Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę przeznaczającą 280 miliardów dolarów na produkcję zaawansowanych technologii i badania naukowe w obawie, że kraj traci przewagę technologiczną na rzecz Chin. Nowe rozwiązania obejmują ulgi podatkowe dla firm budujących zakłady produkujące chipy komputerowe w USA. Biden nazwał ustawę inwestycją realizowaną „raz na pokolenie”.

Pixabay.com

Amerykańskie grupy biznesowe od dawna domagają się większego wsparcia rządowego w obszarze rozwoju nowych technologii, wskazując na potrzebę zmniejszenia zależności od Chin. Globalny niedobór mikrochipów zwiększył aktualność tej kwestii.

Oprócz inwestycji w chipy, ustawa kieruje około 200 miliardów dolarów do agencji takich jak National Science Foundation, których celem jest zwiększenie inwestycji w dziedzinach takich, jak robotyka i komunikacja bezprzewodowa.

Stany Zjednoczone wytwarzają obecnie około 10 proc. światowej podaży półprzewodników, które są kluczowe w wielu obszarach, od samochodów po telefony komórkowe. W 1990 roku było to prawie 40 proc.

Wiosną tego roku także Unia Europejska zapowiedziała, że przeznaczy ponad 40 miliardów euro na zwiększenie produkcji chipów komputerowych, w odpowiedzi na wzrost wydatków Chin w inwestycje w naukę i technologię.

Ambasada chińska w Waszyngtonie stwierdziła, że ustawa o półprzewodnikach, jest wyrazem „mentalności z czasów zimnej wojny”.

BBC/KR

Poprzedni artykułZostał nieco ponad tydzień na zmianę formy opodatkowania w trakcie roku
Następny artykułWspółpraca gospodarcza Polski z Belgią kwitnie