosować kary w postaci odebrania koncesji.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Problem z kolejną dyrektywą. Będą surowe kary

Polska może nie zdążyć z wdrożeniem unijnej dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa, a wiele przedsiębiorców nawet nie wie, że ich firmy są objęte nowymi regulacjami.
< 1 MIN CZYTANIA

Burza o tanie drewno

Żeby uprzykrzyć życie branżom konsumującym drewno i zwiększyć wycinkę lasów w krajach Unii Europejskiej, Bruksela chce nałożyć cła antydumpingowe na surowiec sprowadzany z Kazachstanu i Turcji.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Utoniemy w śmieciach? Unia zakazuje wywożenia odpadów za granicę

Parlament Europejski przegłosował przepisy, które zakażą wywożenia niektórych kategorii odpadów poza granice państw należących do UE.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA