fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatAmeryka finansuje wypłaty ukraińskiej budżetówki

Ameryka finansuje wypłaty ukraińskiej budżetówki

Ukraina otrzymała pieniądze, które mają zostać przeznaczone na wypłaty w krajowej służbie zdrowia.

W sumie Ukraina otrzymała obecnie na ten cel dodatkowe 1,7 miliarda dolarów od Banku Światowego oraz amerykańskich instytucji: Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) i Departamentu Skarbu. Wypłacenie dotacji zostało jednogłośnie poparte w amerykańskim Kongresie.

Ukraińska służba zdrowia mierzy się z niebywałymi wyzwaniami. Wielu medyków opuściło kraj. Niektóre szpitale zostały całkowicie zamknięte, a inne zbombardowane przez rosyjskich agresorów.

Minister zdrowia Ukrainy Wiktor Liaszko alarmuje, że wypłacanie pensji pracownikom tego sektora staje się coraz większym wyzwaniem. Dlatego tym bardziej docenia otrzymaną pomoc.

Do tej pory USAID przekazała Ukrainie łącznie 4 miliardy dolarów. Zostały przeznaczone na zapewnienie dostaw gazu i prądu szpitalom i szkołom, pomoc humanitarną dla mieszkańców, a także na wypłaty dla nauczycieli oraz lekarzy. Instytucja zapewnia też wsparcie dla Kijowa w kwestii obrony przez rosyjskimi cyberatakami, propagandą i zagrożeniami dla sektora energetycznego, a także pomaga w zachowaniu ciągłości sprawowania swoich funkcji przez samorządy.

apnews.com, usaid.gov

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA