fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaAmerykanie coraz bliżej budowy elektrowni atomowych w Polsce

Amerykanie coraz bliżej budowy elektrowni atomowych w Polsce

Firma Westinghouse zawarła umowy z 10 polskimi przedsiębiorstwami w sprawie współpracy przy ewentualnej budowie reaktorów jądrowych w naszym kraju.

Chodzi tu o powstanie sześciu jednostek reaktorów AP1000 w ramach Polskiego Programu Energetyki Jądrowej.

Z polskiej strony porozumienie z Westinghouse zawarły Rafako (dostawca technologii energetycznych), ZKS Ferrum (dostawca produktów metalurgicznych), KB Pomorze (przygotowujący projekty w budownictwie przemysłowym), Mostostal Kraków (wykonawca konstrukcji stalowych), OMIS (przygotowujący projekty inwestycji), GP Baltic (producent i dostawca konstrukcji stalowych), Protea Group (dostawca urządzeń dźwigowych), Polimex Mostostal (zajmujący się projektowaniem, budową i montażem obiektów energetycznych), Fogo (producent agregatów) i Zarmen Group (wykonawca inwestycji energetycznych).

Program Polskiej Energetyki Jądrowej przewiduje powstanie 6 reaktorów atomowych typu PWR, czyli właśnie takich jak AP1000. Pierwszy ma zostać uruchomiony w 2033 roku, a następne w kolejnych latach.

Na razie wstępną ofertę ich budowy polskiemu rządowi przedstawił już francuski EDF. Niebawem ma to zrobić właśnie Westinghouse oraz południowokoreański KHNP.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA

Jeśli biznes w branży OZE, to tam, gdzie widać pole do znacznych zarobków

Polacy są za rozwijaniem produkcji energii ze źródeł odnawialnych, a prosumencka fotowoltaika i pompy ciepła nie potrzebują już dodatkowej reklamy. Firm w tej branży jest tak dużo, że czasem jakość nie idzie za ilością. Patrząc z punktu widzenia biznesowego, duży i niewykorzystany potencjał tkwi w geotermii i biogazie.
3 MIN CZYTANIA

Branża biogazowa walczy o wyższe ceny referencyjne

13 listopada uruchomiono kolejny raz aukcje OZE. Nie chcemy rysować czarnego scenariusza, ale jesteśmy niemal pewni, że nie będzie ani jednej oferty złożonej na biogaz – mówią nam przedstawiciele branży biogazowej. I dodają, że należy ubolewać nad tym, iż od lat władza nie potrafi stworzyć warunków, które uwolniłyby znaczący potencjał drzemiący w tym sektorze.
8 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA