fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaBiznesAmerykanie biją rekordy w sprzedaży broni, najwięcej kupuje Polska

Amerykanie biją rekordy w sprzedaży broni, najwięcej kupuje Polska

Sprzedaż amerykańskiej broni za granicę gwałtownie rośnie – w zeszłym roku osiągnęła rekordową wartość 238 miliardów dolarów. Popyt napędza wojna na Ukrainie. Najwięcej kupuje Polska.

Amerykański rząd bezpośrednio wynegocjował w ubiegłym roku sprzedaż broni o wartości 81 mld dolarów – podał Departament Stanu. To o 56 proc. więcej w porównaniu z rokiem 2022. Resztę stanowiła sprzedaż bezpośrednia do innych krajów prowadzona przez amerykańskie firmy obronne.

Polska w czołówce nabywców

Jak wskazuje BBC, Polska, dążąca obecnie do rozbudowy swojej armii, dokonała jednych z największych zakupów amerykańskiej broni. Kupiliśmy m.in. helikoptery Apache za 12 mld dolarów, systemy rakiet artyleryjskich wysokiej mobilności (HIMARS) za 10 mld dolarów i czołgi M1A1 Abrams za 3,75 mld dolarów – podał amerykański resort w raporcie. Polska wydała także 4 mld dolarów na zintegrowane systemy dowodzenia walką w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Tymczasem Niemcy zapłaciły Stanom Zjednoczonym 8,5 mld dolarów na helikoptery Chinook, Bułgaria 1,5 mld dolarów za pojazdy opancerzone Stryker, a Norwegia kupiła helikoptery wielozadaniowe o wartości miliarda dolarów. Z kolei Czechy kupiły odrzutowce F-35 i amunicję za 5,6 mld dolarów.

Raport pokazał także, że – z krajów pozaeuropejskich – Korea Południowa wydała 5 mld dolarów na odrzutowce F-35, Australia 6,3 mld dolarów na samoloty C130J-30 Super Hercules, a Japonia zawarła kontrakt o wartości miliarda dolarów na samolot obserwacyjny E-2D Hawkeye.

Sprzedaż broni narzędziem polityki

„Transfery broni i handel bronią to ważne narzędzia polityki zagranicznej USA, mające potencjalne długoterminowe konsekwencje dla bezpieczeństwa regionalnego i globalnego” – stwierdził Departament Stanu. Według szefa biura ds. transferu broni w departamencie, sprzedaż amerykańskiego sprzętu wzrosła także dzięki odwróceniu się krajów od Rosji, która od dziesięcioleci jest drugim po USA największym sprzedawcą broni.

Jak przypomina BBC, administracja prezydenta Joe Bidena argumentowała, że amerykańskie wsparcie dla Ukrainy pobudza krajową gospodarkę poprzez sprzedaż broni. Mimo to amerykańscy kongresmeni wydają się coraz bardziej skłonni do zakończenia bezpośredniego wsparcia dla Ukrainy, a wielu republikanów nalega, aby pomoc była powiązana z przeglądem amerykańskiej polityki imigracyjnej.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Tajwańscy producenci chipów budują fabryki w Japonii

Gigant w produkcji chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) otworzył swoją pierwszą fabrykę półprzewodników w Japonii w ramach swojej globalnej ekspansji. Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.
2 MIN CZYTANIA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA