fbpx
wtorek, 10 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesAmeryka wraca do Azji, chce odpowiedzieć na rosnące wpływy Chin

Ameryka wraca do Azji, chce odpowiedzieć na rosnące wpływy Chin

Prezydent USA Joe Biden podczas spotkania z 10 krajami Azji Południowo-Wschodniej powiedział, że pierwszy szczyt USA – ASEAN w Waszyngtonie z zapoczątkował „nową erę” w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi i państwami regionu. Szczyt był pierwszym takim spotkaniem od roku 2016, którego gospodarzem był prezydent USA. To wyzwanie rzucone silnym wpływom gospodarczym Chin w regionie.

Do ASEAN należą: Brunei, Kambodża, Indonezja, Laos, Malezja, Mjanma, Filipiny, Singapur, Tajlandia i Wietnam. Przywódca Mjanmy (d. Birma) został wykluczony ze szczytu z powodu zamachu stanu, który miał miejsce w zeszłym roku. Filipiny były reprezentowane na spotkaniu przez swojego ministra spraw zagranicznych.

Po dwudniowym spotkaniu obie strony, w 28-punktowym „oświadczeniu strategicznym”   wykonały krok, który analitycy nazwali symbolicznym, zobowiązując się do podniesienia w listopadzie ich stosunków z partnerstwa strategicznego do „wszechstronnego partnerstwa strategicznego”. Współpraca ma dotyczyć kwestii energetycznych, infrastrukturalnych, klimatycznych, zdrowotnych i bezpieczeństwa (wolności mórz). Same założenia współpracy, zawarte we wspólnym oświadczeniu z krajami ASEAN przypominają, według ekspertów, retorykę Chin w regionie.

Administracja Bidena chce pokazać, że Stany Zjednoczone nadal koncentrują się na regionie Indo-Pacyfiku i długoterminowym wyzwaniu, jakim są Chiny postrzegane przez USA jako główny konkurent, pomimo inwazji Rosji na Ukrainę. Biden miał również nadzieję, że uda mu się przekonać kraje ASEAN do zaostrzenia stanowiska wobec Rosji.

Amerykański prezydent powiedział przywódcom ASEAN, że „w ciągu najbliższych 50 lat znaczna część historii naszego świata będzie pisana w krajach ASEAN”.
– Nasze stosunki z wami to przyszłość, w nadchodzących latach i dekadach – oświadczył. Biden nazwał partnerstwo „kluczowym”, dodając, że rozpoczyna się nowa era w stosunkach USA – ASEAN.

Joe Biden ma także ogłosić amerykański plan gospodarczy dla Indo-Pacyfiku (IPEF) podczas podróży do Japonii i Korei Południowej w dniach 20-24 maja. IPEF wpisuje się w działania administracji Bidena mające na celu przeciwdziałanie rosnącym wpływom Chin w Azji po wycofaniu się przez USA, podczas prezydentury Donalda Trumpa, z rozmów w sprawie regionalnej umowy handlowej Trans-Pacific Partnership (TTP).

Od 2022 r. działa w regionie RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership) – największa strefa wolnego handlu na świecie z udziałem krajów ASEAN, Chin, Japonii, Australią i Koreą Południową. Państwo Środka jest obecnie głównym partnerem gospodarczym krajów regionu, część z nich podkreśla jednak zaniepokojenie wzrostem Chin i ambicjami terytorialnymi tego kraju na Morzu Południowo-Chińskim i rozwija relacje z USA w zakresie bezpieczeństwa.

Reuters/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA