fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaTransportAmeryka inwestuje miliardy dolarów w samochody elektryczne

Ameryka inwestuje miliardy dolarów w samochody elektryczne

Administracja Joe Bidena ogłosiła wsparcie w wysokości 3,1 miliarda dolarów dla amerykańskich firm, które produkują i przetwarzają akumulatory litowo-jonowe.

Sekretarz ds. Energii Jennifer Granholm poinformowała, że nowy program będzie oferował dotacje dla firm zajmujących się przetwarzaniem lub recyklingiem komponentów baterii w celu zwiększenia krajowych dostaw na rynku zdominowanym obecnie przez Chiny i inne kraje.

Dotacje mają pomóc wzmocnić niezależność energetyczną USA i wesprą cel Bidena, aby do 2030 r. elektryki stanowiły połowę całej sprzedaży pojazdów w Ameryce. Według Edmunds.com pojazdy elektryczne stanowiły 4,2 proc. sprzedaży nowych pojazdów w USA w pierwszym kwartale tego roku.

Amerykańscy urzędnicy twierdzą, że 3 miliardy dolarów zostanie przyznanych jako dotacje aż 30 firmom. Środki to część 7 miliardów dolarów zatwierdzonych wcześniej na mocy ustawy o infrastrukturze mającej na celu poprawę krajowego łańcucha dostaw baterii.

Według amerykańskiego Departamentu Energii na dzień 31 marca w Ameryce sprzedano ponad 2,5 miliona pojazdów elektrycznych typu plug-in, z czego ponad 800 000 od czasu objęcia urzędu przez Joe Bidena. Koszty baterii spadły o ponad 90 proc. od 2008 roku, a ich wydajność wzrosła.

Associated Press/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Port Gdańsk najlepszy w Europie!

W 2022 roku port w Gdańsku po raz kolejny odnotował największy przyrost wolumenu przeładunku towarów w całej Europie.
2 MIN CZYTANIA

Nadchodzi likwidacja samochodów spalinowych!

Podczas sejmowej konferencji prasowej poseł na Sejm Bartłomiej Pejo, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. obrony kierowców oraz poseł Krzysztof Mulawa z Konfederacji wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec planowanej faktycznej likwidacji samochodów spalinowych w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja wzywa UE do przywrócenia zezwoleń dla ukraińskich przewoźników

Politycy Konfederacji wraz z przedstawicielami przewoźników protestujących na granicy spotkali się przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, aby wyrazić swoje stanowisko wobec obecnej sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA