Po wyrażeniu przez Wenezuelę woli na rozpoczęcie procesu pokojowego, amerykańskie władze pozwoliły koncernowi naftowemu Chevron na wznowienie wydobycia ropy naftowej w tym kraju.

Chevron – drugi pod względem wielkości amerykański koncern naftowy uzyskał od władz w Waszyngtonie zgodę na rozszerzenie swojej działalności w Wenezueli. Wiąże się to jednocześnie z pozwoleniem na import ropy z tego kraju do USA. Licencja na działalność w południowoamerykańskim kraju została wydana Chevronowi na okres sześciu miesięcy. Później będzie odnawiana z miesiąca na miesiąc.

Złagodzenie wprowadzonych kilka lat temu ograniczeń nastąpiło po rozpoczęciu przez przedstawicieli rządu w Caracas i tamtejszą opozycję rozmów w Mexico City. Dotyczą one uruchomienia przez ONZ pomocy humanitarnej dla mieszkańców Wenezueli.

Amerykański Departament Skarbu podkreśla, że jest gotów na luzowanie sankcji pod warunkiem podjęcia przez Wenezuelę konkretnych kroków w kierunku złagodzenia cierpienia obywateli tego kraju oraz odbudowy demokracji.

Przed nałożeniem sankcji na Wenezuelę tamtejsze spółki powiązane z Chevronem produkowały i eksportowały 200 tysięcy baryłek ropy dziennie.

Stany Zjednoczone wprowadziły ograniczenia wymierzone w Wenezuelę w 2019 roku. Był to efekt oskarżeń o fałszerstwa wyborcze i nieprawidłowości, w wyniku których rok wcześniej Nicolas Maduro zapewnił sobie drugą kadencję na stanowisku prezydenta.

Reuters

 

Poprzedni artykułBaltic Pipe gotowy!
Następny artykułSmarujemy tłuste połcie?