Ukraina otrzymała pieniądze, które mają zostać przeznaczone na wypłaty w krajowej służbie zdrowia.

W sumie Ukraina otrzymała obecnie na ten cel dodatkowe 1,7 miliarda dolarów od Banku Światowego oraz amerykańskich instytucji: Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) i Departamentu Skarbu. Wypłacenie dotacji zostało jednogłośnie poparte w amerykańskim Kongresie.

Ukraińska służba zdrowia mierzy się z niebywałymi wyzwaniami. Wielu medyków opuściło kraj. Niektóre szpitale zostały całkowicie zamknięte, a inne zbombardowane przez rosyjskich agresorów.

Minister zdrowia Ukrainy Wiktor Liaszko alarmuje, że wypłacanie pensji pracownikom tego sektora staje się coraz większym wyzwaniem. Dlatego tym bardziej docenia otrzymaną pomoc.

Do tej pory USAID przekazała Ukrainie łącznie 4 miliardy dolarów. Zostały przeznaczone na zapewnienie dostaw gazu i prądu szpitalom i szkołom, pomoc humanitarną dla mieszkańców, a także na wypłaty dla nauczycieli oraz lekarzy. Instytucja zapewnia też wsparcie dla Kijowa w kwestii obrony przez rosyjskimi cyberatakami, propagandą i zagrożeniami dla sektora energetycznego, a także pomaga w zachowaniu ciągłości sprawowania swoich funkcji przez samorządy.

apnews.com, usaid.gov

Poprzedni artykułE-sklepy powstają lawinowo, ale jak sobie radzą?
Następny artykułWsparcie dla MŚP ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego