fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaŚwiatAmeryka wznawia wydobycie ropy w Wenezueli

Ameryka wznawia wydobycie ropy w Wenezueli

Po wyrażeniu przez Wenezuelę woli na rozpoczęcie procesu pokojowego, amerykańskie władze pozwoliły koncernowi naftowemu Chevron na wznowienie wydobycia ropy naftowej w tym kraju.

Chevron – drugi pod względem wielkości amerykański koncern naftowy uzyskał od władz w Waszyngtonie zgodę na rozszerzenie swojej działalności w Wenezueli. Wiąże się to jednocześnie z pozwoleniem na import ropy z tego kraju do USA. Licencja na działalność w południowoamerykańskim kraju została wydana Chevronowi na okres sześciu miesięcy. Później będzie odnawiana z miesiąca na miesiąc.

Złagodzenie wprowadzonych kilka lat temu ograniczeń nastąpiło po rozpoczęciu przez przedstawicieli rządu w Caracas i tamtejszą opozycję rozmów w Mexico City. Dotyczą one uruchomienia przez ONZ pomocy humanitarnej dla mieszkańców Wenezueli.

Amerykański Departament Skarbu podkreśla, że jest gotów na luzowanie sankcji pod warunkiem podjęcia przez Wenezuelę konkretnych kroków w kierunku złagodzenia cierpienia obywateli tego kraju oraz odbudowy demokracji.

Przed nałożeniem sankcji na Wenezuelę tamtejsze spółki powiązane z Chevronem produkowały i eksportowały 200 tysięcy baryłek ropy dziennie.

Stany Zjednoczone wprowadziły ograniczenia wymierzone w Wenezuelę w 2019 roku. Był to efekt oskarżeń o fałszerstwa wyborcze i nieprawidłowości, w wyniku których rok wcześniej Nicolas Maduro zapewnił sobie drugą kadencję na stanowisku prezydenta.

Reuters

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy w „chińskim szoku” – sprowadziły z Chin więcej samochodów niż wyeksportowały

Po raz pierwszy w historii Niemcy importują z Chin więcej samochodów niż ich eksportują. Od stycznia do sierpnia 2022 r. sprowadziły z Państwa Środka 1,8 mln samochodów, a wyeksportowały 1,7 mln.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA