fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesAmazon ma plany rozwoju w Polsce, która pozostaje dla niego rynkiem strategicznym

Amazon ma plany rozwoju w Polsce, która pozostaje dla niego rynkiem strategicznym

Amazon ma gotowe plany dotyczące dalszego rozwoju w regionie CEE, w tym w Polsce, która pozostanie jednym z rynków strategicznych - poinformował dyrektor operacyjny Amazon na region Europy Środkowo-Wschodniej Marian Sepesi. Wskazał jednak, że na razie jest za wcześnie na ujawnienie dalszych szczegółów.

– Mamy plany dalszego rozwoju w regionie, jak i w Polsce, ale nie możemy jeszcze ujawnić szczegółów. Możemy potwierdzić, że Polska, w której mamy już 10 centrów logistycznych, należy do naszych strategicznych rynków – powiedział dyrektor Sepesi w rozmowie z ISBnews w kuluarach Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Dodał, że spółka będzie także zwiększać zatrudnienie w Polsce.

– Oferujemy konkurencyjne warunki zatrudnienia oraz możliwość pracy 4 dni w tygodniu. Oprócz naszych centrów logistycznych zatrudniamy w naszym Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku setki programistów, którzy dostarczają innowacyjne rozwiązania wspierające produkty i usługi Amazon na całym świecie, w tym rozwiązania głosowe Alexa. Mamy również własne rozwiązania chmurowe, Amazon Web Services, które oferujemy naszym partnerom biznesowym – przyznał Sepesi.

Dyrektor zwrócił uwagę, że Amazon w ciągu kilku lat stał się jednym z największych inwestorów amerykańskich w Polsce i największym pracodawcą, zatrudniającym obecnie 23 tys. osób. – W tym roku zwiększyliśmy zatrudnienia, tworząc 5 tys. miejsc pracy – podkreślił.

Jak podał, w 2020 r. Amazon współpracował z około 2,5 tys. małymi i średnimi firmami z Polski.

– Poprzez nasz serwis sprzedają swoje towary w wielu krajach w Europie i na świecie. Ta współpraca się rozwija. Jednym z ryzyk, jakie firmy muszą wziąć pod uwagę to m.in. wydłużone terminy dostaw z Chin. Poza tym widzimy trend, w którym coraz więcej produktów zaczyna być produkowanych w Europie – podsumował.

Amazon działa w Polsce od 2014 r. i zatrudnia ponad 23 000 osób w dziesięciu centrach logistycznych: w Sadach (pod Poznaniem), Sosnowcu, Kołbaskowie (koło Szczecina), dwóch obiektach w Bielanach Wrocławskich, Pawlikowicach (koło Łodzi), Łodzi, Okmianach (koło Bolesławca), Gliwicach i Świebodzinie oraz w biurze Amazon Web Services i w Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku. Amazon uruchomił w Polsce serwis Amazon.pl 2 marca 2021 r.

Źródło: ISBnews

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.