fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaAmeryka żegna się ze spalinowymi samochodami

Ameryka żegna się ze spalinowymi samochodami

Kolejne amerykańskie stany zapowiadają termin, po którym nie będzie można już sprzedawać w nich samochodów na benzynę i ropę.

W nowojorskich salonach samochodowych od 2035 r. będzie można kupić tylko modele z napędem elektrycznym. Ten sam termin na odejście od pojazdów spalinowych wyznaczyła wcześniej Kalifornia.

Gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul oznajmiła, że zarówno władze stanowe, jak i administracja krajowa podejmują już działania i inwestycje, które zachęcą nowojorczyków i  firmy do zamiany swoich aut na elektryczne.

Uruchomiony został już system dopłat i ulg dla osób decydujących się na zakup samochodów na prąd.

Do roku 2026 – zgodnie z przedstawionym planem – 26 proc. wszystkich sprzedawanych w stanie Nowy Jork aut będzie mieć napęd elektryczny. W 2030 r. odsetek ten ma wzrosnąć do 30 proc., aż finalnie dojdzie do 100 proc. pięć lat później.

Celem władz stanowych jest redukcja emitowanych zanieczyszczeń o 85 proc. do 2050 r., względem ich poziomu z roku 1990. Obecnie transport odpowiada za 28 proc. produkcji szkodliwych gazów w tym stanie.

gizmodo.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA