fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaAmerykanie coraz bliżej budowy elektrowni atomowych w Polsce

Amerykanie coraz bliżej budowy elektrowni atomowych w Polsce

Firma Westinghouse zawarła umowy z 10 polskimi przedsiębiorstwami w sprawie współpracy przy ewentualnej budowie reaktorów jądrowych w naszym kraju.

Chodzi tu o powstanie sześciu jednostek reaktorów AP1000 w ramach Polskiego Programu Energetyki Jądrowej.

Z polskiej strony porozumienie z Westinghouse zawarły Rafako (dostawca technologii energetycznych), ZKS Ferrum (dostawca produktów metalurgicznych), KB Pomorze (przygotowujący projekty w budownictwie przemysłowym), Mostostal Kraków (wykonawca konstrukcji stalowych), OMIS (przygotowujący projekty inwestycji), GP Baltic (producent i dostawca konstrukcji stalowych), Protea Group (dostawca urządzeń dźwigowych), Polimex Mostostal (zajmujący się projektowaniem, budową i montażem obiektów energetycznych), Fogo (producent agregatów) i Zarmen Group (wykonawca inwestycji energetycznych).

Program Polskiej Energetyki Jądrowej przewiduje powstanie 6 reaktorów atomowych typu PWR, czyli właśnie takich jak AP1000. Pierwszy ma zostać uruchomiony w 2033 roku, a następne w kolejnych latach.

Na razie wstępną ofertę ich budowy polskiemu rządowi przedstawił już francuski EDF. Niebawem ma to zrobić właśnie Westinghouse oraz południowokoreański KHNP.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA