Na rynku istnieje wiele form wsparcia dla przedsiębiorców. Jakiego typu mogą to być rozwiązania i w jaki sposób z nich korzystać? Wyjaśnią to Marcin Wiński – prezes zarządu TYR TFI oraz Mariusz Mikulski – prokurent TYR TFI. Natomiast o swoich doświadczeniach opowiada klient, który zdecydował się na skorzystanie z finansowania w formule private debt.
Czym jest private debt?
Oddajmy głos klientowi:
– Od wielu lat nasza firma specjalizuje się w zarządzaniu nieruchomościami. Jakiś czas temu pojawiła się szansa na zrealizowanie bardzo interesującego projektu. Niestety, znajdowaliśmy się w niesprzyjającym położeniu. Nie mogliśmy otrzymać finansowania bankowego w pełnej interesującej nas kwocie ze względu na niski poziom wkładu własnego. Przeszkodą były przesuwające się płatności wynikające z wcześniejszych transakcji. Dodatkowo banki w tamtym okresie podniosły poziom wkładu własnego w zakresie transakcji finansowania inwestycyjnego. Zamrożone środki w aktywach i oczekiwanie na wpływy z wcześniejszych transakcji powodowały, iż nie mogliśmy zrealizować tego przedsięwzięcia w tradycyjnym bankowym modelu. Jednak projekt był dla nas na tyle ważny, że postanowiliśmy poszukać dodatkowych alternatywnych źródeł finansowania i zrealizować nasz cel. Tym sposobem trafiliśmy do TYR TFI, które udzieliło nam finansowania w formule private debt .
Private debt to finansowanie w formie pożyczki lub obligacji. Jego zaletą jest duża elastyczność w ustalaniu warunków oraz szybkość procesu. W odróżnieniu od publicznego długu obligacje te nie są notowane na giełdzie i są obejmowane bezpośrednio przez np. jednego finansującego.
Tego typu rozwiązania mogą przyjmować różne formy, m.in. pożyczki lub obligacji zabezpieczonych na aktywach nieruchomościowych bądź udziałach w spółce. Z tego rodzaju wsparcia korzystają zwykle firmy, które chcą pozyskać kapitał na rozwój, inwestycje lub refinansowanie istniejącego zadłużenia.
Uwolniony kapitał
– Klient skontaktował się z nami i poprosił o spotkanie, na którym przedstawił swoją sytuację – mówi Marcin Wiński, prezes zarządu TYR TFI. – Zapoznaliśmy się szczegółowo z projektem oraz z kondycją przedsiębiorstwa. Głównym kryterium pokrycia ryzyka było zabezpieczenie finansowania w postaci nieruchomości zabudowanej, wynajętej przez rozpoznawalny dyskont spożywczy. Tego typu przedmiot zabezpieczenia wpisuje się w zupełności w kryteria zarządzanej przez TYR TFI strategii inwestycyjnej private debt.
– Komercyjnie lokalizację oceniliśmy bardzo pozytywnie. Odbyliśmy osobiście wizytację na terenie obiektu, zweryfikowaliśmy go pod każdym możliwym kątem. Długoletnia umowa najmu była kolejnym elementem weryfikacyjnym – opisuje Mariusz Mikulski. – Zgodnie z naszymi wytycznymi priorytetem było przeprowadzenie pełnego due diligence nieruchomości obejmującego wszelkie aspekty prawne; poczynając od analizy księgi wieczystej poprzez analizę wszelkich postępowań administracyjnych związanych z daną nieruchomością, a kończąc na analizie prawnej samej umowy najmu z dyskontem spożywczym. Podjęliśmy decyzję o udzieleniu finansowania klientowi ustanawiając zabezpieczenie na tej nieruchomości. Co kluczowe, poziom finansowania nie przekroczył 60 proc. wartości danej nieruchomości.
Wycena przedmiotu zabezpieczenia została przygotowana przez renomowany podmiot rynkowy, co jest ważnym aspektem potwierdzenia jej wartości. Negocjacje przebiegały bardzo sprawnie. Podmiotem reprezentującym firmę klienta była profesjonalna kancelaria prawna wyspecjalizowana w transakcjach na rynku obligacji.
– Cały proces po stronie TYR TFI przebiegał bardzo płynie – podsumowuje klient korzystający z finansowania. – Po podpisaniu warunków emisji w niespełna trzy tygodnie wyemitowane zostały obligacje. Duże znaczenie miała również dobra współpraca z agentem emisji, który weryfikował dokumentację przygotowaną przez kancelarię prawną. Dzięki uzyskanemu finansowaniu mogliśmy w szybkim tempie uwolnić kapitał i uzupełnić wkład własny do kredytu inwestycyjnego.
Tym samym fundusz inwestycyjny objął wyemitowane przez firmę klienta obligacje, co finalnie pozwoliło mu uzyskać finansowanie bankowe na realizację pożądanego projektu – kupna obiektu komercyjnego.
Elastyczne rozwiązanie
Jak widać na powyższym przykładzie, inwestorzy mogą uzyskać finansowanie pozabankowe poprzez emisję obligacji lub w formie pożyczki na rynku kapitałowym. Wymaga to rzecz jasna przestrzegania przepisów regulujących emisję papierów wartościowych oraz kosztów związanych z prowadzeniem takiej emisji.
Finansowanie pozabankowe stanowi alternatywę dla tradycyjnych źródeł finansowania, zwłaszcza dla inwestorów, którzy nie mogą lub nie chcą uzyskać finansowania w tradycyjny sposób. Rozwiązanie to bez wątpienia cechuje elastyczność, a także szybkość i skuteczność. Warto jednak pamiętać, by zwrócić uwagę na koszty i ryzyko związane z takim finansowaniem oraz wybierać tylko renomowane i godne zaufania instytucje.