fbpx
czwartek, 16 maja, 2024
Strona głównaŚwiatAmeryka przekaże miliardy dolarów pomocy nie tylko Ukrainie

Ameryka przekaże miliardy dolarów pomocy nie tylko Ukrainie

Po trwających od miesięcy negocjacjach amerykański Kongres, a następnie prezydent USA przyjęli specjalny budżet, który zostanie przeznaczony na wsparcie obronne sojuszników Stanów Zjednoczonych.

Pakiet wsparcia ma łączną wartość 95 mld dolarów. Z tego ok. 60 mld dolarów przeznaczono dla Ukrainy, 26 mld dla Izraela, 8 mld trafi do sprzymierzeńców USA w Azji (głównie do Tajwanu), a 9 mld do organizacji zapewniających pomoc ludności cywilnej w regionach dotkniętych konfliktami (to przede wszystkim Haiti, Strefa Gazy czy Sudan). 

Na dolarach dla Ukrainy zarobią… amerykańskie koncerny

Na fundusze przeznaczone dla Ukrainy składa się kilka programów realizowanych przez amerykańskie Departamenty Stanu i Obrony oraz przez prezydenta. 23 mld dolarów będzie warte uzupełnienie i konserwacja zniszczonego sprzętu i dostawy amunicji, a także na szkolenie żołnierzy. 14 mld dolarów przeznaczono na zakup nowych zaawansowanych systemów. Kolejne 11 mld pochłoną wspólne projekty wojskowe (w tym m.in. operacje wywiadowcze), a 8 mld dolarów wyniesie bezpośrednia pomoc finansowa.

Pierwszy pakiet o wartości miliarda dolarów już jest w drodze na Ukrainę. Jest to sprzęt, który znajdował się dotychczas w magazynach zlokalizowanych głównie w Polsce i w Niemczech. Obejmuje on opancerzone pojazdy bojowe oraz pociski przeciwpancerne, przeciwlotnicze (Stinger) oraz artyleryjskie 155 mm. W kolejnych transzach Kijów otrzyma pociski do systemów obrony przeciwrakietowej Patriot, drony i systemy zakłóceń działania podobnych urządzeń wroga, amunicję do systemów rakietowych HIMARS oraz broń strzelecką. Znaczna część z powyższych kwot trafi do amerykańskich koncernów zbrojeniowych, które będą realizowały zamówienia. 

Miliardy popłyną też na Bliski i Daleki Wschód

Z 8 mld dolarów przeznaczonych dla Azji aż 3,3 mld pochłonie budowa atomowych okrętów podwodnych klasy Virginia i Columbia. Jednostki te będą stacjonowały w rejonie Pacyfiku i pełniły funkcję odstraszania ewentualnej chińskiej ekspansji na tym obszarze. Pakiet pomocy przewiduje też sfinansowanie modernizacji amerykańskiego sprzętu znajdującego się na wyposażeniu armii Tajwanu. 

Natomiast Izraelowi Waszyngton sfinansuje m.in. wzmocnienie parasola obrony przeciwrakietowej (Żelazna Kopuła) oraz rozwój wspomagającego go systemu Iron Beam, który został oparty o technologie laserowe. 

appropriations.house.gov, defense.gov, Reuter, apnews.com, theguardian.com, defensescoop.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA