fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaFinanseW USA spada średnie zadłużenie wynikające z posiadania kart kredytowych

W USA spada średnie zadłużenie wynikające z posiadania kart kredytowych

Na każdego dorosłego mieszkańca USA przypadają średnio dwie karty kredytowe wydane w tym kraju.

Podczas gdy Amerykanów mających więcej niż 18 lat jest 258 milionów, to w całym kraju funkcjonuje już 520 milionów kart kredytowych.

Prawie 500 milionów kart było aktywnych w USA w 2008 roku, przed wybuchem kryzysu finansowego. W kolejnych dwóch latach ich liczba spadła o ponad 100 milionów. Od 2010 roku znów systematycznie rosła, aby osiągnąć obecnie poziom 520 milionów. Jednocześnie spada średnie zadłużenie wynikające z posiadania kart. W 2020 roku zmniejszyła się też o 29 proc. (względem roku wcześniejszego) liczba zaciągniętych nimi zobowiązań, których termin spłaty został przekroczony o miesiąc.

Łączne zadłużenie amerykańskich gospodarstw domowych wynosi prawie 15 bilionów dolarów. Z tego 800 miliardów dolarów to dług obsługiwany przez karty kredytowe, a 1,4 biliona to kredyty samochodowe. Pozostała część tych zobowiązań to w znacznej części kredyty hipoteczne i studenckie.

axios.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA