Administracja Joe Bidena ogłosiła wsparcie w wysokości 3,1 miliarda dolarów dla amerykańskich firm, które produkują i przetwarzają akumulatory litowo-jonowe.

Sekretarz ds. Energii Jennifer Granholm poinformowała, że nowy program będzie oferował dotacje dla firm zajmujących się przetwarzaniem lub recyklingiem komponentów baterii w celu zwiększenia krajowych dostaw na rynku zdominowanym obecnie przez Chiny i inne kraje.

Dotacje mają pomóc wzmocnić niezależność energetyczną USA i wesprą cel Bidena, aby do 2030 r. elektryki stanowiły połowę całej sprzedaży pojazdów w Ameryce. Według Edmunds.com pojazdy elektryczne stanowiły 4,2 proc. sprzedaży nowych pojazdów w USA w pierwszym kwartale tego roku.

Amerykańscy urzędnicy twierdzą, że 3 miliardy dolarów zostanie przyznanych jako dotacje aż 30 firmom. Środki to część 7 miliardów dolarów zatwierdzonych wcześniej na mocy ustawy o infrastrukturze mającej na celu poprawę krajowego łańcucha dostaw baterii.

Według amerykańskiego Departamentu Energii na dzień 31 marca w Ameryce sprzedano ponad 2,5 miliona pojazdów elektrycznych typu plug-in, z czego ponad 800 000 od czasu objęcia urzędu przez Joe Bidena. Koszty baterii spadły o ponad 90 proc. od 2008 roku, a ich wydajność wzrosła.

Associated Press/KR

Poprzedni artykułZłodzieje i szabrownicy, czyli rosyjscy żołnierze na ukraińskiej wsi
Następny artykułCzy komponent „eko” przestanie się liczyć na rynku nieruchomości?