fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaFinanseAlternatywne źródła pozyskiwania kapitału

Alternatywne źródła pozyskiwania kapitału

Prowadzenie biznesu to sztuka. Ci, którzy się tego podejmują wiedzą, że czasami napotyka się przeszkody, które trzeba pokonać. Co robić, gdy niemożliwe jest uzyskanie finansowania bankowego, a nie chcemy zrezygnować z realizacji naszych założeń biznesowych?

Na rynku istnieje wiele form wsparcia dla przedsiębiorców. Jakiego typu mogą to być rozwiązania i w jaki sposób z nich korzystać? Wyjaśnią to Marcin Wiński – prezes zarządu TYR TFI oraz Mariusz Mikulski – prokurent TYR TFI. Natomiast o swoich doświadczeniach opowiada klient, który zdecydował się na skorzystanie z finansowania w formule private debt.

Czym jest private debt?

Oddajmy głos klientowi:
– Od wielu lat nasza firma specjalizuje się w zarządzaniu nieruchomościami. Jakiś czas temu pojawiła się szansa na zrealizowanie bardzo interesującego projektu. Niestety, znajdowaliśmy się w niesprzyjającym położeniu. Nie mogliśmy otrzymać finansowania bankowego w pełnej interesującej nas kwocie ze względu na niski poziom wkładu własnego. Przeszkodą były przesuwające się płatności wynikające z wcześniejszych transakcji. Dodatkowo banki w tamtym okresie podniosły poziom wkładu własnego w zakresie transakcji finansowania inwestycyjnego. Zamrożone środki w aktywach i oczekiwanie na wpływy z wcześniejszych transakcji powodowały, iż nie mogliśmy zrealizować tego przedsięwzięcia w tradycyjnym bankowym modelu. Jednak projekt był dla nas na tyle ważny, że postanowiliśmy poszukać dodatkowych alternatywnych źródeł finansowania i zrealizować nasz cel. Tym sposobem trafiliśmy do TYR TFI, które udzieliło nam finansowania w formule private debt .

Private debt to finansowanie w formie pożyczki lub obligacji. Jego zaletą jest duża elastyczność w ustalaniu warunków oraz szybkość procesu. W odróżnieniu od publicznego długu obligacje te nie są notowane na giełdzie i są obejmowane bezpośrednio przez np. jednego finansującego.

Tego typu rozwiązania mogą przyjmować różne formy, m.in. pożyczki lub obligacji zabezpieczonych na aktywach nieruchomościowych bądź udziałach w spółce. Z tego rodzaju wsparcia korzystają zwykle firmy, które chcą pozyskać kapitał na rozwój, inwestycje lub refinansowanie istniejącego zadłużenia.

Uwolniony kapitał

– Klient skontaktował się z nami i poprosił o spotkanie, na którym przedstawił swoją sytuację – mówi Marcin Wiński, prezes zarządu TYR TFI. – Zapoznaliśmy się szczegółowo z projektem oraz z kondycją przedsiębiorstwa. Głównym kryterium pokrycia ryzyka było zabezpieczenie finansowania w postaci nieruchomości zabudowanej, wynajętej przez rozpoznawalny dyskont spożywczy. Tego typu przedmiot zabezpieczenia wpisuje się w zupełności w kryteria zarządzanej przez TYR TFI strategii inwestycyjnej private debt.

– Komercyjnie lokalizację oceniliśmy bardzo pozytywnie. Odbyliśmy osobiście wizytację na terenie obiektu, zweryfikowaliśmy go pod każdym możliwym kątem. Długoletnia umowa najmu była kolejnym elementem weryfikacyjnym – opisuje Mariusz Mikulski. – Zgodnie z naszymi wytycznymi priorytetem było przeprowadzenie pełnego due diligence nieruchomości obejmującego wszelkie aspekty prawne; poczynając od analizy księgi wieczystej poprzez analizę wszelkich postępowań administracyjnych związanych z daną nieruchomością, a kończąc na analizie prawnej samej umowy najmu z dyskontem spożywczym. Podjęliśmy decyzję o udzieleniu finansowania klientowi ustanawiając zabezpieczenie na tej nieruchomości. Co kluczowe, poziom finansowania nie przekroczył 60 proc. wartości danej nieruchomości.

Wycena przedmiotu zabezpieczenia została przygotowana przez renomowany podmiot rynkowy, co jest ważnym aspektem potwierdzenia jej wartości. Negocjacje przebiegały bardzo sprawnie. Podmiotem reprezentującym firmę klienta była profesjonalna kancelaria prawna wyspecjalizowana w transakcjach na rynku obligacji.

– Cały proces po stronie TYR TFI przebiegał bardzo płynie – podsumowuje klient korzystający z finansowania. – Po podpisaniu warunków emisji w niespełna trzy tygodnie wyemitowane zostały obligacje. Duże znaczenie miała również dobra współpraca z agentem emisji, który weryfikował dokumentację przygotowaną przez kancelarię prawną. Dzięki uzyskanemu finansowaniu mogliśmy w szybkim tempie uwolnić kapitał i uzupełnić wkład własny do kredytu inwestycyjnego.

Tym samym fundusz inwestycyjny objął wyemitowane przez firmę klienta obligacje, co finalnie pozwoliło mu uzyskać finansowanie bankowe na realizację pożądanego projektu – kupna obiektu komercyjnego.

Elastyczne rozwiązanie

Jak widać na powyższym przykładzie, inwestorzy mogą uzyskać finansowanie pozabankowe poprzez emisję obligacji lub w formie pożyczki na rynku kapitałowym. Wymaga to rzecz jasna przestrzegania przepisów regulujących emisję papierów wartościowych oraz kosztów związanych z prowadzeniem takiej emisji.

Finansowanie pozabankowe stanowi alternatywę dla tradycyjnych źródeł finansowania, zwłaszcza dla inwestorów, którzy nie mogą lub nie chcą uzyskać finansowania w tradycyjny sposób. Rozwiązanie to bez wątpienia cechuje elastyczność, a także szybkość i skuteczność. Warto jednak pamiętać, by zwrócić uwagę na koszty i ryzyko związane z takim finansowaniem oraz wybierać tylko renomowane i godne zaufania instytucje.

 

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

Bez żadnych ograniczeń przy cesji faktoringowej

Znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (tzw. antyzatorowa) wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, ma jednak zasadniczy mankament. Umożliwia cesję wierzytelności jedynie w momencie braku terminowej zapłaty przez dużą firmę.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kryształy Polskiej Gospodarki. List z gratulacjami od prezesa Prawa i Sprawiedliwości

„Jest rzeczą wielkiej wagi, by dokonania Przedsiębiorców, a także sukcesy Osób i Podmiotów wspierających na różne sposoby przedsiębiorczość były jak najszerzej znane i pełniły funkcje wzorcotwórcze. Polscy przedsiębiorcy – jak to doskonale wiemy – odnoszą wiele sukcesów. Z ich osiągnięć mamy prawo być dumni" – napisał w specjalnym liście skierowanym do organizatorów oraz uczestników gali KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022 prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
4 MIN CZYTANIA

Kryształy Polskiej Gospodarki trafiły w dobre ręce! II edycja konkursu rozstrzygnięta

Poznaliśmy zwycięzców II edycji konkursu KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Ufficio Primo w Warszawie, nagrody zostały przyznane w sześciu kategoriach. Wyjątkowe statuetki z zielonego złota trafiły w godne ręce.
4 MIN CZYTANIA

Futbol jako sposób na życie. Rozmawiamy z Aleksandrą Matczak [WIDEO]

Dziś już nie wyobrażam sobie życia bez piłki nożnej, treningów i zgrupowań. Ryzyko, które podjęłam, bardzo się opłaciło – opowiada nam Aleksandra Matczak. Z zawodniczką Warty Poznań i reprezentantką Polski w amp futbolu spotkaliśmy się w Poznaniu podczas Impact’23. Największe marzenie? Występ w przyszłym roku na mistrzostwach świata.