fbpx
czwartek, 23 stycznia, 2025
Strona głównaTransportAmeryka inwestuje miliardy dolarów w samochody elektryczne

Ameryka inwestuje miliardy dolarów w samochody elektryczne

Administracja Joe Bidena ogłosiła wsparcie w wysokości 3,1 miliarda dolarów dla amerykańskich firm, które produkują i przetwarzają akumulatory litowo-jonowe.

Sekretarz ds. Energii Jennifer Granholm poinformowała, że nowy program będzie oferował dotacje dla firm zajmujących się przetwarzaniem lub recyklingiem komponentów baterii w celu zwiększenia krajowych dostaw na rynku zdominowanym obecnie przez Chiny i inne kraje.

Dotacje mają pomóc wzmocnić niezależność energetyczną USA i wesprą cel Bidena, aby do 2030 r. elektryki stanowiły połowę całej sprzedaży pojazdów w Ameryce. Według Edmunds.com pojazdy elektryczne stanowiły 4,2 proc. sprzedaży nowych pojazdów w USA w pierwszym kwartale tego roku.

Amerykańscy urzędnicy twierdzą, że 3 miliardy dolarów zostanie przyznanych jako dotacje aż 30 firmom. Środki to część 7 miliardów dolarów zatwierdzonych wcześniej na mocy ustawy o infrastrukturze mającej na celu poprawę krajowego łańcucha dostaw baterii.

Według amerykańskiego Departamentu Energii na dzień 31 marca w Ameryce sprzedano ponad 2,5 miliona pojazdów elektrycznych typu plug-in, z czego ponad 800 000 od czasu objęcia urzędu przez Joe Bidena. Koszty baterii spadły o ponad 90 proc. od 2008 roku, a ich wydajność wzrosła.

Associated Press/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA